A korrupcióellenes főügyész homályos ingatlanügyeiben politika, alvilág és titkosszolgák kerülnek egy fedél alá

Marius Voineag, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetője, miközben a nagy korrupciós ügyeket vizsgálja, sajátos „befektetési portfóliót” is épít: három luxuslakást vásárolt Bukarest északi részén ugyanattól a fejlesztőtől, méghozzá rendkívül kedvező áron. A fejlesztőcég, az Eden Capital Development, szoros kapcsolatokat ápol a román politikai elit, különösen a PSD vezéralakjai, valamint a hírszerzési és üzleti körök szereplőivel. A Rise Project tényfeltárása nemcsak egy ügyész személyes összeférhetetlenségi dilemmájára világít rá, hanem arra is, mennyire elmosódik Romániában a határvonal a hatalom, az igazságszolgáltatás és a nagy pénzek világa között.
100 ezer eurós lakások, 60 százalékos haszon
A DNA főügyésze az elmúlt években három lakást vásárolt Bukarest északi részén, Pipera elitnegyedében, nagyjából 100 000 eurós egységáron. Az első lakás 2018 végén került Voineag tulajdonába, amikor még a DIICOT gazdasági bűncselekményeket üldöző részlegén dolgozott. A lakás az akkoriban épülő 4City North komplexumban volt (Voluntari), és körülbelül 83 négyzetméteres alapterülettel, valamint két parkolóhellyel rendelkezett. Az ingatlant 98 000 euróért vásárolta meg – 40 000 euró előleggel, majd 58 000 euróval a végső szerződéskötéskor.
Alig pár hónappal később, 2019 szeptemberében, Voineag 37 000 eurós haszonnal adta el a lakást Claudia Simona Sumănarunak, egy olyan nőnek, aki közeli kapcsolatban állt a bukaresti Sportolók klánjával (Clanul Sportivilor), egy hírhedt szervezett bűnözői csoporttal. Sumănaru több olyan cégnél is érdekelt volt, amelyek az alvilághoz köthetők, például korábban alkalmazottként is dolgozott a klánhoz kapcsolódó biztonsági cégeknél.
Érdekesség, hogy az eladás idején az Eden cég még kedvezményes áron árulta az új lakásokat ugyanabban az épületben, de Sumănaru mégis Voineagtól vásárolta meg drágábban a kész lakást – mindez további kérdéseket vet fel.
A másik két lakás már komolyabb hosszú távú befektetés volt.
- 2022 decemberében, amikor Voineag már a Legfelsőbb Bíróság melletti ügyészségen dolgozott, újabb lakást vett a Cortina North lakóparkban a Pipera sugárúton. A 71,6 négyzetméteres, háromszobás apartmanért körülbelül 100 000 eurót fizetett. Ez a lakás mára mintegy 180 000 eurót ér a piacon, tehát csak ezen az egy ingatlanon legalább 80 000 eurós papíron nyereséget könyvelhetett el.
- 2023 decemberében, immár a DNA főügyészeként, újabb vásárlás következett: a Cortina 126 lakóparkban, a Pipera-Băneasa környékén. A feleségével közösen (Marilena Voineag, a CSM-hez kirendelt bíró) 500 000 lejt, azaz körülbelül 100 000 eurót fizettek egy 51,8 négyzetméteres kétszobás apartmanért. Ez a lakás mostani piaci értéke szintén megközelíti a 200 000 eurót, újabb kb. 100 000 eurós növekményt jelentve.
Összességében tehát, a három ingatlanból Voineag eddig:
- egy eladásból 37 000 eurót realizált azonnali haszonként,
- kettőből pedig összesen kb. 200 000 eurónyi értéknövekedést könyvelhetett el (papíron).
Mindhárom esetben gyors értéknövekedést tapasztalt, részben azért, mert már a projektek kezdeti szakaszában vásárolt – amikor az árak alacsonyabbak –, másrészt az Eden fejlesztések piaci értéke a kapcsolati tőke és a helyi kereslet miatt folyamatosan nőtt.
