Afganisztáni földrengés: akadozik a mentés, miközben meghaladta az ezret a halottak száma
2022. június 23. – 09:50
frissítve
Ezer fölé nőtt a halottak száma és több mint ezerötszázan megsérültek abban a szerdai 5,9-es erősségű földrengésben, ami az afganisztáni Paktika tartományban történt.
A heves esőzések, hiányos erőforrások és a zord terep is akadályozza a mentőcsapatokat, Afganisztán délkeleti részén. A pusztítás a kommunikációs hálózatokat is súlyosan érinti: „Nem tudjuk elérni a területet – a hálózatok túl gyengék” – nyilatkozta a Reutersnek a tálibok szóvivője. A túlélők és a mentőegységek a BBC-nek a földrengés epicentruma közelében teljesen elpusztult falvakról, lerombolt utakról beszéltek.
„Június van, és az időjárásnak nem ilyennek kellene lennie. Jégeső és hó esett, ez nagyon megnehezítette a dolgokat”
– nyilatkozta a BBC-nek egy civilszervezet önkéntese.
A CNN beszámolója szerint a sérültek és a halottak száma is tovább nőhet, mivel a földrengés szerdán a kora hajnali órákban rázta meg az országot, amikor a családok még – az egyébként is gyenge szerkezettel rendelkező – házaikban aludtak. A rengés epicentruma Paktika tartományban, Hoszt városától 44 kilométerre volt. Erejére jellemző, hogy ötszáz kilométeres körzetben, még Indiában is lehetett érezni.
Az ENSZ információi szerint nagyjából kétezer ház semmisülhetett meg a földrengésben. Az éjszakát sokan menedékházakban vészelték át, miközben a mentőcsapatok zseblámpával keresték a túlélőket. A területre az ország minden tájáról érkeznek mentőegységek, a lehetőségek azonban korlátozottak, mivel korábban – a tálibok hatalomátvétele után – sok nemzetközi segélyszervezet kivonult az országból. A tálib kormány amellett, hogy a rengeteg erőforrást telepített a területre, nemzetközi segítséget is kért.
„Minden ország, nemzetközi szervezet, magánszemély és alapítvány nagylelkű támogatásért könyörgünk”
– írták szerdán.
A mostani pusztító erejű földrengés csak tetézi azokat a problémákat, amikkel az országnak szembe kell néznie. A konfliktusok és az aszály miatt, így is évek óta gazdasági válság fenyegetett. Ráadásul a tálib hatalomátvétel után befagyasztották az afgán devizatartalékokat, hogy megszakítsák az ország nemzetközi finanszírozását.
A néhány segélyszervezet, amelyik az országban maradt, minden erőforrást megpróbál mozgósítani, de ahogy a WHO egyik tisztviselője fogalmazott:
„Az erőforrások eleve túlterheltek, de nem csak ebben a régióban.”
Afganisztánban nem ritkák a földrengések, az elmúlt évtizedben több mint 7000 ember halt meg ilyen természeti katasztrófában. Legutóbb januárban, az ország nyugati részén zajló egymás utáni földrengések, több mint 20 ember halálát okozták.
A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!