Május 12-én kezdődhet a sepsiszentgyörgyi Bodok szálló bontása

Május 12-én, hétfőn adják ki az egykori Bodok szálló épületének bontási munkálatainak a megkezdésére vonatkozó parancsot – írja az Observatorul de Covasna a városvezetés tájékoztatása alapján. A beszámolójuk szerint a bontást egy bontásokkal foglalkozó kolozsvári cég, a BS Recycling nyerte el.
A városközpont képét évtizedek óta meghatározó szállót a ‘70-es években még a modernség és a fejlődés szimbólumaként építették, a '90-es évek óta viszont már csak a város előző rendszerből hátramaradott szégyenfoltjaként élt a köztudatban. Az önkormányzat régóta tervezi az épület eltüntetését, hivatalosan viszont 2020-ban döntött az épület lebontásáról, de végül nem történtek olyan gyorsan az események, mint remélték. A Transtelexen már 2022-ben megjelent egy összefoglaló az épület történetéről, és arról, hogy nemsokára lebonthatják.
A Háromszék összefoglalója szerint a városháza elképzelése szerint még tavaly el kellett volna kezdeni a bontást, ám a közbeszerzést sem sikerült elindítani. Végül kiírták a bontási munkálatokra a közbeszerzést, Jakab István Barna városmenedzser februárban a lapnak akkor azt mondta, hogy várhatóan március végén hirdetnek nyertest, és ha nincs fellebbezés, akkor április közepén kiadható a munkavégzési parancs, tehát kezdődhet a bontás. Az Observatorul de Covasna bejegyzése szerint most már hivatalos, hogy május közepén elkezdődhet a bontás.
Az önkormányzat tájékoztatása szerint a munkálatokat hat hónap alatt kell elvégeznie a nyertes vállalkozónak, a következő ütemterv szerint dolgoznak:
- 1. hónap: megtisztítják az épület belső tereit, eltávolítják a vezetékeket, csöveket, ablakokat és más elemeket, valamint a szálló körüli területet is kitakarítják.
- 2–3. hónap: megkezdődik az épület bontása nagyméretű markológép segítségével. A keletkezett törmeléket az Illyefalva irányában található hulladéklerakóba szállítják, ahol ledarálják, majd földutak karbantartására használják fel.
- 4–6. hónap: az egykori szálló alapjának eltávolítása és a terület rendezése történik.
Jakab korábban azt mondta a Háromszéknek, hogy a bontási törmelék elszállítása érdekében átmenetileg kétirányúvá teszik az 1918. december 1. útnak a Szent György térig tartó szakaszát, a teherautók ezen szállítják el a törmeléket, majd a Gróf Mikó Imre utcán, a Szabadság téren, illetve a Kós Károly utcán áthaladva kiviszik a Jókai Mór utcába. A munkálatokkal járó kellemetlenségek csökkentése érdekében a nagyobb volumenű munkák a nyári vakáció idejére esnek, amikor a város kevésbé lesz forgalmas, a bontás során keletkező por csökkentésére vízágyúkat fognak használni.
A bontás pontos ára valamivel több mint 2,2 millió lej áfa nélkül. Antal Árpád azt nyilatkozta, hogy a kolozsvári cég által ajánlt összeg nagyjából a tervező által becsült érték felének felel meg.
Az önkormányzat az egykori szálló és pár környező épület helyére egy magyarországi finanszírozásból épülő művészeti központot képzelt el, de már korábban is jelezte, nem biztos, hogy a bontás után rögtön neki tudnak látni az építkezésnek, tekintve, hogy most zajlik a Sapientie kampuszának is a megépítése, szintén magyarországi támogatással. Antal Árpád polgármester – a lap szerint – most megerősítette, hogy első ütemben parkolót rendeznek be a területen, majd egy kulturális és ifjúsági központot építenek a helyén.
A korábbi tervek szerint itt kapna helyet a Bod Péter Megyei Könyvtár, a Tamási Áron Színház, az M Studio Mozgásszínház, a Cimborák Bábszínház, az EMŰK, valamint a Székelyföldi Filharmónia. A megépítendő központ építészeti ötletpályázatát a magyar kormány építési és közlekedési minisztériuma a tavaly nyáron már le is bonyolította, októberben hirdettek eredményt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!