Elárasztotta a víz a parajdi sóbánya turisztikai szintjét

Elárasztotta a víz a parajdi sóbánya turisztikai szintjét
A turisztikai részre fenntartott csarnok – Fotó: parajdi sóbánya

1444

Éjszaka teljesen megtelt vízzel a parajdi sóbánya turisztikai szintje – a vízszint már az ott működő föld alatti éttermet veszélyezteti. A mentőcsapatok jelenleg a Telegdy nevű rész megóvásán dolgoznak, amely korábban borospinceként szolgált – nyilatkozta Nyágrus László polgármester.

Az utolsó fotókat a turisztikai szintről egy helyi lakos készítette, mielőtt elhagyta volna a helyszínt:

A parajdi sóbánya hatalmas csarnokai hetek óta veszélyben vannak, miután az esőzések miatt megduzzadó Korond-patak repedéseken keresztül utat talált a mélybe. A víz fokozatosan öntötte el a hét szintes rendszer alsó részeit, mára a turisták számára kiépített zóna is víz alá került. Már szerdán arról beszéltek a helyiek, hogy több mint négy szint feltelt, és a só oldódása miatt a tartószerkezetek is instabillá válhatnak. A Transtelex számára szakértők azt is elmondták: ha a csarnokok beomlanak, a szivattyúzás és a szerkezeti megerősítés önmagában is több évig tartana, és csak az előkészítés költsége elérheti a 60 millió lejt.

A Salrom Országos Sóipari Társaság állítólag már megrendelte az első geofizikai szakvéleményt, de Parajdon sokan úgy érzik: mindez későn történik, egy évek óta halogatott, rosszul kezelt problémára reagálnak. A Transtelex helyszíni riportja szerint a helyiek gyászként élik meg, ahogy eltűnik Székelyföld egyik legfontosabb, pótolhatatlan idegenforgalmi attrakciója. Nemcsak munkahelyek, hanem turisztikai vállalkozások tucatjai vannak veszélyben, és ha a bánya hosszú időre bezár, az egész térség – beleértve Szovátát, Korondot, Farkaslakát is – súlyos gazdasági válságba süllyedhet.

A bánya katasztrófáját nemcsak a természet műveként értékelik: a helyiek emlékeztetnek, hogy 2022-ben már történt vízbetörés, 2024 májusában pedig újabb szivárgás miatt kellett ideiglenesen lezárni a bányát. Akkor az Országos Vízügyi Igazgatóság kidolgozta a beavatkozási tervet, ám azt – állításuk szerint – a Salrom hónapokig nem írta alá, így a megelőző munkálatok sem kezdődhettek el időben.

Most, hogy már az étterem és a játszótér is víz alá kerülhet, a közösség bizalma megrendült. Bár az elmúlt napokban számos ígéret hangzott el – Kelemen Hunor, az RMDSZ és Orbán Viktor is jelezték, hogy segítséget nyújtanak –, egyelőre csak a víz folyik tovább, konkrét lépések és anyagi források nélkül.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!