A NATO főtitkárhelyettes szerint konszenzusra fognak jutni Törökországgal a svéd és finn csatlakozással kapcsolatban
2022. május 15. – 16:05
frissítve
Mircea Geoană NATO főtitkárhelyettes vasárnap azt mondta, biztos abban, hogy képesek lesznek konszenzusra jutni Törökországgal feltételeit illetően, így Ankara aggodalma nem állja majd Finnország és Svédország NATO-tagsági kérelmének útját.
A volt román külügyminiszter szerint Törökország fontos szövetségese a NATO-nak, aggodalmát pedig barátai, szövetségesei figyelembe fogják venni. Megoldást keresnek a feltételei teljesítésére, hogy amennyiben a finnek és svédek jelentkeznek az NATO-hoz, készséggel fogadni tudják a két északi országot.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára bár e tekintetben óvatosabban fogalmazott a BBC közlése szerint, szintén bizakodó volt. Ő koronavírusos betegsége okán online vesz részt a találkozón, és a svéd és finn csatlakozást történelmi eseménynek nevezte, ami ha a két ország leadja kérelmét, megmutatná, hogy a NATO ajtaja nyitva áll.
Stoltenberg szerint Putyin azt akarja, hogy Ukrajna vereséget szenvedjen, Európa és Észak-Amerika megosztottá váljon – de egységesek, és Ukrajna megnyerheti a háborút.
A hétvégén a NATO 30 tagállamának külügyminisztere kétnapos találkozón vesz rész Berlinben, ahol a két északi ország NATO-tagsága az egyik fő téma. Finnország és Svédország hivatalos kérelmének leadása ugyanis napok kérdése. Szombaton a NATO tagországok – egy ország kivételével – kijelentették, feltétel nélkül támogatnák a Finnország és Svédország csatlakozását.
Sauli Niinistö finn köztársasági elnök hivatalosan is bejelentette, hogy Finnország kérvényezni fogja a NATO-tagságot. (Finnország csatlakozási javaslatát várhatóan hétfőn terjesztik a finn parlament elé ratifikálásra.)
Törökország azonban feltételekhez szabná a két ország felvételét. Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter elfogadhatatlannak és felháborítónak nevezte, hogy a potenciális új NATO-tagok támogatják kurd militáns csoportot támogatnak, a Kurdisztáni Munkáspártot (PKK). (A kurd fegyveres, gerillaszervezet álláspontja szerint a török elnyomás ellen, a kurd jogokért és az egyenlőségért harcol – szerk. megj.)
A finn és a svéd külügyminiszter is Berlinbe indult, hogy a NATO-találkozón török kollégájukkal egyeztessenek, miután Törökország ellenvetéseket fogalmazott meg NATO-csatlakozási kérelmükkel kapcsolatban. Berlinbe érkezve több külügyminiszter is támogatásáról biztosította a finneket és svédeket.
Bogdan Aurescu román külügyminiszter szerint a két északi állam hozzájárulása fontos lenne a NATO elrettentő és védelmi pozíciójának megerősítéséhez a keleti szárnyon.
Szijjártó Péter a berlini találkozón a finn és a svéd csatlakozási törekvésekről szólva hangsúlyozta, hogy Magyarország mindig is támogatta a „nyitott kapuk politikáját”, de tekintettel kell lenni a Törökország által jelzett „érzékenységekre” is.
Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan korábban azzal érvelt, azért ellenzi Finnország csatlakozását, mert „a skandináv országokat a terrorszervezetek melegágyainak tartja”. Hozzátette, ezen túlmenően ezek a „terroristák a parlamentjeikben is ott ülnek”, célzott ezzel a Törökország által terrorszervezetnek tekintett Kurdisztáni Munkáspárt nevű katonai csoportra.
Saoli Niinostö finn elnököt korábban Vlagyimir Putyin telefonos megbeszélésen figyelmeztette, hogy Finnország súlyos hibát követ el, ha csatlakozik a NATO-hoz. A finnek jelezték, hogy „fontosnak tartják a feszültségek elkerülését”, a Kreml pedig azt állította erre, hogy „Finnország biztonsága nincs veszélyben.” Oroszország emellett a villamosenergia Finnországba irányuló szállítását is leállította afféle válaszreakcióként a csatlakozási szándékra.
A NATO-hoz való csatlakozáshoz az összes tagország beleegyezésére szükség van. Törökország 1952 óta NATO-tag, és tagsága továbbra is a nyugati országok irányában folytatott külpolitikájának egyik sarokköve. Ennek ellenére Törökország nemrég úgy döntött, hogy a Görögországgal fennálló nézeteltérések miatt nem vesz részt a májusra tervezett athéni NATO-hadgyakorlaton.
Adjuk össze, adjuk ki TGM kolozsvári esszéit!
2 millió forintot, vagy ennek megfelelő 26 000 lejt / 5330 eurót szeretnénk összegyűjteni, hogy kiadhassuk Tamás Gáspár Miklós Kolozsvári esszék című kötetét. Azoknak a támogatóknak, akik ehhez külön hozzájárulnak, a neve a könyvben is megjelenik majd támogatóként.
Támogatom!