Importált kampány, erdélyi siker: hogyan lett a Fidesz stratégiája az RMDSZ mentőöve

Székely István Gergő és Toró Tibor politológusok tanulmánya a Regio folyóirat 2025/2. számában jelent meg, és azt elemzi, hogyan tudta az RMDSZ 2024-ben sikeresen átvészelni a romániai szuperválasztási év legnehezebb pillanatait – minden demográfiai és politikai ellenszél ellenére. Az RMDSZ és a romániai magyarok a 2024. júniusi választásokon című tanulmányban a szerzők részletesen bemutatják, hogyan alakult át a párt stratégiája és kommunikációja, különös tekintettel az európai parlamenti választásokra.
Háttér: mélyrepülés után fordulat
Az RMDSZ évekig szenvedett az etnikai politikai mobilizáció válságától: az elöregedő szavazóbázis, a szórványvidékek térvesztése és az egyre gyengébb részvételi arányok miatt a párt mozgástere fokozatosan szűkült. A 2024-es év különösen kockázatosnak tűnt, mivel az európai parlamenti választásokra az év elején került sor, amikor a választói kedv jellemzően alacsony. Ráadásul az RMDSZ 2023-ban kikerült a román kormányból, így nem tudott kormányzati eredményekkel kampányolni.
Ehhez képest meglepetésként hatott, hogy a párt nemhogy átvészelte a választásokat, hanem stabilizálta pozícióit. Székely és Toró szerint ennek kulcsa az RMDSZ kampánystratégiájának gyökeres átalakítása volt – azaz az, hogy a párt lényegében „fideszes” recept alapján építette fel üzeneteit és kampányhangulatát.
A Fidesz árnyéka és a kommunikációs fordulat
A tanulmány egyik legfontosabb újítása, hogy empirikusan, adatokkal támasztja alá: az RMDSZ 2024-es kampányának fókusza radikálisan eltolódott. A szerzők a párt központi Facebook-oldalát, valamint Kelemen Hunor, Vincze Loránt és Winkler Gyula hivatalos oldalait vizsgálták meg egy teljes éves időszakban, a választást megelőzően. A több mint kétezer posztból azt a közel ötszázat kódolták részletesen, amelyek legalább 500 felhasználói interakciót váltottak ki – ezek adták az összes interakció több mint háromnegyedét.
A kampány sikerének kulcsa tehát nem csupán a kommunikáció intenzitásában, hanem annak tartalmi szerkezetében rejlett. A korábbi években domináns témák – fejlesztések, jogkiterjesztés, autonómiatörekvések – háttérbe szorultak. Helyüket átvették a nemzeti identitás erősítésére és veszélyeztetettségére építő diskurzusok, amelyeknek világos dramaturgiája van: magyar egység – magyar teljesítmény – magyar veszélyeztetettség – magyar védelem.
A szerzők tíz tematikus kategóriát különítettek el, és az alábbi típusok bizonyultak a leginkább „ütősnek” – azaz ezek generálták a legnagyobb érdeklődést, megosztást és kommentmennyiséget:
A magyar egység hangsúlyozása: a nemzetközösség erejét emelő retorika, gyakran a szavazás erkölcsi kötelességként való keretezésével („mi egy politikai közösség vagyunk, nemcsak kisebbség”). E diskurzus célja, hogy etnikai alapon mozgósítson, és kollektív identitásként jelenítse meg a választást.
A Fidesz endorsement (támogatás): magyarországi kormánytagok, EP-képviselők és tanácsadók részvétele a kampányrendezvényeken, amelyek során ugyanazokat az üzeneteket közvetítették, mint a Fidesz a saját hazai kampányában: „meg kell védeni a gyermekeinket, a földjeinket, a hagyományainkat.” Ezek a posztok kiemelt figyelmet kaptak, különösen akkor, amikor Semjén Zsolt a csíksomlyói búcsún Kelemen Hunor oldalán jelent meg, vagy amikor Navracsics, Szijjártó vagy Orbán Balázs kampányeseményeken szólalt fel.
Hétköznapi nacionalizmus: posztok, amelyekben a nemzeti szimbólumok, történelmi hivatkozások, zászlók és ünnepi események dominálnak. Ezek egyfajta „érzelmi burkot” vontak a kampány köré – szinte minden március 15-i, október 23-i vagy nemzeti megemlékezésről szóló poszt kiemelkedően teljesített.
