Összeomlott a 156 éves Urmánczy-híd, Maroshévíz történelmi jelképe

290

Szerdára virradóra teljesen összeomlott a Maroson átívelő, 156 éves Urmánczy-híd – Erdély egyik legkülönlegesebb, fedeles fahídja. A maroshévízi építménynek állapota – történelmi, építészeti és kulturális értéke ellenére – az utóbbi években folyamatosan romlott.

Az 1869-ben emelt hídszerkezet egykor az Urmánczy család birtokait kötötte össze, fedett kialakítása pedig azt a célt szolgálta, hogy a földeken dolgozók menedéket találjanak az időjárás viszontagságai elől. Történetek szerint egykor táncmulatságokat is rendeztek a hídon – mára viszont nem maradt belőle más, mint a mederbe omlott faanyag és a közösség dühös-szomorú emlékezete.

A híd hosszú agóniája nem ma kezdődött. A 2000-es évek elejéig még rendszeresen karbantartották, ám 2008 után ez a gyakorlat megszűnt, és a szerkezet állapota rohamos romlásnak indult. Czirják Károly, az Urmánczy Nándor Egyesület vezetője szerint már 2017-ben felmerült az önkormányzat részéről a híd lebontása, amit akkor sikerült civil fellépéssel – aláírásgyűjtéssel, sajtófigyelem bevonásával – megakadályozni. Ennek köszönhetően 2020-ban kisebb felújításra került sor: új tetőt kapott, megerősítették az oldalfalait, kamerákat és világítást szereltek fel. Mindez azonban csak időleges védelmet nyújtott.

A folyamatos rongálások, vandalizmus és a karbantartás hiánya végül megpecsételték a sorsát. Az elmúlt években ismeretlenek láncfűrésszel megrongálták a híd tartógerendáit, faelemeit elhordták, és az építmény egyre inkább megbillent: idén februárra az egyik oldala már negyven centit süllyedt. A szerda reggeli teljes összeomlás szinte csak idő kérdése volt.

Czirják Károly Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében a történteket a helyi önkormányzat mulasztásának, és azoknak az embereknek a felelőtlenségének tudja be, akik tudatosan károsították az építményt: „Ez a híd sem véletlenül dőlt össze – évről évre könyörögtünk a megmentéséért.”

Az Urmánczy-híd 2017 óta ideiglenes műemléki védelem alatt állt, és civil kezdeményezésre korábban támogatási kérelmet nyújtottak be a kormányhoz is, ám a városvezetés akkori passzivitása miatt a projekt nem valósult meg. Most viszont a város 2024-ben megválasztott liberális polgármestere, Sebastian Buzilă ígéretet tett a híd újjáépítésére, az eredeti formájában. Az ideiglenes átkelés biztosítása mellett a romok eltakarítását is megkezdik.

A város lakói és a helyi örökségvédők azonban attól tartanak, hogy a nagy szavak mögött ismét érdektelenség vagy silány kompromisszum húzódik. Az Urmánczy-híd esetében nem pusztán egy közlekedési eszköz veszett oda, hanem egy olyan történelmi-kulturális jelkép, amely egyszerre volt a város identitásának része és Erdély egyik ritkaságszámba menő építészeti öröksége.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!