Papíron harcolnak az árvizek ellen: milliók mentek el tanulmányokra és egy nem működő weboldalra

Románia az egyik leginkább árvízveszélyes ország az EU-ban – 13 százaléka az ország területének elárasztható, és több mint félmillió ember van közvetlen veszélyben, írja a Context.ro tényfeltáró portál. A kétségbeejtő számok ellenére az állam az utóbbi években inkább tanulmányokra és informatikai projektekkel bízta meg a védekezést, mintsem valódi gát- és víztározó-felújításokra, olvasható a cikkben.

Az állam közel 6 millió eurót költött el a RO-Risk nevű projektre, amelynek célja az árvíz- és egyéb katasztrófakockázatok felmérése volt. A projekt központi eleme egy térképeket és adatokat megjelenítő weboldal lett volna – csakhogy ez a weboldal már két éve nem működik, és most újabb 1 millió eurót szeretnének rákölteni, hogy újraindítsák. Csakhogy a pénz ezalatt is fogy, és a ténylegesen életmentő beruházások – például az elavult gátak, víztározók, polderek felújítása – sorra csúsznak vagy el sem indulnak.

Miközben a RO-Risk projektben tucatnyi állami intézmény és egyetem osztozott az EU-s támogatásokon, a pénz jelentős része – közel 1,4 millió euró – az informatikai platform létrehozására ment el. A projektet lebonyolító cégek közül az egyik (Bion) már csődben van, és korábban is gyanús állami projektekben vett részt. Egy másik, az amerikai tulajdonú ESRI, a GIS-piac 90 százalékát birtokolja Romániában, és több száz állami szerződést nyert el az elmúlt években.

A projekt egyik célja az lett volna, hogy világos, használható adatokat tegyen közzé az árvizek kockázatáról, és hogy segítsen a helyi hatóságoknak a felkészülésben. Ehelyett most ott tartunk, hogy a rendszer a kapacitása 30 százalékán döcög, a jelentések jó része nem került fel sehova, és a platform csak 2027-re működhet újra – ha minden jól megy.

Közben az árvízvédelmi infrastruktúra állapota katasztrofális: sok víztározó még a '90-es évek előtti technológiával működik, és már évek óta csak korlátozásokkal használható. Az ANAR (Vízügyi Hivatal) szerint hat víztározó van olyan állapotban, hogy sürgős beavatkozásra lenne szükség – ebből eddig csak egy került be a helyreállítási alapba (PNRR). Ráadásul, a kormány csökkentette az eredeti vállalásait is: kevesebb gát, kevesebb víztározó, kevesebb védelmi vonal fog megújulni, mint amit eredetileg az EU-nak ígértek.

A legnagyobb gond, hogy bár 340 millió eurós uniós forrás állna rendelkezésre az árvízvédelmi rendszerek modernizálására, a legtöbb projekt még mindig csak a licitálás fázisában van. Ha nem sikerül tartani az ütemtervet, a támogatást is elveszítheti az ország.

A RO-Risk projekt tehát egy tipikus példája annak, amikor papíron minden szép, tanulmány van, platform is készült, de a gyakorlatban nem jutunk vele sehová.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!