Második csomag: az állami vállalatokhoz, a különnyugdíjakhoz és a bértörvényhez is hozzányúl a kormány

Második csomag: az állami vállalatokhoz, a különnyugdíjakhoz és a bértörvényhez is hozzányúl a kormány
Ilie Bolojan a második deficitcsökkentő csomagról tartott sajtótájékoztatón – Fotó: Octav Ganea / Inquam Photos

Az első deficitcsökkentő csomag elfogadásának pozitív hatását hangsúlyozta és a várható intézkedéseket mutatta be Ilie Bolojan kormányfő pénteki sajtótájékoztatóján.

Bolojan szerint javultak Románia pénzpiaci kilátásai az első deficitcsökkentő csomag elfogadása után. Az Agerpres szerint a miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az első csomag célja az állami bevételek növelése és a kiadások korlátozása vagy akár csökkentése volt. A pénzpiacok pedig pozitívan reagáltak arra, hogy a kormány felelősséget vállalt a parlamentben az intézkedésekről szóló törvénytervezetért, Románia máris olcsóbban jutott hitelekhez – tette hozzá.

Megjegyezte, hogy az államháztartás rendbetétele a következő intézkedéscsomagtól függ, de mindenekelőtt attól, hogy miként hajtják végre azokat a gyakorlatban.

Karcsúsítanák az állami vállalatok vezetőségét és a juttatásaikat

Az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása lesz a második deficitcsökkentő csomag egyik célja, közölte Bolojan. Ezeknek a vállalatoknak a kiadásai és veszteségei, az élükre helyezett menedzserek juttatásainak növekedése nagyon rossz képet festenek a román államról a miniszterelnök szerint, ezért a kormány biztosítani fogja az irányításuk átláthatóságát és módosítani készül a teljesítménymutatóikat. Ez utóbbi lépés Bolojan szerint nagyon fontos, mert a menedzserek szerződései ezeken a teljesítménymutatókon alapulnak.

„Ezek a mutatók sajnos gyakran formálisak; (...) módosítjuk a jogszabályokat, és javasolni fogjuk az igazgatótanácsok létszámának csökkentését, illetve a juttatások (...) korlátozását” – jelentette ki Bolojan.

A kormányfő az állami vállalatok profitjának növeléséről is beszélt, példaként említette az Állami Vasúttársaságot (CFR) vagy a Metrorexet, amelyeket az állam évente több milliárd lejjel támogat. A CFR forgalmának 80 százalékát teszi ki az állami támogatás, 20 százalékát a saját bevétel, emelte ki a Hotnews szerint, miközben például Nagy-Britanniában az állami vállalatok egyáltalán nem kapnak támogatást.

Dolgoznak az adóhatóság működésének reformján

A kormány korlátozni készül az adóhatóság (ANAF) vezetőinek mandátumát. A kormányfő elmondta, hogy növelni kell az adóbeszedés hatékonyságát, és a feketemunkát csak szigorú ellenőrzésekkel lehet felszámolni, idézte az Agerpres. Bolojan hozzátette, hogy adóhatóság működésével kapcsolatos törvénymódosításokon jelenleg egy munkacsoport dolgozik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányításával.

Megjegyezte, hogy az ANAF gyakran következetlenül végzi az ellenőrzéseket, és az adóhátralékok felhalmozódása azt mutatja, hogy egyes vállalatok védelmet élveztek ezekben az években.

Önkormányzati hatáskörbe utalnák a szerencsejátékok engedélyezését

A kormány a szerencsejátékok engedélyezésének decentralizálására készül, azaz az engedélyezések egy részét önkormányzati hatáskörbe utalnák, hogy a polgármesteri hivatalok határozzák meg, hogy hol nyithatnak játéktermek az adott településen.

„A helyi közösségeknek kell dönteniük arról, hogy szükségük van-e szerencsejátékra vagy sem” – magyarázta Bolojan.

Az egészségügyi személyzet fizetését a kórházak tevékenységéhez kötnék

Meg kell állítani a pazarlást az egészségügyben, mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy egyes kórházakban a személyzeti kiadások meghaladják a működési költség 90 százalékát. „Mennyi jut így a páciensekre?” – tette fel a kérdést. Hozzátette, hogy a kórházakban gyakoriak a túlszámlázások vagy a fiktív elszámolások, az orvosok pedig gyanúsan sok és hosszú betegszabadságokat igazolnak.

Bolojan felszólította az egészségbiztosító pénztárakat, hogy vállalják fel a betegek és az állam érdekeinek védelmét.

A közigazgatás reformja is következik

Bolojan bejelentette, hogy jövő héten találkoznak a kormány képviselői a helyi hatóságok képviselőivel, hogy a közigazgatás reformjáról egyeztessenek. Újságírói kérdésre azt mondta, valószínűleg lesznek olyan polgármesteri hivatalok, amelyeknek csökkenteniük kell az alkalmazottaik számát.

Előbb a bírák és ügyészek különnyugdíját csökkentenék, aztán minden különnyugdíjat

Bolojan megismételte korábbi kijelentését, miszerint a 48 éves nyugdíjkorhatár a bírák és ügyészek esetében túl alacsony.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg a nyugdíj ennél a kategóriánál az utolsó bruttó fizetés 80 százaléka, ami több mint a nettó fizetés, ezért a nettó fizetés 80 százaléka lenne a helyes megfogalmazás.

„Mindezt ki kell egészíteni egy új bértörvénnyel, amely nem csökkenti a jövedelmeket, de nem teszi lehetővé, hogy több tízezer értelmezési perünk legyen, amelyek több millió eurós pótlólagos juttatásokat generálnak” – idézte a kormányfőt a Hotnews.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!