Örömódával indult, Nicușorral ért véget az Európa-napi demonstráció Kolozsváron

Örömódával indult, Nicușorral ért véget az Európa-napi demonstráció Kolozsváron
Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex

Amikor már nem számítottunk arra, hogy egy átlagos Európa-napi demonstráció különösebben izgalmas lehet, arra sem, hogy különösebben sok embert érdekelne, az elnökválasztás első fordulója és George Simion elsöprő győzelme mindent megváltoztatott. Az egyszerű kiállás az európai értékek mellett hirtelen kampányüzenet lett, így nem meglepő, hogy bár az Örömóda dallamaival kezdődött a pénteki Európa-napi demonstráció Kolozsváron, Nicușor Dan nevének skandálással ért véget.

Néhány perccel a 18 órára meghirdetett tüntetés előtt még nem tűnt úgy, hogy sokan lesznek, néhány tucat ember álldogált Kolozsvár főtérének sarkában, a Memorandisták emlékmű mellé megszervezett tüntetésen. Még javában írták az Európa-párti lapokat a szervezők, amikor egyszer csak recsegősen megszólalt az Örömóda, majd a Bella Ciao, Loreen Euphoriája és még néhány euróvíziós sláger, és hirtelen azon kaptuk magunkat, hogy már legalább 1000-1500 ember álldogál az Európa-párti tüntetésen.

Tudor Brădățan, a Declic alapítója felszólalásában arra emlékeztetett, hogy mindkét jelölt Európa-pártiként pozicionálja magát, de azt is hozzátette, hogy kötelességünk elemezni ezeket a kijelentéseket, figyelembe véve, hogy a „dezinformáció világában élünk”. A beszédek egyik visszatérő témája volt, hogy a héten George Simion beismerte, a tavalyi kampányban ígért 35 ezer eurós ház csak marketingfogás volt, és lényegében hazudott. Ugyanakkor Brădățan hangsúlyozta, mindenkinek magának meg kell ítélnie, hogy ténylegesen melyik jelölt tartja tiszteletben Románia európai útját.

Fotók: Gozner Gertrud / TranstelexFotók: Gozner Gertrud / Transtelex
Fotók: Gozner Gertrud / Transtelex

„Továbbra is haladhatunk előre az európai család részeként, vagy választhatjuk az elszigetelődés útját, amelyben már kevésbé veszünk részt az európai politikában, ahogyan más régiós országok esetében is tapasztaljuk, amelyek ezt az utat választották” – érvelt az aktivista, aki arra kért mindenkit, hogy hívja fel a telefonkönyvében található ismerőseit, munkatársait, barátait és rokonait, és beszélgessen el velük a politikáról, hallgassa meg őket.

„Azt ajánlom, hogy lépjetek túl a szégyenérzeteteken, vegyétek fel telefont, és hívjátok fel a telefonkönyvetekben található számokat, hogy meggyőzzétek a románokat, hogy maradjunk ezen az úton.

Ha a családomra gondolok, én vagyok az első generáció, amelyik békében és jólétben él, és ez különösen azután volt így, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz. (…) Sokkal határozottabban kellene megvédenünk ezt a jólétet és békét, amelyben élhetünk. Kár lenne, ha egy óvatlan pillanatban – azzal, hogy vasárnap nem megyünk el szavazni – hagynánk, hogy sötét erők ragadják magukhoz a hatalmat Romániában”

– fogalmazott a Declic alapítója anélkül, hogy csak egyszer is kiejtette volna Nicușor Dan vagy George Simion nevét.

