Először szólalt meg az amerikai nagykövetség a választások után, együttműködésről beszélnek, gratuláció nélkül

Kedden délután jelent meg az Egyesült Államok első hivatalos nyilatkozata a május 18-i romániai elnökválasztás után. A nagykövetség közösségi oldalain közzétett rövid üzenet így szól: „várakozással tekintünk az együttműködés elé Nicușor Dannal, Románia elnökeként, valamint az új kormánnyal, hogy közösen előmozdítsuk közös prioritásainkat, mint a védelem, energiaügyek és kereskedelmi partnerségek”.

A bejegyzés azután érkezett, hogy több európai vezető – köztük Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök – már korábban gratulált Nicușor Dannak.

A választások második fordulóját az amerikai nagykövetség munkatársai is megfigyelték: május 18-án azt közölték, hogy több szavazókörben jelen voltak, és hangsúlyozták, hogy „a szabad és tisztességes választások elengedhetetlenek az erős demokráciához”.

Ugyanakkor az Egyesült Államok részéről továbbra is érezhető a fenntartás: az elmúlt hónapokban több kritikus hangvételű üzenet jelent meg a nagykövetség oldalán, főként a Trump-adminisztrációhoz tartozó JD Vance alelnök idézeteivel. Ezekben az üzenetekben a demokrácia, a szólásszabadság és a politikai cenzúra kérdései kerültek előtérbe – bár közvetlenül nem nevezték meg Romániát, az üzenetek kontextusa világos volt.

Vance februárban, a müncheni biztonságpolitikai konferencián nyíltan bírálta Romániát, amiért – szerinte – „egy hírszerző ügynökség gyenge gyanúja és európai nyomásgyakorlás miatt” érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztást. A CPAC konzervatív konferencián megismételte ezt a vádat, és megkérdőjelezte az európai demokrácia hitelességét, külön kiemelve Németországot és Romániát.

A keddi napon az is kiderült, hogy Kathleen Kavalec nagykövet befejezi mandátumát Romániában, és ideiglenesen Michael Dickerson, a misszió helyettes vezetője veszi át a nagykövetség irányítását. Dickerson korábban Baku, Tbiliszi, Vilnius, Budapest és Moszkva amerikai képviseletein dolgozott.

Az amerikai visszajelzés tehát hivatalosan pozitív és együttműködésre való nyitottságot említ, de a háttérben érződik a konzervatív elit szkepszise a román demokratikus folyamatok iránt.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!