Ősszel Románia aláírja a szerződést az izraeli rakétavédelmi rendszer beszerzéséről
Románia ősszel aláírja a szerződést az izraeli légvédelmi rendszer beszerzéséről. Ionuț Moșteanu védelmi miniszter korábban az Iron Dome, vagyis Vaskupola nevű izraeli védelmi rendszert emlegette, de kiderült, hogy a Spyder lesz a befutó, írta a DefenseRomania.
Sokáig úgy tűnt, hogy a Vaskupola lehet az a lég- és rakétavédelmi rendszer, amelyet Románia teljes egészében beszerezhet, Moșteanu védelmi miniszter legutóbbi nyilatkozatai alapján úgy tűnik, hogy a Spyder nevű rendszer lesz a befutó. Izrael ugyanis nem adja könnyen a Vaskupolát más államoknak.
A Vaskupola egy stratégiai fontosságú légvédelmi rendszer, és több oka van annak, hogy Izrael nem bocsátja könnyen más országok rendelkezésére. Az egyik oka épp a stratégiai előny: a rendszer arra lett kifejlesztve, hogy megvédje Izraelt a rövid hatótávolságú rakéták, tüzérségi lövedékek és aknavetők elleni támadásoktól – ezek folyamatos fenyegetést jelentenek a régióban, írja a portál.
Ha Izrael eladná a rendszert más államoknak, azzal elveszne a stratégiai előnye ezen a téren. A Vaskupola Izrael védelmének kulcseleme, amelynek a lakosságot célzó rakéták eltérítésében 90 százalék feletti a hatékonysága.
A másik ok, amiért nem adják, az az, hogy a Vaskupolában használt elfogórakéta gyártása rendkívül költséges. Fontos a felelős használat, mert egy rakéta legyártásának ára 40 ezer és 150 ezer dollár között mozog. Izraelnek prioritást kell adnia saját védelmi szükségleteinek, különösen intenzív konfliktusok idején, írja a DefenseRomania.
Egy külső tényező is „tiltja” a Vaskupola eladását: a rendszer kifejlesztésében és gyártásában fontos finanszírozó volt az Egyesült Államok. A portál szerint ez a szoros USA – Izrael együttműködés exportkorlátozásokkal is jár, vagyis Izrael nem adhatja el a rakétarendszert az USA beleegyezése nélkül.
A Vaskupolát azért fejlesztették ki, hogy védelmet biztosítson a folyamatos rakétatűz ellen. A rendszert a Rafael fegyvergyártó cég tervezte és készítette. Három egységből áll: egy radarrendszerből, egy irányítóközpontból és egy indítóállásból. A rendszer minden komponense szabadon mozgatható, és tetszőleges helyen felállítható; ezzel nemcsak a megvédeni kívánt területet lehet rugalmasan meghatározni, de az indítóállások célzott kilövését is megnehezíti, ami előre telepített állások esetében komolyabb kockázatot jelenthet. A Vaskupola radarrendszere egyszerre 150 négyzetkilométernyi területet is ellenőrzés alatt tarthat; ez elég ahhoz, hogy egy nagyobb várost, például Haifát is megvédje a rakétatámadásoktól.
A Vaskupola és a Spyder ugyanannak a cégnek, a Rafael Advanced Defense Systemsnek a gyártmányai, de eltérő célokat szolgálnak, írja a portál. Míg a Vaskupola aknavetők, rövid hatótávú rakéták, tüzérségi fegyverek hatékony elfogására szolgál, addig a Spyder ezzel szemben inkább repülőgépek, helikopterek, drónok, cirkálórakéták és precíziós irányítású lőszerek ellen lett kifejlesztve.
A két rendszerben közös pont a radar: a SPYDER-MR (közepes hatótávolságú) változata ugyanazt az EL/M-2084 MMR többcélú radart használja, mint az Iron Dome. Ez a radar a célok észlelését és követését végzi.
A portál szerint Ionuț Moșteanu védelmi miniszter pontatlan analógiát használt, amikor a Vaskupolát említette mint jövőbeli romániai védelmi rendszer, a megszólalásának politikai motivációi voltak: ki szerette volna hangsúlyozni, hogy Romániának sürgősen szüksége van egy ehhez hasonló hatékonyságú légvédelmi rendszerre. Romániának már most is van légvédelmi rendszere, az amerikai Patriot, amely közepes és hosszú hatótávolságon védi a légteret. Az izraeli, rövid hatótávolságú rendszerrel kiegészülve egy többrétegű légvédelmi architektúra jöhet létre, írja a DefenseRomania.
A portál kiemeli, nem véletlen, hogy az izraeli védelmi rendszerre esik a választás. Mint írják, a döntés hátterében az állhat, hogy az izraeli rendszert valós harci körülmények közt „tesztelik” folyamatosan, a román védelmi politika pedig egyre inkább preferálja a valós körülmények közt szolgálatot teljesítő rendszerek beszerzését. Olyan európai gyártóóriásokat, mint az MBDA vagy a Diehl, ki is zártak a versenyből.
Azt írják, a Spyder melletti döntéssel Románia még inkább megerősíti, hogy stratégiai NATO-pillér kíván lenni a Fekete-tengeri térségben. Moșteanu megerősítette, hogy a 2025 őszén bemutatandó új nemzetvédelmi stratégia külön figyelmet fog szentelni ennek a régiónak. Bár a szerződés végső részletei még tárgyalás alatt állnak, a politikai üzenet világos: Bukarest hajlandó jelentős összegeket befektetni azért, hogy a NATO első vonalbeli tagállamaként töltse be a szerepét a Fekete-tengeri térségben, írja a portál.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!