Külföldön már elindult a szavazás, megnéztük, hogyan élhetnek a jogukkal a román állampolgárok
Romániai idő szerint csütörtök este 22 órakor megkezdődött az elnökválasztás második fordulójának a szavazása. Először az Új-Zélandon élő román állampolgároknak lesz lehetősége arra, hogy az ország történetét alapvetően befolyásoló választáson véleményt nyilvánítsanak, de aztán sorra nyitnak a szavazókörzetek. Összegeztük, hogy mit kell tudni a külföldi szavazásról, de előtte egy rövid emlékeztető.
Már az első forduló igazolta, hogy a külföldi szavazás döntő lehet. A diaszpóra szavazatai hiányában Crin Antonescu lenne az AUR jelöltjének, George Simionnak az ellenfele, nem pedig a függetlenként induló Nicușor Dan, és talán még nem esett volna szét az országot irányító koalíció. Ugyanakkor az is egyértelmű, hogy George Simion támogatottsága elsöprő külföldön, a szavazatok több mint 60 százalékát ő kapta. Németországban, Olaszországban és Spanyolországban a választók háromnegyede szavazott a szélsőséges jelöltre, ami csak ebben a három országban több mint 320 ezer voksot jelent. Egy várható szoros küzdelemben (az AtlasIntel közvélemény-kutatásában a diaszpórát is mérték, és döntetlen lett a vége), még fontosabb lehet, hogy mennyien szavaznak külföldön.
Nehéz megmondani, hogy a Románia határain kívül élő erdélyi magyarok milyen arányban vettek részt a választáson. Horváth István szociológus a Facebookon azt írta, hogy a Magyarországon élő, érvényes (romániai) dokumentumokkal rendelkező román állampolgárságúak száma (többségében valószínűleg erdélyi magyar) mintegy 50–60 ezer főre tehető. Az elnökválasztás első fordulójában a hat magyarországi szavazókörzetben a hivatalos összesítés szerint 4023 ember szavazott, ami azt jelenti 8 százalék körül alakulhatott a választási hajlandóság.
A szakember szerint ezzel szemben a román diaszpóra 23-25 százaléka járult az urnákhoz. Megpróbáltam néhány irányadó adatot is melléjük tenni. A 2021-es nagy-britanniai népszámlálás után volt hír, az angol és a lengyel után most már a román a leggyakrabban beszélt anyanyelv, akkor 472 ezer embert számoltak össze, akinek román volt az anyanyelve, 539 ezret, aki Romániában született. Valószínűleg szavazati joggal nem rendelkező gyerekek is vannak köztük. Az első fordulóban Nagy-Britanniában nagyjából 152 ezren szavaztak, ami azt jelenti, hogy közel egyharmaduk is élhetett a szavazati jogával. Nagy-Britanniában közel 65 százalékát kapta a szavazatoknak George Simion.
Németországban 2024 végén 909 ezer román állampolgárt tartottak számon, egy jelentős részük valószínűleg kiskorú volt, a hivatalos statisztika 189 ezer 20 év alattit jegyzett. Az első fordulóban 162 ezren szavaztak. Mindent összevetve elérjük a szociológus által említett 22-23 százalékot. Olaszországban a hivatalos adatok szerint is meghaladja az 1 milliót a romániaiak száma, a Statiszta adatai szerint 2024-ben 1 millió 73 ezren éltek ott. Az első fordulóban 173 ezren szavaztak. Ha figyelembe vesszük, hogy ott is sok kiskorú élhet, akkor ott is meglehet a 20 százalék körüli részvétel.
Ha valaki fellép a diszpóra szavazását segítő votstrainatate.ro oldalra, elsőre megrémülhet, mert azt gondolhatja, hogy regisztrálnia kellett a szavazásra, de igazából már a második mondatban leírják, hogy
a részvételhez nem szükséges előzetes regisztráció, csak lehetséges.
