A 600 ezerhez közelít szombaton koraestére a külföldön szavazó román állampolgárok száma

135

Romániai idő szerint szombat este hat óra után nem sokkal már meghaladta az 580 ezret a romániai elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazók száma az Állandó Választási Hatóság honlapján élőben közvetített adatok szerint.

A legtöbben Nagy-Britanniából (93272), Németországból (91698) és Olaszországból (89048) szavaztak.

Moldova Köztársaságban 67 739-en voksoltak eddig, ami már nincs nagyon távol attól, ahányan az első fordulóban szavaztak (90850).

Magyarországon elérte a 4058-et a szavazók száma, ami meghaladja az első fordulós részvételt (4023).

Külföldön már pénteken elkezdődött az elnökválasztás és még vasárnap is lehet szavazni, a legfontosabb tudnivalókat ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze.

A román külügyminisztérium közleménye szerint a külföldi szavazókörzetekben jó körülmények között zajlik a szavazás, nem volt torlódás és incidenseket, rendellenességeket sem jelentettek. „A választási folyamat teljesen jogszerű és átlátható” – közölték, miután a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) többször választási csalásra figyelmeztetett, konkrét bizonyítékok bemutatása nélkül.

Az Expert Forum szombati közleménye szerint a www.votcorect.ro platform mellett a Vote Monitor applikáción és a 0800 460 002-es telefonszámon is fogadják a választási incidensekkel és rendellenességekkel kapcsolatos bejelentéseket.

Az eddigi bejelentések nagy része lepecsételt szavazólapokról készített fotók közzétételére (több mint 100 bejelentés) és a szavazóhelyiségekben tapasztalt szervezési problémákra vonatkozott.

Szombat délig a Vot Corect megfigyelői több mint 70, zömében hollandiai, németországi és belgiumi szavazóhelyiségből küldtek információkat a Vote Monitor alkalmazáson keresztül. Összesen 61 külföldi szavazókörzetnél voltak jelen urnanyitáskor, és sehol nem tapasztaltak jelentős problémákat.

„Egy kivételével jónak vagy nagyon jónak értékelték a szavazás menetét. Aggodalomra ad okot azonban, hogy a megfigyelt szavazóhelyiségek közül hatban – Liege 1, Issy-les-Moulineaux, Agros, Heilbronn, Graz 2 és Bonn 2 – feszült légkörben zajlott a voksolás” – fogalmaztak.

A választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszer (SIMPV) mindenhol jól működött, idézte az Expert Forum tájékoztatását az Agerpres.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!