Eckstein-Kovács Péter szólal fel – Fotó: Gorzner Gertrud / Transtelex
Eckstein-Kovács Péter szólal fel – Fotó: Gorzner Gertrud / Transtelex

Nem úgy Eckstein-Kovács Péter egykori szenátor, aki a két jelöltet szembeállítva már nyíltan Nicușor Dan támogatására szólított fel. Eckstein-Kovács azzal kezdte beszédét, hogy még a verespataki bányaprojekt megnyitása ellen szervezett, valamint az illegális erdőkitermelés kapcsán szervezett tüntetéseken ismerte meg Nicușor Dant, majd ezzel szemben kijelentette, hogy „a Schweighofer ügyvédje Simion jogi tanácsadója”. Zárásként az egykori szenátor Simion magyarellenességére hívta fel a figyelmet, meg arra, hogy Kolozsváron 50 ezer, Romániában pedig egymillió magyar él.

„Nagyszámú magyar él Romániában, akiket most fel kell ébreszteni, és az urnákhoz hívni. Nem fognak rosszul szavazni! Most rajtunk a sor, Nicusor!”

– zárta a beszédét az egykori politikus.

A beszédek között ismét felhangzott az Örömóda, majd a hollandok tavalyi eurovíziós dala, az Europapa adta a ritmust. Beszúrom ide is:

Közben zászlóikat lengetve olyanokat skandált a tömeg, hogy „Románia nem felejtsd, Európa az otthonod!” vagy épp „Európa a mi utunk, nem a hazugságok és az üres szavak!”

Adrian Dohotaru aktivistaként és Nicușor Dan egykori parlamenti „padtársaként” szólalt fel, és mint mondta, „kezeskedem az őszinteségéért, kiegyensúlyozottságáért, függőlegességéért”. Dohotaru szerint Nicușor helye még mindig a bukaresti városházán lenne. „Tisztában vagyok vele, hogy ez egy áldozat a részéről. Úgy látta, hogy nincs jobb jelölt, és valóban nincs. Jelenleg Nicușor Dan a legjobb jelölt Románia elnöki tisztségére” – érvelt egykori párttársa mellett Dohotaru, és mindenkit arra biztatott, hogy menjen el szavazni, különösen azokat a bizonytalanokat, akik baloldaliként vagy környezetvédőként nem érezték magukat megszólítva, mert – mint fogalmazott – az alternatíva a szélsőségek meg a káosz.

Fotók: Gozner Gertrud / TranstelexFotók: Gozner Gertrud / Transtelex
Fotók: Gozner Gertrud / Transtelex

Dohotaru kijelentette, egyetért azokkal a kritikákkal, hogy Európa nem elég szolidáris, de szerinte erre nem a nemzetek 19. századi Európájához való visszatérés a válasz, hanem „egy jobb Európai Unió létrehozása”.

Az esemény végén mindenkinek lehetősége volt mikrofonhoz lépni és beszédet mondani. És tényleg minden korosztály képviseltette magát: a 18. életévét még be nem töltött fiataltól, aki arra kérte a közönséget, hogy helyette is szavazzanak Nicușorra, mert ő még nem teheti ezt meg, egészen az idősekig, akik leggyakrabban az előző rendszer borzalmait idézték fel, hogy bezárva éltek a saját országukban, és nem szeretnének soha többé visszatérni ahhoz.

„Olyan helyzetben vagyunk jelenleg román állampolgárként, amikor veszély fenyeget minket. Én személy szerint félek attól, hogy mit tenne az az ember, ha hatalomra jutna ebben az országban. Azt gondolom, hogy az európai értékek, és az, amit mi itt képviselünk, ellentmondanak ennek az embernek és úgy érzem, meg kell tennem mindent azért, hogy elkerüljük azt a regressziót, amibe az ország kerülne, ha a szuverenista jelölt kerülne az élére” – fogalmazott az egyik felszólaló George Simionról, amikor arra kértük, mondja el, miért érezte fontosnak kimenni a mikrofonhoz és elmondani az álláspontját.

Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex
Fotó: Gozner Gertrud / Transtelex

A kolozsvári tüntetés Egy út: EURÓPA nevű országos demonstráció része volt, Bukarestben, Temesváron, Iași-ban és Brüsszelben is szerveztek hasonló megmozdulásokat.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!