Lehetett regisztrálni levélszavazásra, illetve egy adott külföldi szavazókörzet névjegyzékébe való felvételre is, de ha nem tette meg valaki, akkor is nyugodtan élhet az állampolgári jogával. Pótlistára fog kerülni.
Hol és mikor lehet szavazni külföldön?
A diaszpórában a külügyminisztérium javaslatára összesen 965 szavazóhelyiséget alakítottak ki. Külföldön három napon át lehet szavazni,
- május 16-án helyi idő szerint 7 és 21 óra között
- május 17-én helyi idő szerint 7 és 21 óra között,
- május 18-án helyi idő szerint 7 órától romániai idő szerinti 21 óráig.
A program meghosszabbítható azok számára, akik a zárás időpontjában már a szavazóhelyiségben vagy előtte sorban álltak. Pénteken és szombaton helyi idő szerint 23 óra 59 percig leadni a voksokat. A vásárnapi szavazás egy kicsit bonyolultabb, de egy példával az is könnyen megérthető.
A Nagy-Britanniában élő romániaiak vasárnap 19 óráig voksolhatnak, ha ebben az időpontban már/még a sorban állnak, akkor a romániai idő szerint éjfélig még szavazhatnak, tehát 21 óra 59 percig még meghosszabbítható a program.
A külföldi szavazókörzetek listája ITT érhető el, ha pedig térképen szeretnéd látni, hol vannak a szavazóhelyiségek, akkorITT lehet megnézni.
Tehát az elnökválasztásokon a külföldi szavazás elég egyszerű. A román állampolgárságot igazoló érvényes okmánnyal be kell menni a legközelebbi külföldi szavazókörzetbe, igazolnia kell magát, majd miután megkapja a szavazólapot, a VOTAT feliratú pecsétet a szimpatikusabb, felkészületebb jelölt nevét tartalmazó négyzetbe kell ütni. Ennyi! Gyakorlatilag bárhol lehet szavazni, ha van az állampolgárnak személyazonosságot igazoló érvényes romániai okmánya.
Egy román állampolgár akkor is szavazhat külföldön, ha csak vakációját tölti az adott országban. Akár turistaként tartózkodik valaki külföldön, akár hivatalosan bejelentve, bármelyik szavazókörzetben lehet szavazni. Sőt, ha valakinek hivatalos külföldi lakcíme/lakhelye van, akkor is bármelyik szavazóhelyiségben voksolhat. Például, ha valakinek Németországban van ideiglenes külföldi lakcíme, de a szavazás napján Franciaországban tartózkodik, bármelyik ottani szavazókörzetben válaszhat.
Ha külföldi lakcímmel rendelkező személy a szavazás napján Romániában tartózkodik, akkor itthon is voksolhat. Ebben az esetben, ha azon a településen tartózkodik valaki, amelynek az állandó választói névjegyzékébe van, akkor ott szavazhat, különben meg bármelyik körzetben le lehet adni a voksokat. Ezen az oldalon lehet ellenőrizni, hogy melyik szavazókörzet állandó választói névjegyzékében szerepelünk.
Mivel lehet igazolni a személyazonosságot?
Alapvetően személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel, de a hivatalos lista valamivel részletesebb. A személyi igazolvány mellett lehet elektronikus személyi igazolvánnyal és ideiglenes személyi igazolvánnyal is voksolni. Az egyszerű útlevél mellett pedig elektronikus egyszerű útlevéllel, ideiglenes egyszerű útlevéllel, diplomata-útlevéllel, elektronikus diplomata-útlevéllel, szolgálati útlevéllel, elektronikus szolgálati útlevéllel, valamint a katonai iskolák diákjai esetében katonai szolgálati könyvvel is.
Figyelem: az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
Ha valakinek nincs érvényes romániai okmánya, amivel igazolni tudná magát, akkor sajnos már nem sok lehetősége van. Romániában a lakosságnyilvántartók a választásra való tekintettel hétvégén is dolgoznak, de külföldön nem találtunk hasonló adatot.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!