Diagnosztikai jelentést mutatott be hétfőn Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatásról és kutatásról. Konkrét javaslatai között szerepel, hogy a címzetesség ne tartson nyugdíjig, hanem ötévenként értékeljék ki a tanárok teljesítményét, a tantervet pedig szerinte karcsúsítani kell és relevánsabbá kell tenni.
Az Edupedu.ro tudósítása szerint Daniel David 100 főre vetítve elemezte a romániai társadalom mai állapotát. Eszerint 100-ból 20 gyermek, közülük 4-ről nem tudni semmit, eltűnik a közoktatásból, 5-6 funkcionális analfabéta, a többi 10-nek pedig minimális készségei vannak.
„Ha én, mint pszichológus, ránézek erre az összetételre, csak szomorú lehetek, figyelembe véve a romániai gyerekek kreativitását és intelligenciáját. A felükből gúnyt űzünk – szó szerint”
– jelentette ki. 100 romániaiból 80 felnőtt, közülük 13-nak van felsőfokú végzettsége, a funkcionális analfabetizmus pedig a 25 százalékukat érinti.
„Ahhoz képest, hogy hányan vagyunk, túl kevés tudást termelünk, a megtermelt tudás gyenge minőségű, a jó tudás néha nemzetközi együttműködések révén jön létre. És ebből nagyon kevés jut technológiai és kulturális innovációra” – foglalta össze.
A kutatási, fejlesztési és innovációs rendszer egyik problémája a tanügyminiszter szerint a mentalitás, az, hogy mindenki meghatározatlan idejű állásra vár, ez pedig megöl minden versenyszellemet. A másik probléma a pénz kérdése, az, hogy a finanszírozás tervezhető legyen. „A kockázat az, hogy technológiai és tudományos kolóniává válunk. Aztán ne lepődjünk meg azon, hogy a társadalom áltudományokra alapul” – mondta Daniel David.
A tanügyminiszter arra is kitért, hogy a felsőoktatás akkor működne jól, ha olyan jó szakembereket termelne, akik egyben jó állampolgárok és elégedettek is az életükkel. Az is nagyon fontos mutató lenne, ha az alapképzést végzők gyorsan el tudnának helyezkedni a munkaerőpiacon, a mesterit és doktorit végzők pedig képesek lennének meg is változtatni azt. Hogy ez nem történik így, annak David szerint a rendszer fragmentáltsága az okra: az egyetemek jelenleg az 1948-as reform szerint oszlanak fel, pedig ha például Bukarestet, Kolozsvárt vagy Iași-t egy-egy akadémiai közegként kezelnék, akkor nagyobb esélyük lenne bejutni az 500 legjobb intézmény közé.
A közoktatás jelenleg nem hatékony a nyolc kulcskészség átadásában, a szakiskolát végzettek pedig nem tudnak megfelelően elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Ha ehhez hozzávesszük, hogy 46 százalékos a funkcionális analfabetizmus a matematika területén és megnézzük, hogy mekkora az iskolaelhagyás, akkor világos, hogy „nemzetbiztonsági problémával” nézünk szembe és „a romániai gyermekek feléből gúnyt űzünk”, ismételte meg. David szerint a tantervet karcsúsítani kell és relevánsabbá kell tenni, ezután pedig nagyon sok munka lesz a tankönyvek kidolgozásával.
A tanügyminiszter szót ejtett a címzetesség kérdéséről is, amit szerinte úgy kellene átalakítani, hogy legyen egy országos vizsga, amelyen ha a tanár eléri a hetest, akkor engedélyt kap, hogy belépjen az oktatási rendszerbe és jelentkezhet meghatározott vagy meghatározatlan idejű állásokra. A meghatározatlan idejű állásokat elfoglalókat pedig öt évenként kiértékelnék, ha pedig nem teljesítik a minimális követelményeket, akkor 1-2 év korrekciós időszak következik.
Az országos képességvizsgáról Daniel David azt mondta, nem elég átfogó, hiszen pár tantárgyra összpontosít, ahelyett, hogy az összes kulcskészséget felmérné. Hozzátette, hogy egyetért azzal, hogy a líceumi helyek legalább 50 százalékát felvételi vizsgával foglalják el, de legyen egy olyan módszertan, ami kizárja az önkényességet. A tanügyminiszter kitért a magánórák kérdésére is, mint mondta, az adóügyileg és az esetleges érdekellentétek mentén jól szabályozott magánórák híve, mert azok úgyis létezni fognak, akkor is, ha nem szabályozzák őket.
A tanügyminiszter azt ígérte, hogy elérhetővé teszi a jelentést a minisztérium oldalán, majd a hét folyamán válaszol a sajtó kérdésére és jövő héten vitát szervez a szakszervezetekkel, szakértőkkel is. A dokumentum időközben elérhetővé vált.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!