Jóváhagyta a kormány az első megszorító csomagot
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – írja az Agerpres pénzügyminiszter Facebook-bejegyzése alapján.
Alexandru Nazare posztja szerint a jogszabályjavaslatot továbbítják a parlamentnek, és a kormány legkésőbb kedden – az uniós pénzügyiminisztereket tömörítő Ecofin ülésének napján – felelősséget vállal érte. Nazare szerint a csomag elfogadása „létfontosságú” Románia nemzetközi hitelének helyreállításához.
A pénzügyminiszter jó hírnek nevezte, hogy a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló bankközi hitelkamatláb pénteken az elnökválasztás óta először csökkent 7 százalék alá, és Románia olcsóbban jutott hitelhez a pénzpiacokról, ami szerinte azt jelenti, hogy a befektetők értékelik a deficitcsökkentő intézkedéseket.
A pénzügyminisztérium csütörtökön bocsátotta közvitára a honlapján az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet. A jogszabályjavaslat szerint az intézkedések 2025-ben 9,49 milliárd lejjel növelik a költségvetési bevételeket és 1,25 milliárd jellel csökkentik a kiadásokat.
A törvénytervezet fontosabb előírásai:
- augusztus elsejétől 19 százalékról 21 százalékra nő az általános áfakulcs; bizonyos termékek és szolgáltatások (élelmiszerek, gyógyszerek, tűzifa, hőenergia, könyvek, ivóvíz és csatornázás, vendéglátóipar) áfája a jelenlegi 5, illetve 9 százalékról 11 százalékra emelkedik, az 5 és 9 százalékos kedvezményes áfakulcsok megszűnnek;
- jövő év január elsejétől 10 százalékról 16 százalékra nő az osztalékadó;
- július elsejétől 4 százalékos plusz adóval terhelik a bankokat;
- augusztus elsejétől a 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra;
- augusztus elsejétől a szerencsejátékokból származó jövedelem adója 10.000 lejes összeghatárig 3 százalékról 10 százalékra emelkedik; 10.000 lej és 66.750 lej között 1000 lej plusz a 10.000 lejt meghaladó összeg 20 százaléka lesz az adó, 66.750 lej fölött pedig 12.350 lej plusz a 66.750 lejt meghaladó összeg 40 százaléka;
- augusztus elsejétől a szeszes italok, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adója 10 százalékkal nő;
- szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díja egy napra 3,5 euró, tíz napra 6 euró, 30 napra 9,5 euró, 60 napra 15 euró, egy évre pedig 50 euró lesz.
A pénzügyminisztérium becslései szerint a következő négy évben ezek az intézkedések összesen 35,258 milliárd lejjel gyarapítják az államkasszát és 57,367 milliárd lejjel csökkentik a kiadásokat.
A megszorító intézkedéseket pénteken negatívan véleményezte Gazdasági és Szociális Tanács (CES). Szerintük a csomag csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek. Megállapították, a kedvezményes áfakulcsok emelése, az üzemanyagok jövedéki adója és az úthasználati díj növelése az alapélelmiszerek és gyógyszerek drágulásához vezetnek. Mindez a villamos energia és a gáz árának liberalizálásával, illetve a közalkalmazottak veszélyességi bérpótlékának korlátozásával együtt nagyon rövid időn belül az életszínvonal drasztikus csökkenését fogja eredményezni.
Közben az Alfa Kartell szakszervezeti tömb már elkezdte az aláírásgyűjtést az általonos sztrájk kirobbantásához, és azt ígérik, hogy ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni a magas árak és a megszorító intézkedések ellen tiltakozva.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!