Megnéztük, mennyivel rövidíti meg az utazási időt az, hogy kikerülhetjük Tordát

Megnéztük, mennyivel rövidíti meg az utazási időt az, hogy kikerülhetjük Tordát
Az átadott gyorsforgalmi út – Fotó: Vákár István Facebook-oldala

Hosszú várakozás után csütörtökön megnyitották az észak-erdélyi autópályát (A3) az 1-es számú országúttal (DN1) összekötő gyorsforgalmi utat. Ennek köszönhetően végre nem kell Tordán keresztülautózni ahhoz, hogy az ember például Marosvásárhely irányából Kolozsvárra érjen. Két navigációs alkalmazáson is összehasonlítottuk az új útszakasz forgalomra gyakorolt hatását. Mennyi időt nyer most, aki a Kultúrpalotától Kolozsvár központjáig autózik? Hát az, aki Sepsiszentgyörgyig menne Kolozsvárról?

Két olyan lehetséges útvonalat vettünk alapul a teszthez, amelyekről úgy gondoltuk, hogy sok Székelyföldről Kolozsvárra érkező, vagy a városból Székelyföld felé utazó autós (vagy utas) számára leginkább releváns. Marosvásárhelyi kiindulópontként a Kultúrpalotát jelöltük ki az egyik útvonalon, érkezési célnak pedig a Cipariu teret, ahol a Tordai úton való leereszkedés után már azt érezhetjük, hogy megérkeztünk Kolozsvárra. Egy másik, hosszabb utazást ellenkező irányban képzeltünk el, ebben a Cipariu tér és a Sepsiszentgyörgy központjában található Sugás Áruház között néztük meg, vajon mennyi utazási időt saccolnak a legnépszerűbb navigációs appok a DEx4 nyitása előtt és után.

Hogy kizárjuk az esetleges a közúti eseményekből (pl. dugó) fakadó eltéréseket, nem csak egy becslés alapján végeztük az összehasonlítást. Július 7. és 11. között többször is megnéztük, hogy a Waze és a Google Maps az adott útszakaszokra hány órás utat vetít előre. Az útszakasz megnyitása előtt és után is „vettünk mintát” forgalmasabb reggeli és délutáni csúcsidőben, illetve a kevésbé forgalmasabbnak gondolt időszakokban is, majd ezeket átlagoltuk.

A tesztből az is egyértelműen kitűnik, hogy a Waze rendre rövidebb menetidőt jósol, mint a Google Maps. A Marosvásárhely és Kolozsvár között útvonalon olyan 2-5 perccel becsült mindig hosszabb utazási időt a Google Maps a gyorsforgalmi út átadása előtt. Feltűnhet, hogy a két alkalmazás, a Waze és a Google Maps átadás utáni adatai között nagyok a különbségek. Ennek oka, hogy a két alkalmazás eltérő térképfrissítési módszert alkalmaz. Míg a Waze erősen a közösségre támaszkodik, és gyakorlatilag bárki küldhet be információkat, amelyek rövid ellenőrzés után felkerülnek a térképre, a Google Maps az útvonalakat csak egy-egy nagyobb térképfrissítési csomag során aktualizálja a hivatalos állami és önkormányzati adatbázisok, műholdképek, valamint a Street View-autók által gyűjtött adatok alapján. Emiatt a gyorsforgalmi kerülőút utáni adatok csak a Waze esetében relevánsak, ők mutatják a különbséget.

A Google Maps a teszteléskor még nem tudott a DEx4 létezéséről, így értelemszerűen nem mérhette, mennyit spórolunk a csütörtökön megnyitott szakaszon. A Google Maps viszont nagyszerű „kontrollcsoportként” működik, mert látványosan mutatja a gyorsforgalmi út megnyitása előtti utazási időket, ha összevetjük a Waze aktualizált térképén mért adatokkal.

