Négy teljes hete tart az orosz-ukrán háború. Szerdán sem nyugodtak a fegyverek, Kijevben ahogy reggel vége lett a kijárási tilalomnak, szinte azonnal megkezdődött a bombázás és a fegyverropogás. A kelet-ukrajnai Rubizsne városát is támadták az oroszok, a nyugat-ukrajnai Rivnében pedig egy fegyverraktárra lőttek. Az orosz erők elveszíthettek egy ezredest. Az ukránok továbbra is igyekeznek humanitárius folyosókon kimenekíteni az embereket, még mindig Mariupol helyzete a legkritikusabb, amit már a polgármestere is kénytelen volt elhagyni.
Mindeközben a nemzetközi diplomáciában is mozgalmas nap volt a szerda. Már készülnek a NATO csütörtöki csúcstalálkozójára, ahol határoznak a szervezet keleti szárnyának – Magyarországnak, Bulgáriának, Romániának és Szlovákiának – a megerősítéséről is. A találkozót megelőzve Amerika hivatalosan is háborús bűnök elkövetésével vádolta az orosz hadsereget, a NATO pedig közölte az orosz hadsereg veszteségeire vonatkozó becsléseit. Lengyelország pedig kiutasít 45 orosz diplomatát, akik veszélyt jelentenek az ország biztonságára.
A lengyelek azt is javasolták, hogy a NATO küldjön békefenntartókat Ukrajnába, de a Kreml szerint ez „nagyon vakmerő és különösen veszélyes” döntés lenne. Oroszország emellett a korábbi szankciókra válaszul bejelentette, hogy nem hajlandó „kompromittált devizában”, azaz dollárban vagy euróban elfogadni a földgázszállítások ellenértékét a „barátságtalan” országoktól, és áttér a rubelelszámolásra. Belarusz esetleges tényleges hadba lépése a küszöbön lehet, aminek előjeleként az ország kitiltotta az ukrán diplomatákat a területéről. A belarusz ellenzék pedig állítólag vasúti síneket szedett fel a belarusz–ukrán határnál, hogy akadályozza a hadba lépést.
A háború lezárása továbbra is távolinak látszik, és erről a nap képei is tanúskodnak.
Autók és épületek égnek Mikolajivban, egy támadás után. Egy állítólagos hangfelvétel szerint az oroszok a várost támadva a sajátjaikat is bombázták, és híján vannak a felszerelésnek. Mikolajivból tudósítóink több riportot is közöltek, ezeket itt lehet elolvasni: 1, 2, 3, 4.
A 200 busz egyike, ami Berdjanszkból érkezett Zaporizzsjába, több mint ezer, Berdjaszkból evakuált emberrel. Zaporizzsja városába érve élelmet kaptak, majd a regisztráció után ideiglenes szállásokra szállították őket.
Civilek szemlélik a kijevi lakásukban keletkezett károkat. Szerdán tovább támadták az oroszok a fővárost, civil célpontokra is lőttek.
Ukrán nő takarít Kijevben, a polgári lakóhelyeket ért orosz támadások után.
Ingyenes elsősegélynyújtó tanfolyam a nyugat-ukrajnai Ungváron, egy oktató éppen az újraélesztést mutatja be. A városban szerdán eltemették Kis Sándort, a háborúban elesett kárpátaljai katonát.
Az ukrán fegyveres erők katonái őrködnek egy ellenőrzőpontnál, Harkiv közelében. A kelet-ukrajnai várost a megszállás kezdete óta bombázzák az oroszok, a számítások szerint több mint ezer épületet romboltak le eddig.
Katonák vizsgálnak át egy autót egy ellenőrző ponton Kremenevka faluban, a Donyecki Népköztársaságban.
A kedden készült felvételen a norvégiai Viken megyében levő Rade városában található Nemzeti Befogadó Központ látható, ahol a norvég rendőrség, a Norvég Bevándorlási Igazgatóság (UDI) és más hivatalos szereplők próbálják ellátni az Ukrajnából érkező menekülteket.
Megégett képek egy volt tanárnő házának romjai között, amit katonai csapás ért Kijevben.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!