Több tízmillió eurós kártérítést kell fizetnie Romániának az emberi jogi bíróság ítéletei nyomán
Románia az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) idei ítéletei nyomán több tízmillió eurós kártérítést köteles fizetni, elsősorban a kommunista rendszerben államosított ingatlanok visszaszolgáltatásának elmaradása miatt – írja a Digi24.
A legnagyobb összegű kártérítést a Văleanu és mások kontra Románia ügyben állapították meg, amelyben több mint ötven panaszos sérelmezte, hogy hiába születtek jogerős bírósági döntések az államosított tulajdonuk visszaszolgáltatásáról, azokat nem hajtották végre. A strasbourgi testület megállapította, hogy a román állam nem biztosított hatékony jogorvoslati lehetőséget, és a felajánlott kártérítések nem tükrözték a vagyon aktuális értékét.
A panaszosok között szerepel a borsi Composesoratul is, amely több mint 17 ezer hektár erdő visszaszolgáltatását kérte. A neki megítélt összeg meghaladja a 61 millió eurót. Összesen mintegy 68 millió euró kifizetésére kötelezte Romániát az EJEB, amely alternatív megoldásként egy éven belül történő visszaszolgáltatást is lehetővé tett volna – ez azonban nem történt meg, ezért született meg az ítélet.
Az év első felében hat romániai ügy került nyilvánosságra Strasbourgban. Ezek közül három esetben Románia javára döntöttek: például Călin Georgescu volt államfőjelölt panasza esetében, aki az Alkotmánybíróság döntését támadta, amely érvénytelenítette a 2024-es elnökválasztások első fordulóját.
Egy másik ügyben három bíró fordult a bírósághoz, akiket 2017–2018-ban hivatali visszaélés miatt ítéltek el. A strasbourgi bíróság azonban nem találta megalapozottnak az érvelésüket, miszerint a vonatkozó jogszabályok túl homályosak lettek volna.
Szintén elutasították egy üzletasszony panaszát, aki a hat hónapos benyújtási határidőt túllépve fordult Strasbourghoz. Ő a román legfelsőbb bíróság döntését várta meg, mielőtt benyújtotta volna keresetét, de az EJEB megállapította: a rendkívüli jogorvoslat nem feltétel a strasbourgi eljárás megindításához.
A bíróság ugyanakkor kártérítést ítélt meg egy rendőrtisztnek, akit befolyással üzérkedés miatt ítéltek el. Strasbourg szerint az eljárás nem volt tisztességes, mert másodfokon olyan bíró is döntött, aki nem hallgatta meg a tanúkat. A panaszos 1.750 eurót kapott.
Egy másik ügyben az EJEB 16.805 eurós kártérítést ítélt meg egy bloggernek, aki Facebook-bejegyzéseiben és cikkeiben a bukaresti Opera egyik karmesterét és egy szólistáját bírálta. A hazai bíróságok elmarasztaló ítéleteit Strasbourg azzal indokolta, hogy azok aránytalanul korlátozták a szólásszabadságot.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!