A külügyminiszter parazitákról beszél a diaszpórát kiszipolyozó cégek kapcsán, és díjat vezetne be a konzuli ügyintézések egy részére
Oana Țoiu külügyminiszter egy tévéinterjúban azt mondta, hogy egyes cégek kihasználják a konzuli szolgáltatások túlterheltségét. Emellett azt is bejelentette, hogy egyes konzuli szolgáltatásokat fizetőssé tehetnek – például gépjármű vagy ingatlan vásárlásához kapcsolódó dokumentumok kiállítását.
Amint a Spotmedia is részletezi, a tárcavezető azt nyilatkozta az Antena 3 műsorában: a diaszpóra körül egyfajta „parazita ökoszisztéma” épült ki – olyan cégeké, amelyek pénzért kínálnak időpontokat konzuli szolgáltatásokra, kihasználva a hivatali túlterheltséget. „Tudatosan használom ezt a szót: paraziták” – tette hozzá a miniszter, aki szerint ezek a cégek „milliókat kerestek”, miközben semmilyen kapcsolatban nem állnak az állammal.
Bár a „parazita” kifejezést Oana Țoiu egyértelműen a visszaélésekre épülő céghálózatokra használta, a szóhasználat politikai kontextusba is helyezhető. A román közbeszédben ez a szó korábban már megjelent pejoratív értelemben, például George Simion kampányában. Ez a nyelvi párhuzam, még ha nem is szándékos, érzékenyen érintheti a diaszpórát.
A miniszter bejelentése szerint az olyan alapokmányok, mint a születési anyakönyvi kivonat és az állandó személyazonosító okmány (carte de identitate) továbbra is térítésmentesek maradnak.
A G4Media szerint a külügy tervezetei között szerepel mobil konzuli egységek kihelyezése is azokban a nagyvárosokban, ahol a kereslet a legnagyobb. Kérdés marad, hogy ezek a szervezeti fejlesztések elegendőek lesznek-e a román állam és a külföldön élő állampolgárok közötti bizalom erősítéséhez – különösen egy olyan nyilatkozat után, amely különböző reakciókat váltott ki.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!