Több százan tüntettek Kolozsváron a nőgyilkosságok ellen
Szombat délután több száz ember gyűlt össze Kolozsváron, a Mihai Viteazul téren, hogy hangot adjanak a nők elleni erőszak, különösen a nőgyilkosságok (femicid) rendszerszintű jellege elleni tiltakozásnak. A demonstrációt a @micgrupdeinitiativa szervezte, a résztvevők pedig világos üzenetet küldtek: „Nem temetünk több nőt. Rendszert temetünk.”
A tüntetéssel Teodora Marcu meggyilkolása ellen tiltakoznak. A bukaresti tragédia az egész országot megrázta: a 23 éves fiatal nőt korábbi élettársa lőtte agyon az utcán, miközben az gyermekét sétáltatta. A férfi ellen korábban távoltartási végzést adtak ki, ám az lejárt, és a hatóságok nem hosszabbították meg. Teodora az év 25. női áldozata Romániában – mindössze az év első öt hónapja alatt.
A tüntetés résztvevői és felszólalói hangsúlyozták: a nőgyilkosságok nem elszigetelt esetek, hanem egy elhibázott rendszer következményei. Egy olyan rendszeré, amely elbagatellizálja a nőkkel szembeni erőszakot, megkérdőjelezi az áldozatokat, és nem nyújt megfelelő védelmet.
A megemlékezésen elhangzott részletek szerint:
- 78% a nemi erőszakkal kapcsolatos eljárások közül a nyomozati szakaszban megszűnik, az ügyészek lezárják azokat.
- 30% a romániai nők közül életük során átélt már fizikai vagy szexuális erőszakot, de csak 23% jelentette ezt a hatóságoknak.
- 2020 és 2023 között 319.000 alkalommal avatkozott be a rendőrség családon belüli erőszak miatt.
A tüntetők követelései között szerepelt:
- A femicid törvényi elismerése külön bűncselekményként;
- Állami kampányok a patriarchális gyakorlatok, a nőgyűlölet és a vallási színezetű nőellenesség ellen;
- Állami finanszírozás biztosítása krízisotthonok, jogi és pszichológiai tanácsadás, segélyvonalak működtetésére;
- Feminista szemléletű képzés rendőrök, bírák, ügyészek, orvosok és tanárok számára;
- Iskolai oktatás a beleegyezésről, egyenlőségről, bántalmazásmentes kapcsolatokról;
- A legdurvább visszaélések bejelentésére vonatkozó elévülési idő eltörlése;
- Azonnali és elérhető védelmi intézkedések minden nő számára – függetlenül jövedelmüktől, etnikai hovatartozásuktól vagy identitásuktól.
A szervezők külön hangsúlyozták: „A femicid nem kivétel, hanem a rendszer működésének következménye. Egy társadalomé, amely tolerálja, elrejti és igazolja a nők elleni erőszakot – a rendőrtől a bíróig, a parlamenti képviselőtől a templomi szószékig.”
A demonstráción az Egyenlőbb Erdélyért Mozgalom is képviseltette magát. Az erdélyi magyar nők helyzetéről elhangzott, hogy többszörös kisebbségiekként különösen kiszolgáltatottak a nemi alapú erőszakkal szemben, mert egy zárt, patriarchális közösségben élnek, ahol az abúzusokat elhallgatják, relativizálják vagy egyszerűen nem veszik komolyan. A kisebbségi lét és a nyelvi elszigeteltség miatt a hatóságokhoz fordulás is sokkal nehezebb számukra: nem mernek vagy nem tudnak feljelentést tenni, mert nem értik őket, nem érzik magukat biztonságban. A beszéd üzenete szerint elég volt a hallgatásból, elég az intézményi közönyből, elég abból, hogy a nők védelme sosem prioritás. Itt az idő, hogy az erdélyi magyar társadalom is szembenézzen a saját bántalmazóival és igazságot szolgáltasson az áldozatoknak.
A demonstráción felszólaltak egyetemi oktatók, influenszerek és a szervező civil szervezetek képviselői is, akik arra kérték a demonstrálókat, hogy: „legyünk dühösek, ne legyünk többé szófogadóak.”
A résztvevők virágokat, gyertyákat, transzparenseket hoztak. Többen egy-egy nő nevét tartották magasba, hogy ne merüljenek feledésbe azok, akiket a rendszer nem védett meg.
A szervezők végül azzal az ígérettel zárták a demonstrációt, hogy: „Nem állunk meg, amíg minden nő és lány biztonságban nem lesz. Harcolunk a patriarchális erőszak ellen, harcolunk az életért, harcolunk a jövőért. Egyetlen nőt sem szabad többé elveszíteni.”
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!