F-16-os vadászgépeket riasztottak a román légierőnél a határközeli dróntámadások miatt
Újabb orosz dróntámadás érte Ukrajna déli részét, közvetlenül a román határ közelében. A román védelmi minisztérium szerdán reggel közölte, hogy az éjszaka során riasztották a légierő F-16-os vadászgépeit, miután legalább húsz orosz drón csapódott be az ukrajnai Ismail városában, a Duna-parti kikötővárosban. A drónok és rakéták civil célpontokat is eltaláltak – egyes becsapódásokat a romániai Tulcea városából is látni lehetett, az ott készült felvételeken hatalmas tűzgömbök világítják be az éjszakai eget.
A támadásban legalább hat ukrán település infrastruktúrája sérült meg, egy épület teljesen kiégett – valószínűleg ez az, amit a tulceai lakosok is rögzítettek mobiltelefonjaikkal. Bár Románia légterét nem sértették meg a drónok, az eset komoly aggodalmat keltett a határ menti térségben. A román radarok végig nyomon követték a célpontokat, és készültségbe helyezték a Borcea légibázison állomásozó F-16-osokat. A gépek azonban végül nem szálltak fel, mivel a katonai parancsnokság nem észlelt közvetlen veszélyt a román légtérre nézve. RO-Alert üzenetet sem adtak ki, de a határ menti régióban legalább 13 segélyhívás érkezett a 112-es számra.
A támadás egy olyan pillanatban történt, amikor az amerikai elnök, Donald Trump bejelentette, hogy Ukrajna megkapta első Patriot-rakétarendszereit Németországból – ezt követően az orosz hadsereg több ukrán várost is célba vett.
Az éjszakai támadások nem korlátozódtak az Ismail környéki térségre, írja a Digi 24 portál. A Harkiv megyei Kupianszk közelében két halálos áldozatot követelt egy dróntámadás. Magában Harkivban is legalább 17 robbanást jelentettek, három személy megsérült, egy bevásárlóközpontban keletkezett tűz.
Vinicában 28 Shahed típusú drónt indítottak el, melyek közül 18-at lelőtt az ukrán légvédelem. A többiek civil célpontokat értek – hét ember megsérült, ketten közülük válságos állapotban vannak.
Krivij Rih városát – Zelenszkij szülővárosát – is rakétákkal és drónokkal támadták. Az ipari létesítményeket ért találatok súlyos károkat okoztak, az áram- és vízellátás szünetelt, a lakosság vészhelyzeti generátorokra szorult. Egy 17 éves fiút súlyos hasi sérülésekkel vittek kórházba.
A frontvonal másik oldalán az ukrán hadsereg is végrehajtott válaszcsapásokat, főként energetikai célpontokat támadva. Bár mindkét fél tagadja, hogy civil lakosságot célozna, a háború több ezer áldozatot követelt már – túlnyomórészt ukrán civileket.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!