Eltemették Kincses Elődöt

Eltemették Kincses Elődöt
Utolsó útjára kísérik Kincses Elődöt – Fotó: Kádár Csongor / Kincses Előd családja

Marosvásárhelyen pénteken eltemették a 84 éves korában meghalt Kincses Előd ügyvédet, jogvédőt. A temetés a család kérésére nem volt sajtónyilvános, a család szombaton a rendelkezésünkre bocsátotta a búcsúszertartásról készült fotókat, illetve egy rövid videót az elhangzott beszédekből.

Kincses Tőkés László védőügyvédjeként vált ismertté az 1989-es romániai forradalmat megelőző időszakban, ő képviselte a református lelkészt a Temesvárra való kitelepítése előtt indított kilakoltatási perben, majd évekkel később abban a perben is, amelyet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke Klaus Iohannis államfő ellen indított a Románia Csillaga érdemrend visszavonása miatt.

Kulcsszerepet játszott a marosvásárhelyi „fekete március” körüli eseményekben. Az 1990 márciusi, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kizárólagos magyar tannyelvűségét követelő tüntetés során helyi vezetőként próbálta megakadályozni a helyzet további eszkalációját. Az utcára vonuló magyarok előtt beszédet mondott, higgadtságra és taktikus önvédelemre intette őket. Később mégis mint felbujtó ellen indult koncepciós eljárás, mert a történtek után a román nacionalista sajtó és szélsőséges körök célpontjává vált. Kénytelen volt Budapestre menekülni, amíg le nem zárták az ellene folyó eljárást. Később következetesen harcolt az összecsapások felelőseinek elszámoltatásáért.

Fotó: Kádár Csongor / Kincses Előd családja
Fotó: Kádár Csongor / Kincses Előd családja

Kincses Előd „hittel vette fel a küzdelmet a gonosszal a temesvári forradalom és marosvásárhelyi ellenforradalom idején, és nem hátrált meg” – fogalmazott a család videója szerint a gyászszertartáson Tőkés László.

„Mindketten láttuk azt a kolosszális konfliktuscunamit, amely könyörtelenül közeledett, és amelyet egyedül, elszigetelten nem tudtunk megállítani” – mondta a fekete márciusi eseményekkel kapcsolatban Smaranda Enache jogvédő a megemlékezésen.

A gyászszertartáson ugyan nem szólalt fel, de részt vett rajta Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, többször is posztolt róla a közösségi médiában.

Kincses az RMDSZ Maros megyei elnökeként is tevékenykedett, többször is próbált parlamenti pozíciót szerezni. Ebben nemcsak a Vatra Românească szélsőséges szervezet, hanem az RMDSZ vezetősége is akadályozta. 2008-ban függetlenként, a Magyar Polgári Párt támogatásával indult Markó Béla ellen, de alulmaradt a választáson.

A politikai pályától visszavonulva ügyvédként továbbra is aktív maradt: ő képviselte a felpereseket a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem ellen a magyar nyelvű orvosképzés visszaszorítása miatt indított perben.

Lánya, Kincses Réka filmrendező 2006-ban dokumentumfilmet készített róla és a Kincses családról. A személyes hangvételű alkotásban az édesapa életútja egyszerre mutatja meg a romániai rendszerváltás politikai dilemmáit és egy kisebbségi értelmiségi sorsát. A film vasárnapig még ingyenesen megtekinthető.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!