Hónapokig követte egy volt FSZB-ügynök Putyin meggyilkolt riválisát, Borisz Nyemcovot

2022. március 28. – 23:09

Hónapokig követte egy volt FSZB-ügynök Putyin meggyilkolt riválisát, Borisz Nyemcovot
Borisz Nyemcov újságírók előtt még 2012-ben egy moszkvai ellenzéki tüntetésen – Fotó: Natalia Kolesnikova / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Egy éven keresztül követte egy merénylőosztaghoz kapcsolódó orosz kormányzati ügynök azt a Borisz Nyemcovot, aki ellen még 2015-ben követtek el merényletet a Kreml közvetlen közelében, írja újságíróinak oknyomozása alapján a BBC. Az ellenzéki politikus a kilencvenes években Oroszország miniszterelnök-helyettese is volt, és sokáig Borisz Jelcin elnök egyik esélyes utódjelöltjének is tartották – egészen Vlagyimir Putyin megjelenéséig.

2000 után Nyemcov az orosz politika peremére szorult, de rengeteg kampányt vitt aktív politikusként főleg korrupciós ügyekben, 2014-ben pedig nyíltan elítélte az Ukrajna elleni orosz támadást.

2015. február 27-én, egy háborúellenes tüntetés előtt néhány nappal viszont agyonlőtték a Kremlbe vezető Bolsoj Moszkovreckij hídon. Ez volt Putyin hatalomra kerülése óta a legjelentősebb politikai gyilkosság.

Az eset után igen hamar letartóztattak öt csecsen férfit – őket később börtönbe is zárták a gyilkosság miatt. A hivatalos nyomozás azonban megválaszolatlanul hagyta azt a kérdést, hogy ki rendelte el a gyilkosságot, és miért.

Tizenhárom útjára kísérte el az ügynök Nyemcovot

A BBC a Bellingcat és a The Insider oknyomozóportálok munkatársainak segítségével bizonyítékokat talált arra, hogy a gyilkosságot megelőző hónapokban Nyemcovot szorosan követte egy titkos merénylőosztaghoz kapcsolódó kormányzati ügynök, Valerij Szuharev. A tiszt korábban az orosz titkosszolgálatnál, az FSZB-nél szolgált.

A kiszivárgott vonat- és repülőjegy-foglalási adatok alapján legalább 13 utazáson keresztül követték az ellenzéki politikust egész Oroszországban – ezek a foglalások fellelhetőek az FSZB adatbázisában, a Magisztralban.

A Bellingcat ügyvezetője szerint az FSZB Magisztral nevű adatbázisa kétélű kard, hiszen bár folyamatosan meg tudják vele figyelni a célszemélyt, a politikai rendszer korrupciója miatt a titkosszolgálati adatok bármikor kikerülhetnek innen a feketepiacra és így akár az oknyomozó újságírók elé is.

Virágokat helyeznek a Borisz Nyemcov ellen elkövetett merénylet hetedik évfordulóján a gyilkosság helyszínére – Fotó: Alexander Nemenov / AFP
Virágokat helyeznek a Borisz Nyemcov ellen elkövetett merénylet hetedik évfordulóján a gyilkosság helyszínére – Fotó: Alexander Nemenov / AFP

A BBC a nyomozás során így felhasznált olyan adatokat is, melyeket olyan személyektől kaptak ingyen, akiknek hozzáférésük van az FSZB adatbázisához. Ez alapján Szuharev utolsó munkája 2015. február 17-én volt, mindössze tíz nappal a Nyemcov elleni merénylet előtt.

Szorosan követte a Navalnij elleni merényletet is

Az FSZB adatai alapján az újságírók bizonyítékokat találtak arra is, hogy az orosz titkosszolgálaton belül létezik egy olyan bérgyilkos osztag, amelyet kifejezetten a Kreml ellenfeleinek levadászására vetnek be. Ennek lehetett tagja Szuharev is, aki órákra, percekre pontosan követte Nyemcov utazásait – volt olyan repülőút, amire tíz perccel a politikus jegyfoglalása után vásárolt jegyet.

Szuharev egyébként nem mezei ügynök volt, a Bellingcat ugyanis korábban kapcsolatba hozta őt merényletkísérletekkel két prominens ellenzéki politikus ellen is. Az első célpont Nyemcov barátja és pártfogoltja, Vlagyimir Kara-Murza volt, akit kétszer is megmérgeztek, de mindkét alkalommal túlélte a támadást.

A másik a nemzetközileg is ismert Alekszej Navalnij volt, akit 2020-ban támadtak meg novicsok idegméreggel – a politikust követő FSZB-különítmény pedig szoros kapcsolatban állt Szuharevvel.

Alekszej Navalnij 2021. február 2-án egy moszkvai bíróság előtt, nem sokkal azután, hogy Oroszországba való hazatérése után őrizetbe vették – Fotó: Moscow City Court press service / AFP
Alekszej Navalnij 2021. február 2-án egy moszkvai bíróság előtt, nem sokkal azután, hogy Oroszországba való hazatérése után őrizetbe vették – Fotó: Moscow City Court press service / AFP

A hatóságok az oknyomozó újságírók megkeresésére tagadták, hogy bármi közük lenne a politikus meggyilkolásához. Míg az FSZB nem reagált a BBC megkeresésére, a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta a brit közmédiának: „Semmi köze az orosz kormányzatnak ehhez az egészhez. Úgy tűnik, ez is csak egy újabb koholmány.”

Navalnij egyébként még életben van, igaz, már több mint egy éve ül börtönben – nemrég újabb kilenc évre ítélték csalás miatt az orosz hatóságok. Szóvivője, Kira Jarmis még március közepén járt Budapesten, a vele készült interjúnkat Oroszország politikai helyzetéről itt olvashatja.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!