Elbukott az AUR bizalmatlansági indítványa, elfogadottnak minősül az első deficitcsökkentő intézkedéscsomag

134 támogató és 4 ellenszavazattal elbukott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Bolojan-kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványa. A kormány megbuktatásához 233 szavazatra lett volna szükség a 464 fős parlamentben. Összesen 398 képviselő és szenátor vett részt a két ház hétfői együttes ülésén.
„Mivel a bizalmatlansági indítványt elutasították, a költségvetési intézkedésekről szóló törvény elfogadottnak minősül” – mondta Sorin Grindeanu, a képviselőház elnöke.
Az AUR azok után nyújtotta be a Tönkretették az országot, és most a románokkal fizettetik ki a számlát – kifelé az álszent kormánnyal! című indítványát, hogy a kormány múlt hétfőn felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Bolojan: Ne keltsünk pánikot a románok körében
A bizalmatlansági indítvány vitáján Ilie Bolojan miniszterelnök emlékeztetett, hogy ezzel az intézkedéssel kerülhető el a válságforgatókönyv. A miniszterelnök szerint az intézkedéscsomagnak már megjelentek az első pozitív jelei, és Románia kezdi visszanyerni a bizalmat a nemzetközi piacokon.
„Legyünk felelősek, ne játsszunk a szavakkal, és ne keltsünk pánikot a román állampolgárok körében politikai célokból” – fordult az ellenzékhez a miniszterelnök, aki azt is megkérdezte tőlük, hogy mi értelme volt a bizalmatlansági indítványnak azon kívül, hogy kipipálhatják, ezzel is próbálkoztak. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy minden vállalatnak tisztességesen kell adóznia, és nem igazak azok a pletykák, hogy a multinacionális cégek mentesülnek az adókötelezettségek alól.
Grindeanu: Az AUR nem akarja megbuktatni a kormányt
A G4Media összefoglalója szerint a PSD részéről Sorin Grindeanu ügyvivő pártelnök szólalt fel. Úgy érvelt, hogy „az AUR nem akarja megbuktatni a kormányt, mert tudják, hogy nincs semmilyen alternatívájuk, és semmilyen koherens tervük Románia számára”. Grindeanu szerint csupán politikai haszonszerzésre akarják használni a pillanatot, „illúziókat árulva a románoknak”.
Grindeanu ugyanakkor kritizálta a kormányt, mondván, a PSD-nek volt egy „racionális alternatív javaslatuk” az áfaemelésére, amit egész Európa alkalmaz: ez lett volna a progresszív adózás.
„Nem lett volna szükség az áfaemelésre, ha ezt az elvet helyesen alkalmazzák. Az alacsony jövedelműek kevesebbet fizettek volna, a magas jövedelműek pedig többet (…). Ez lett volna a helyes és méltányos megoldás, amely minimális áldozattal segített volna kilábalni a válságból” – érvelt a képviselőház elnöke, aki egyben támadta a „túlfizetett” állami vezetőket, a veszteséges állami vállalatokat és hivatásos adóelkerülőket, akik „kiszipolyozzák a költségvetést és nevetnek a törvényeken”. Grindeanu szerint velük kellett volna kezdeni a reformot. A PSD elnöke ugyanakkor a pártoknak járó juttatásokat is kritizálta, mondván „nem kellene túlzásokba esni velük”.
A képviselőház elnöke szerint „gyorsan ki kellene javítanunk néhány abszurdumot az első intézkedéscsomagban”. Ezek között említette, hogy a gyermeknevelési szabadságukat töltő anyák egészségbiztosítási hozzájárulást kell fizessenek. Szerinte ehelyett igazságos adózási csomagra, illetve gazdaságélénkítő csomagra lenne szükség. Bejelentette azt is, hogy a koalíción belül a PSD sürgősen javasolni fog egy új gazdaságélénkítő csomagot, amely ösztönzi a hazai termelést, valamint új programokat indít a kkv-k számára.
Grindeanu a kiadások megfékezése mellett az adóelkerülést említette az ország egyik nagy problémájaként. Szerinte az adóhatóság elnökének munkáját kellene rendszeresen értékelni, hogy eredményeket érjenek el ezen a téren. Ha felére csökkenne az adócsalás mértéke és növelnék az adóhátralékok behajtását, akkor szerinte Románia ma költségvetési többlettel rendelkezne. A PSD ügyvivő elnöke amellett érvelt, hogy fel kell gyorsítani az adóhatóság digitalizációját, hogy képes legyen a lakosság jövedelmeinek globális nyilvántartására, mert csak így lehetséges a progresszív adózás bevezetése.

