Nicușor Dan Berlinben gazdaságról, biztonságról tárgyalt és a román közösséggel is találkozott
Pénteken Berlinbe látogatott Nicușor Dan román elnök. Találkozott a német államfővel, Frank-Walter Steinmeierrel, majd a kancellárral, Friedrich Merzzel is leült beszélgetni. A nap programja sűrű volt. Délelőtt érkezett meg a román küldöttség – többek közt Dominic Fritz Facebook-posztja szerint repülőn együtt utazott az elnökkel és a miniszterekkel. Délután 14:15-kor kezdődött a hivatalos találkozó Steinmeierrel a Bellevue-palotában, majd 16:00-kor jött a találkozó Merzzel, 17:00-kor a közös sajtótájékoztató. Az Agerpres szerint a fő témák a gazdasági együttműködés és a közös védelmi projektek voltak; az energia, autóipar, ipar általában, meg persze az, hogy hogyan működhetne még gördülékenyebben a két ország együtt az EU-ban és a NATO-ban.
Merz nyitott volt: azt mondta, Németország szorosabban szeretne együtt dolgozni Romániával, és méltatta Románia szerepét Ukrajna támogatásában meg a NATO-n belül. Azt is hozzátette, hogy látszanak a próbálkozások az EU és a NATO megbontására, de ezekre szerinte csak demokratikus válaszokat lehet adni – például ahogy Románia tette az elnökválasztás első fordulója után.


Dan és Merz közösen jelentették be, hogy Románia és Németország aláírtak egy közös akciótervet. Ennek egyik kulcspontja a védelem: konkrétan zajlanak a tárgyalások a német Rheinmetall és a Romarm medgyesi gyára között egy közös lőszergyártó vállalatról – írja a Hotnews. Ez része lehet az EU SAFE programjának, amelyben a tagállamok közös katonai fejlesztésekre tesznek javaslatokat. A részleteket 2026 közepéig kell véglegesíteni, de a munka már most beindult.
A sajtótájékoztatón Merz hangsúlyozta: a román–német gazdasági kapcsolat sikeres, és szeretnék tovább erősíteni. Ugyanakkor szó esett az orosz dezinformációs kampányokról is, amelyek az utóbbi évben Romániát is elérték – különösen a választások alatt. Nicușor Dan szerint a NATO és az EU most nyíltan kimondták, hogy Románia célpont volt, és hamarosan részletes jelentés készül az orosz beavatkozásokról.
Ukrajna EU-csatlakozása is terítékre került. Merz óvatosan fogalmazott: előbb legyen béke és újjáépítés. Dan viszont azt mondta, ha egy ország teljesíti a feltételeket, akkor az EU-nak igent kell mondania.
A román küldöttségben ott volt több miniszter is – a külügyeket Oana Țoiu, a védelmet Ionuț Moșteanu, a gazdaságot Radu Miruță képviselte. Velük utazott Dragoș Anastasiu, valamint Luminița Odobescu és Radu Burnete elnöki tanácsadók.
Mivel a látogatás célja a német–román kapcsolatok megerősítése volt, nem hiányozhatott a temesvári polgármester, Dominic Fritz sem, aki Németországból érkezett Romániába, és élő példája annak, hogyan lehet hidat építeni a két ország között – nemcsak gazdasági, hanem kulturális, hanem közéleti szinten is.
Nicușor Dan a pénteki tárgyalásokon hangsúlyozta, hogy Németország Románia legfontosabb kereskedelmi partnere, és szeretné, ha ez a kapcsolat még tovább mélyülne a következő években. Románia OECD-csatlakozásának német támogatása is napirenden volt, de megemlítette a német partnernek Moldova uniós integrációját is.
Dan a nap folyamán német üzletemberekkel is találkozott, és beszélt a Németországban élő román közösség képviselőivel is.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!