Az alábbi táblázatban a Kultúrpalota – Cipariu tér között mért útvonal adatainak átlagát mutatjuk átadás előtt és után. Egyértelmű a gyorsforgalmi út hatása. Míg a Waze szerint átlagosan 10 perccel rövidíti meg az utazást az, hogy ki tudjuk kerülni Tordát (1 óra 26 perc helyett 1 óra 16 percet becsült), addig a Google Maps esetében alig változott az átlagos becsült menteidő (1 óra 29 perc helyett 1 óra 28 perc).

Itt pedig íme a Cipariu tér – Sugás Áruház (Sepsiszentgyörgy) vonal ugyanazon időpontokban mért adatainak átlagait mutatjuk. Az adatokból az látszik, hogy a hosszabb, háromszéki útvonalra becsült menetidő esetében kisebbek az eltérések. A Waze átlagos becslése szerint 6 perccel rövidül az utazás (3 óra 52 percről 3 óra 46 percre), a Google Maps ebben az esetben semmi változást nem jelzett (4 óra 3 perc a megnyitás előtt és után is).

Ennek az az oka, hogy az új gyorsforgalmi út időmegtakarító hatása arányosan kisebb a hosszabb útvonalon. A DEx4-szakasz minden útvonal esetében ugyanaz, de nem mindegy, hogy ez az út mekkora részét teszi ki.

De miért csak ennyi a hatása, ha a tordai átvergődés mindig hosszabbnak tűnt?

A DEx4 összekötő út nagyjából 10 perc utazástól és sok káromkodástól szabadítja meg az autósokat, de talán lehetne ez még jobb is. A Pro Infrastructura Alapítvány egy Facebook-bejegyzésben közölte a meglátásait az újonnan megnyitott útszakasszal kapcsolatban. A posztban „fekete pontot” adtak a túl hosszú fel- és lehajtóágaknak. Azokról az észak-erdélyi autópályát a gyorsforgalmi úttal összekötő ágakról van szó, amelyek az egyesület szerint indokolatlanul lettek 2,3 kilométer hosszúak. Ez a hosszúság már egy jelentős többletidőt jelent fel- és lehajtáskor, ha figyelembe vesszük, hogy maga a DEx4 hosszúsága 5 kilométer.

Emellett a sebességkorlátozást is kritizálják a bekötőágakon. Míg a gyorsforgalmi úton az általános 120 km/h sebességhatárt szabták meg, a 2,3 kilométeres részen 60 km/h a megengedett legnagyobb sebesség. „Vagy legyenek hosszúak és gyorsak, vagy rövidek és lassúak – a kettő együtt nem működik” – írták a bejegyzésben a fel- és lehajtóágakról. Emellett az egyesület szerint indokolatlanok a hatalmas támfalas megerősítések „még az erdélyi dombvidéken” is, és a 22 millió eurós kilométerenkénti ár emiatt is teszi a DEx4-et az ország legdrágább gyorsforgalmi útjává.

A nemrég megnyitott tordatúri kerülőút összességében segít időt spórolni, de ezt leginkább azok fogják érezni, akik a teljes utazásuk egy jelentős részét a tordai araszolásban töltötték el. Saját tapasztalat, hogy ez egy marosvásárhelyi út esetén számottevő különbséget jelent. Nem az idő ugyanakkor az egyetlen szempont, amit figyelembe vesz az ember ilyenkor.

A Tordát eddig fojtogató áthaladó forgalom a város útburkolatát kellően tönkretette ahhoz, hogy a gyorsforgalmi út megnyitásától nem csak időnk lesz több, hanem az autónk felfüggesztése is kevésbé amortizálódik majd ezek után.

A cikk tájékoztató jellegű, saját tapasztalatainkra és észleléseinkre épül, és nem tekintendő hivatalos vagy általános érvényű összehasonlításnak. Ha eltérő tapasztalatod van, amit közérdekűnek tartasz, megoszthatod velünk a szerző elérhetőségein keresztül.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!