A PSD ügyvivő elnöke ezeken kívül bírálta az egészségbiztosítási hozzájárulás küszöbértékének a meghatározását is. „Egy 3000 lejes nyugdíj, amelyért valaki egész életében dolgozott, nem tekinthető magas nyugdíjnak. Nem kérhetünk ilyen áldozatokat” – mondta Grindeanu.
Simion az öt miniszterelnök-helyettes miatt támadta a kormányt
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke felszólalásában azt rótta fel a kormánynak, hogy miközben „az anyáktól, a diákoktól és a nyugdíjasoktól” vesz el pénzt, öt miniszterelnök-helyettese van, egy-egy a négy koalíciós pártból és egy az államelnök részéről, akit Simion csak úgy emlegetett, hogy „az a kicsi ember a Cotroceni-palotából”. A szélsőjobboldali politikus beszédében többször elismételte, hogy a kormánynak öt miniszterelnök-helyettese van, és kilátásba helyezett egy bizalmatlansági indítvány akkorra is, amikor a Bolojan-kormány felelősséget vállal a második deficitcsökkentő intézkedéscsomagért. „Következő hónapban is találkozunk egy újabb bizalmatlansági indítvány szavazásán, szeptemberben ugyanígy és addig nyújtunk be indítványokat, amíg ti is megteszitek azt a lépést, amivel dicsekedtek: az ötből maradjon csak egy, aki a rövidebbet húzza, mert az biztos, hogy ennek a kormányzásnak nem lesz jó vége” – mondta Simion.
Az AUR az SOS Románia és a Fiatal Emberek Pártjának (POT) támogatásával múlt szerdán nyújtott be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet múlt hétfőn felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért. Az eljárás szerint, ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására volt szükség. Elfogadásához viszont 233 támogató szavazatra lett volna szükség, tehát a 465 képviselő és szenátor több mint felének meg kellett volna szavaznia. A szavazás titkos volt.
A bizalmatlansági indítvány szövegét csütörtökön ismertette a parlamentben az AUR szenátusi frakcióvezetője, Petrișor Peiu. A Tönkretették az országot, és most a románokkal fizettetik ki a számlát – kifelé az álszent kormánnyal! című indítvány aláírói szerint a kormány „a törvényes hatalmat bitorolva megcsúfolta a választói akaratot”, és ezért „el kell tűnnie a hazug és mérgező propagandagépezetével együtt”.
Az indítvány szerint a Bolojan-kabinet deficitcsökkentő csomagjának egyetlen célja, hogy zavartalanul folytatódjon a közpénzek pazarlása. „Az országot lángba borító gyújtogatók most pénzt kérnek tőlünk tűzoltó készülékekre is. (...) A megszorító intézkedések törvénytervezete a semmiből jött létre az átláthatóság és a valódi konzultáció teljes mellőzésével. A kormány egy igazi gazdasági sokkot készített elő, amelyet egyik napról a másikra, a nyár közepén erőltet ránk (...)” – olvasható az indítványban.
A PSD ügyvivő elnöke Sorin Grindeanu múlt héten azt mondta, hogy a koalíciós pártok képviselői és szenátorai biztosítják a kvórumot a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni. Grindeanu hozzátette, hogy a PSD nem azért vállalta a kormányzást, hogy rögtön kilépjen. Állítása szerint politikai egyezséget kötöttek, erről egy aláírt jegyzőkönyvük is van, és reméli, mindenki betartja azt. „Reméljük, hogy a második csomagban, ahol konkrét javaslatokkal fogunk előállni, inkább figyelembe veszik a PSD-t” – fogalmazott Grindeanu, aki szerint a pártban belső konzultációkat folytatnak a következő lépések eldöntésére, arra az esetre, ha „ez a hozzáállás folytatódik”. Azok után merült fel, hogy esetleg néhány PSD-s megszavazza az indítványt, hogy az elmúlt napokban több PSD-s politikusuk az ellenzékbe vonulást fontolgatta, mondván, nem hallgatják meg a javaslataikat.
Növelte a bizonytalanságot, hogy Hunyad megyei PSD-s és AUR-os képviselők közösen írtak nyílt levelet a kormánynak, amelyben azt kérték, hogy gondolják át újra az oktatást sújtó megszorító intézkedéseket. Az aláírók között van Natalia Intotero, a PSD korábbi kulturális minisztere, akinek a mostani kormányalakítással át kellett adnia a tárcáját az RMDSZ-es Demeter Andrásnak. Intotero a HotNews megkeresésére kijelentette, hogy ez nem a kormány elleni fellépés, hanem inkább arra a helyzetre kívánja felhívni a figyelmet, amely a megszorító intézkedéseket követően az oktatási rendszerben kialakul.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!