Eltörölné az alkotmánybírák mandátum végi 36 ezer eurós juttatását egy törvényjavaslat
Törvényjavaslatot nyújtottak be a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) szenátorai az alkotmánybírák mandátum végi, hat havi jövedelmüknek megfelelő juttatásának eltörléséről. A javaslat az alkotmánybíróság működését szabályozó 47/1992-es törvényt módosítaná, írta az Agerpres.
A 47/1992-es törvény értelmében az alkotmánybírák mandátumuk végén, ha az lejár vagy egészségügyi okokból nem folytatható, a hat havi nettó jövedelmüknek megfelelő juttatásra jogosultak. A G4Media írta meg, hogy Marian Enache, Livia Stanciu és Varga Attila, akiknek július közepén járt le a mandátuma, fejenként 180 ezer lejt kaphatnak búcsúzóul, annak ellenére, hogy a közszférában az ilyen jellegű juttatások kifizetését még a Ciolacu-kormány leállította a 156/2024-es sürgősségi rendelettel, ráadásul úgy, hogy ez a tétel nem szerepel a költségvetésben.
A törvényjavaslat benyújtói azzal érveltek, hogy eltérés van a kormány azon vállalása között, hogy 2030-ig csökkenti a költségvetési deficitet és az alkotmánybíróság szervezetéről és működéséről szóló törvény között, ami szükségessé teszi az utóbbi újraértékelését.
Az alkotmánybíróság azt közölte, hogy nem hozott semmilyen döntést a leköszönő alkotmánybíróknak járó juttatást illetően és a három távozó alkotmánybíró közül egyik sem kért és nem is kapott prémiumot. A törvényjavaslat szövegében ennek ellenére az szerepel, hogy mivel az összesen kb. 540 ezer lej eredetileg nem szerepel az alkotmánybíróság költségvetésében, azt máshonnan kell átszervezni, ami „megzavarja a költégvetés eredeti tervét és negatívan befolyásolhat más programokat vagy az intézmény szükségleteit”.
A javaslatot elsőként a szenátus, majd döntő házként a képviselőház tárgyalja.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!