A különnyugdíjakat is célba veszi Bolojan szerint a következő deficitcsökkentő csomag
A különnyugdíjak kérdését is rendezné a kormány második deficitcsökkentő csomagja – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este a Digi24 televíziónak adott interjúban. Mint mondta, ideiglenes államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 évesen vonulnak nyugdíjba, havi juttatásuk pedig eléri az 5000 eurót.
Az Agerpres beszámolója szerint Bolojan úgy fogalmazott: az intézkedéssel egyrészt egy igazságtalan helyzetet akarnak korrigálni, másrészt a romániai helyreállítási terv (PNRR) egyik vállalását is teljesíteni kívánják, amely alapvetően befolyásolja az uniós források lehívását.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a különnyugdíjak rendszerének átalakítása mellett szükség lehet a nyugdíjkorhatár egységesítésére is. Azt is kilátásba helyezte, hogy vizsgálat tárgyává tehetik a nyugdíj és az állami fizetés együttes folyósításának lehetőségét – de szerinte ezekhez az intézkedésekhez alapos előkészítés és idő kell. „Igen, korrigálni fogjuk ezeket a dolgokat, de adjanak nekünk egy hónapot, hogy tudjunk alapos munkát végezni” – fogalmazott, hozzátéve: az elmúlt években voltak már próbálkozások a különnyugdíjak átalakítására, de ezeket rendre elkaszálta az alkotmánybíróság.
A kormányfő a Digi24 Különkiadás című műsorában részletesen beszélt az első deficitcsökkentő csomagról is, amelyért a parlament előtt vállalt felelősséget, valamint felvázolta a második csomag szerkezetét. Ezt július végéig tervezik benyújtani a törvényhozás elé.
Mint elmondta, a második csomag nem csupán kiadáscsökkentést céloz, hanem strukturális reformokat is tartalmaz. Ezek közé tartozik az adóhivatal (ANAF) újabb jogi megerősítése, valamint az elvárás, hogy a hatóság hatékonyabban szedje be az állami bevételeket. Bolojan szerint auditokra kerülhet sor mind az ANAF-nál, mind az állami vagyonkezelőnél (RA-APPS), hogy megszűnjenek a visszaélések, illetve megszüntethetik vagy privatizálhatják a nyereségtelen állami vállalatokat is – számolt be a Digi24.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy le kell faragni az állami alkalmazottak indokolatlan juttatásait. Példaként említette, hogy egyes minisztériumi tanácsadók több fizetést is megkapnak – ezek szabályozásához szerinte legalább két hónapnyi előkészítő munkára van szükség.
A műsorban szó esett a kormánykoalíción belüli feszültségekről is. Bolojan szerint bár a PSD – különösen Sorin Grindeanu – bírálta az USR-t a pártfinanszírozás reformjával kapcsolatos retorikája miatt, a deficitcsökkentő csomag kidolgozásában minden koalíciós párt képviseltette magát, és a tervezett intézkedések a többség támogatását élvezik – írja a Digi24.
Pénzügyminiszter: Csökkent az ország leminősítésének kockázata
Románia „nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól” – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő csomagért. A tárcavezető szerint ennek köszönhetően mérséklődött az ország hitelminősítésének kockázata – írja az Agerpres.
Nazare ugyanakkor hangsúlyozta, hogy senki sem tudja biztosan kijelenteni, hogy Románia teljesen elkerülte a leminősítést, de a Bizottság pozitív visszajelzése „erős jelzés” a három nagy nemzetközi hitelminősítő intézet felé is. Mint mondta, az uniós pénzügyminiszterek tanácsa is jóváhagyta a túlzott deficit megszüntetésére vonatkozó román ajánlásokat.
„Nem hiszem, hogy az augusztusban vagy szeptemberben esedékes értékelések nyomán rontanának a román gazdaság kilátásain” – fogalmazott Nazare, hozzátéve, hogy bár a közvetlen veszélyt vélhetően sikerült elhárítani, a költségvetési egyensúly megteremtése és a befektetői bizalom visszaszerzése továbbra is komoly feladat.
A miniszter emlékeztetett: a Románia ellen folyamatban lévő túlzottdeficit-eljárás jelenlegi szakaszában az országnak évente kétszer – áprilisban és októberben – jelentést kell küldenie az Európai Bizottságnak a makrogazdasági helyzetről és a költségvetési teljesítés alakulásáról.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!