Szakértőkkel konzultál, a magyar és a román kormány segítségét is kérné a parajdi turizmus megmentéséhez a megyei tanácselnök
Szakemberekből álló „kríziskapszulát” hozott létre a parajdi és a Hargita megyei turizmus megmentésére a sóbánya kritikus helyzete miatt, jelentette be kedd esti Facebook-videójában Bíró Barna Botond, a Hargita Megyei Tanács elnöke.
Bíró szerint a sóbánya helyzete miatt két fronton kell cselekedni, egyrészt a bánya újranyitásán, másrészt a turizmus megmentésén kell dolgozni. Mint kifejtette, a bányavállalat és az országos vízügy hatásköre azonosítani azokat a feladatokat, amelyek a bánya újranyitásához szükségesek, ezt viszont csak azután tudják felmérni, miután az esőzés alábbhagy. Azon viszont már most el kell kezdeni dolgozni, hogy a bánya bezárásának hírére ne mondják vissza Hargita megyei foglalásaikat a turisták.
Ennek érdekében „kríziskapszulát” hozott létre, ennek koordinálására felkérte Szabó Károlyt, a Visit Harghita turisztikai szolgáltatás igazgatóját, továbbá megkereste Fazakas Szabolcsot, a Mini Erdély Park és a Székelyföldi Legendárium alapítóját, Trucza Adorjánt, a Taste of Transylvania alapítóját és Răzvan Pascu turisztikai szakembert, és arra kérte őket, hogy még a héten találkozzanak parajdi vállalkozókkal és dolgozzanak ki egy javaslatot, ami alapján „országos turisztikai felhívást” tudnak kidolgozni, és segítséget tudnak kérni mind a magyar, mind a román kormánytól.
A Hargita Megyei Tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Parajd 80 százalékban a turizmusból él, így az a legfontosabb, hogy a turisztikai vállalkozóknak biztosítani tudják azt, hogy ne kelljen bezárniuk.
A heves esőzések miatt megnőtt a Korond-patak hordaléka átszakította a mederbe korábban telepített védőfóliát, és a víz 60 köbméter/másodperces hozammal zúdul a bányába, amely állítólag a következő órákban teljesen megtelhet vízzel. A Transtelex helyszíni tudósítása szerint az eső jelenleg is esik Parajdon és a helyiek kilátástalannak látják a helyzetet.
A parajdi sóbányánál egyébként nem először merül fel a vízbeszivárgás problémája, tavaly is egy hónapra be kellett zárni a létesítményt.
Idén május elején kezdődtek ismét a gondok, ekkor helyi veszélyhelyzetet hirdettek és a vészhelyzeti bizottság előbb 15 napra lezárta a bányát a látogatók előtt, majd a zárást még 15 nappal meghosszabbította.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!