Magyarellenesség tematizálása: az RMDSZ kiemelten kezelte a román szélsőjobb – elsősorban az AUR – előretörését. A kampányban az AUR nemcsak mint politikai ellenfél, hanem mint a magyar kisebbséget fenyegető „reális veszély” jelent meg. A párt célja az volt, hogy önmagát a magyar közösség védelmezőjeként pozicionálja. Ennek eszköze volt például egy emlékezetes kampányvideó, amely népviseletbe öltözött magyar gyerekek nyugodt, idilli képeit vágta össze az úzvölgyi katonai temetőnél történt konfliktus agresszív jeleneteivel. A videó ezzel erős érzelmi töltést vitt a kampányba, vizuálisan azt sugallva, hogy a „magyar jövőt támadás éri”, és azt csak az RMDSZ tudja megvédeni.
Euroszkepticizmus: az EU-val szembeni kritika új hangsúlyt kapott, elsősorban a gazdákra nehezedő zöldpolitikai intézkedések, a schengeni csatlakozás elmaradása és a migráció kezelésének problémái kapcsán. A romló EU-bizalom miatt ez a narratíva rezonált a közönséggel – a szerzők kimutatása szerint az erdélyi magyar választók EU-ba vetett bizalma 2024-re 26%-ra csökkent, miközben a román többség továbbra is a nyugati orientáció híve.
Az RMDSZ kampánya tehát a Fidesz politikai technikáját másolta – és sikeresen. Azonban, mint Székely és Toró figyelmeztetnek, ez a stratégia kétélű: miközben rövid távon mozgósít, hosszabb távon elidegenítheti a román partnereket, és kiélezheti az etnikai törésvonalakat. Az RMDSZ mozgástere így beszűkülhet – egyszerre próbál „jó európai” maradni Bukarest felé, és „radikális magyar” lenni Erdélyben.
A tanulmány szerint a 2024-es kampányfordulat minden korábbinál világosabban megmutatta: az RMDSZ már nem csupán „a kisebbség pártja”, hanem egy újfajta nacionalista politikai logika szereplője is, amely az identitáspolitikát a hatékony mozgósítás fő eszközévé tette. És bár a 2024-es EP-választáson ez működött, a jövő kérdése az, hogy ez az irány mennyire fenntartható egy sokszereplős, többnemzetiségű és folyamatosan polarizálódó politikai térben.
Az ideológiai jobbratolódás évei
A tanulmány hangsúlyozza, hogy ez a kampányfordulat nem a semmiből jött. Az RMDSZ már 2014 után fokozatosan közeledett a Fideszhez – stratégiailag, ideológiailag és kommunikációsan is. A „keresztény értékek” retorikája és a „hagyományos családmodell” védelme egyre hangsúlyosabb lett, amit törvényhozási lépések is kísértek, például az LMBTQ-ellenes gyermekvédelmi törvénytervezet támogatása.
A párt politikai arculata ezzel jobbra tolódott, miközben romlott az EU-hoz fűződő viszonya is – nemcsak a kampányban, hanem a közösség egészében. A szerzők bemutatják, hogy az EU-ba vetett bizalom az erdélyi magyarok körében 2006 és 2024 között 60%-ról 26%-ra esett vissza, miközben a román lakosság körében érdemi csökkenés nem történt. A bizalomvesztés oka részben az EU kisebbségi ügyekben tanúsított passzivitása (például a Minority SafePack bukása), részben a Fidesz diskurzusának átvétele.
Új szavazói attitűdök, régi intézményi keretek
Székely és Toró arra is felhívják a figyelmet, hogy az RMDSZ egyre inkább olyan választóközönséget céloz meg, amely attitűdjeiben közelebb áll a magyarországi radikális jobboldalhoz, mint a román politikai fősodorhoz. Például az ukrajnai háború megítélésében vagy a migrációval kapcsolatos véleményekben az erdélyi magyarok látványosan eltérnek a román többségtől – gyakran kritikusan viszonyulnak a Nyugathoz, és pozitívabban Oroszországhoz. Ez azonban feszültséget teremt: miközben az RMDSZ választói elvárják a radikálisabb hangot, a párt nem engedheti meg magának, hogy teljesen szakítson a romániai politikai konszenzussal, mert ezzel elveszítené koalíciós potenciálját.
A tanulmány végkövetkeztetése az, hogy az RMDSZ 2024-ben nem saját politikai innovációval nyert, hanem egy jól ismert – és már máshol bevált – recept adaptálásával. A Fidesz által évek óta sikerrel alkalmazott kommunikációs stratégiát Erdélyre szabva vitte színre: egység, nemzet, ellenségkép, brüsszelezés. Az eredmény működött, de nem kockázatmentes úton indult el a párt. A szerzők szerint hosszú távon kérdéses, hogy az RMDSZ meddig tudja fenntartani ezt a kettős játékot: itthon lojalitás a román rendszerhez, kifelé identitáskampány a Fidesz mintájára.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!