Először szólalt meg az amerikai nagykövetség a választások után, együttműködésről beszélnek, gratuláció nélkül
Kedden délután jelent meg az Egyesült Államok első hivatalos nyilatkozata a május 18-i romániai elnökválasztás után. A nagykövetség közösségi oldalain közzétett rövid üzenet így szól: „várakozással tekintünk az együttműködés elé Nicușor Dannal, Románia elnökeként, valamint az új kormánnyal, hogy közösen előmozdítsuk közös prioritásainkat, mint a védelem, energiaügyek és kereskedelmi partnerségek”.
A bejegyzés azután érkezett, hogy több európai vezető – köztük Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök – már korábban gratulált Nicușor Dannak.
A választások második fordulóját az amerikai nagykövetség munkatársai is megfigyelték: május 18-án azt közölték, hogy több szavazókörben jelen voltak, és hangsúlyozták, hogy „a szabad és tisztességes választások elengedhetetlenek az erős demokráciához”.
Ugyanakkor az Egyesült Államok részéről továbbra is érezhető a fenntartás: az elmúlt hónapokban több kritikus hangvételű üzenet jelent meg a nagykövetség oldalán, főként a Trump-adminisztrációhoz tartozó JD Vance alelnök idézeteivel. Ezekben az üzenetekben a demokrácia, a szólásszabadság és a politikai cenzúra kérdései kerültek előtérbe – bár közvetlenül nem nevezték meg Romániát, az üzenetek kontextusa világos volt.
Vance februárban, a müncheni biztonságpolitikai konferencián nyíltan bírálta Romániát, amiért – szerinte – „egy hírszerző ügynökség gyenge gyanúja és európai nyomásgyakorlás miatt” érvénytelenítették a tavalyi elnökválasztást. A CPAC konzervatív konferencián megismételte ezt a vádat, és megkérdőjelezte az európai demokrácia hitelességét, külön kiemelve Németországot és Romániát.
A keddi napon az is kiderült, hogy Kathleen Kavalec nagykövet befejezi mandátumát Romániában, és ideiglenesen Michael Dickerson, a misszió helyettes vezetője veszi át a nagykövetség irányítását. Dickerson korábban Baku, Tbiliszi, Vilnius, Budapest és Moszkva amerikai képviseletein dolgozott.
Az amerikai visszajelzés tehát hivatalosan pozitív és együttműködésre való nyitottságot említ, de a háttérben érződik a konzervatív elit szkepszise a román demokratikus folyamatok iránt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!