Környezetvédelmi miniszter: Nem az a kérdés, hogy beomlik-e a parajdi bánya, hanem az, mikor fog
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter szerint a parajdi sóbánya már nem menthető meg, és a hatóságok éveken át csak halogatták a katasztrófát – közölte a News.ro.
A környezetvédelmi miniszter szombaton a Prima TV Insider Politic című műsorában úgy fogalmazott: a szakértői vélemények alapján nem az a kérdés, hogy be fog-e omlani a parajdi sóbánya, hanem az, hogy mikor és milyen gyorsan történik meg. Mint mondta, egy látogatása során – amelyet az új gazdasági miniszter, Radu Miruță társaságában tett Parajdon – egy kisebb plafonrész már össze is omlott.
„Nagyon sok intézmény éveken át csak várt, hogy megtörténjen a katasztrófa. A felelősséget addig passzolták egymásnak, míg végül a hódokra mutogattak. De a hódok már nem tudták azt mondani, hogy nem ők a hibásak” – fogalmazott Buzoianu, utalva arra, hogy a Salrom egyik vezetője korábban azzal magyarázta a 2022-es beomlást, hogy hódok döntöttek ki fákat, amelyek eltorlaszolták a víz lefolyását.
A miniszter emlékeztetett: már 2023 februárjában is súlyos beázás történt a bányában, ennek ellenére az év második felében a vízügy kockázatkezelési terve csak „mérsékelt árvízveszélyt” említett a térségben. Buzoianu szerint nemcsak a vízügy, hanem a Salrom (a bánya üzemeltetője), a Conversmin (az állami bányaállag-megőrző vállalat) és a bányahatóság is tétlen maradt.
„Most már csak azon dolgozunk, hogy mihamarabb biztosítsunk ivóvizet Dicsőszentmártonba” – tette hozzá.
„A beomlás valószínű, a bánya egy tórendszerré alakulhat át”
Radu Miruță gazdasági miniszter, aki alá a Salrom tartozik, szintén elismerte, hogy az állami szervek nem tettek meg mindent a katasztrófa megelőzéséért. Mint mondta, az évek óta erodálódó sóaljzatba a víz utat talált, és az alagút „aláásta saját magát”.
Miruță szerint 36 millió lejt különítettek el sürgősségi eljárással a patak eltérítésére, de a kivitelezés hibás volt: a vízfolyás elkerülését olyan magasságban próbálták megvalósítani, ahonnan nem tudott természetes módon elfolyni a víz.
„Ez előre látható volt. A só nem kőszikla. A víz utat vágott magának. Most már csak az a kérdés, hogy mikor alakul át a bánya egy tórendszerré” – fogalmazott a miniszter. Miruță azt is nyilvánosságra hozta, hogy a Salrom 12 ezer eurót költött állami pénzből egy céges rendezvényre, miközben már súlyos problémákat okozott a sóbánya állapota. A miniszter Facebookon jelentette be, hogy kezdeményezte a Salrom vezetőségének leváltását.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!