Akár már jövőtől jelentősen átalakítaná a nyolcadikos képességvizsgáját a tanügyminiszter

Az érettségi vizsga lebonyolításán egyelőre nem változtatna, de a nyolcadikosok képességfelmérőjét viszont már jövőre átalakítaná Daniel David oktatási miniszter. A tárcavezető szerdán tartott sajtótájékoztatót a hétfőn bemutatott diagnosztikai jelentésről.

A News.ro összefoglalója szerint Daniel David azt mondta, hogy nem terveznek változásokat az érettségi vizsga megszervezésében és lebonyolításában azon diákok számára, akik idén kezdik a kilencedik osztályt. A tárcavezető sajtótájékoztatóján elmondta, nem ért egyet azzal, hogy egyik napról a másikra módosítsanak a bonyolult, nehéz vizsgákon, mert ezeket a változásokat előre jelezni kell. Úgy véli, az érettségi vizsga a jelenlegi formájában egyelőre „rendben van”. Ugyanakkor jelezte, hogy az érettségi vizsgát egy idő után össze kell hangolni a középiskolai kerettanterv reformjával. „A kerettanterv reformja után majd meglátjuk, mi fog történni, mit kíván a rendszer” – tette hozzá.

A nyolcadikosok képességfelmérőjével kapcsolatban viszont már sokkal kritikusabb volt Daniel David, szerinte már 2025/2026-os tanévtől változhat azok lebonyolítása, ha a tanárok, a szülők és a szakszervezetek egyezségre jutnak, mert annak a lebonyolítási módszertana még nincs kőbe vésve. A miniszter a francia modellt hozta példaként, ami lényegében egyetlen teszt, de különböző tantárgyakból tartalmaz részeket, matematika mellett, francia nyelvből, történelemből, földrajzból és természettudományokból is tesztelik őket.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a képességvizsga jelenlegi formájában nem elég átfogó, és hiába akarják előmozdítani több kulcskompetencia fejlesztését, ha a felmérés csak két (a román anyanyelvűek esetében – szerk.) tantárgyat tartalmaz. Hangsúlyozta, hogy nem ragaszkodik ahhoz, hogy a változások már jövőre életbe lépjenek, de hozzátette: „egyszer majd” ezt a vizsgát meg kell változtatni.

Sőt, azt Edupedu összefoglalója szerint Daniel David a nyolcadik végi képességfelmérő teljes kiiktatását sem zárta ki, ha sikerül felszámolni az iskolák és tanárok közötti különbségeket, valamint az osztályozási eltéréseket.

A miniszter szerint ugyanakkor az ösztöndíjak rendszere a jelenlegi formájában nagyon szerteágazó, bonyolult, és ezt újra kell gondolni. „Az ösztöndíjnak két területre kell fókuszálnia: a kiválóságra és a szociális helyzetre” – tette hozzá, tehát azok kapjanak ösztöndíjat, akik jó tanulnak, illetve azok, akik szociálisan rászorulnak.

Daniel David beszélt arról is, hogy a közoktatás két kulcsfontosságú eleme a tanterv, valamint a tanítási módszer. „Az én üzenetem e tekintetben a következő: inkább legyen kevesebb, de releváns információ jól átadva, mint sok irreleváns információ rosszul” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ennek szellemében dolgoztak az új középiskolai kerettanterveken is.

A miniszter azt is kijelentette, hogy nem támogatja a „szexuális nevelés” tantárgy bevezetését, mert szerint az arról szóló közbeszéd túlságosan ideologizálttá vált, és ez olyan vitákat gerjeszt, amelyeket már nem lehet tudományos vagy tantervi keretek között kezelni. Ugyanakkor támogatja az egészségneveléssel kapcsolatos tárgy bevezetését, amelybe az intimitással kapcsolatos fogalmak is beletartoznak, ideológiai befolyás nélkül.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!