Akik a szomszédai lettek: kormányközeli politikusok, titkosszolgák és korrupciógyanús figurák
Marius Voineag nemcsak ingatlanbefektetéseivel, hanem azzal is reflektorfénybe került, hogy milyen társaságba került új lakásaival. Az általa vásárolt lakások olyan luxuskomplexumokban vannak, amelyekben nem egyszerű polgárok, hanem a román elit meghatározó figurái laknak:
- Mihai Ciolacu, a jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu unokaöccse is a Voineag szomszédságában vásárolt ingatlant. Bár Mihai Ciolacu szerint csak „gyermeke kényelméért” vásárolt a Cortina 126-ban, a névhasználat óhatatlanul politikai árnyalatot ad a jelenlétének, különösen annak fényében, hogy nagybátyját, a miniszterelnököt, több ingatlanüggyel is összefüggésbe hozták.
- Ion Mocioalcă, a PSD volt parlamenti képviselője, jelenleg a román Számvevőszék (Curtea de Conturi) alelnöke, szintén Voineag közvetlen szomszédságában vásárolt két apartmant. Mocioalcă nem csupán politikai befolyásáról ismert, hanem arról is, hogy számos keresztfia (köztük Ion Bejeriță, egy korrupcióval vádolt üzletember) révén erősen összefonódott a gazdasági alvilággal.
- Ștefan Zisu fia, Ștefan Zisu Jr., négy lakást vásárolt a Cortina 126 projektben. Apja, Cătălin Ștefăniță Zisu tábornok, az egykori védelmi minisztériumi logisztikai parancsnok, jelenleg korrupciós eljárás alatt áll: a DNA azzal vádolja, hogy kamu építkezésekkel 12 millió lejes (közel 2,5 millió eurós) kárt okozott az államnak.
A Voineag körüli lakóközösséget tovább árnyalja, hogy több volt titkosszolgálati kötődésű üzletember is jelen van:
- Bogdan Neidoni, aki a híres SRI-főnök, Florian Coldea egykori iskolatársa az akadémiáról, ma már monacói lakos. Neidoni a felesége és Abu Lail Akram társaságában komoly ingatlantranzakciókat bonyolított le a francia Riviérán (Roquebrune-Cap-Martin), több százezer eurós gyors nyereséggel. Neidoni neve 2024-ben felbukkant egy súlyos DNA-ügyben is, amelyben gyanú szerint közvetítőként működött a titkosszolgálat és korrupciógyanús üzletemberek között.
Ezen kívül egy sor más befolyásos személy is feltűnik, köztük:
- magas rangú ügyészek (Constantin Irina az EPPO-tól, Lucia Simona Bărcan a Bukaresti Fellebbviteli Ügyészségtől),
- katonai hírszerzési vezetők (Tiberiu Silviu Dumitrache, a belügyminisztériumi DGPI parancsnoka),
- állami cégek igazgatói és magas beosztású köztisztviselők (pl. Denisa Simona Ciocan a Szenátustól, Tiberiu Emil Vonvea a BNR-től) vásároltak itt lakást ugyanattól a fejlesztőtől, akit Voineag is választott.
Ez azt mutatja, hogy Voineag ingatlanbefektetései nem elszigetelt gazdasági tranzakciók, hanem egy nagyon is összefonódó elitklubban zajló tranzakciókról van szó, ahol a politikai, gazdasági, igazságügyi és titkosszolgálati körök érdekei találkoznak.
A fejlesztők mögötti szövevényes kapcsolatok
Az Eden csoportot két fő figura uralja: a jordán származású üzletember Abu Lail Akram és a PSD-hez közeli bűnügyi múltú körök. Az egyik fő partnerük Ion Bejeriță, egykori PSD-alelnök, aki kilenc éve húzódó adócsalási és pénzmosási ügybe keveredett – amelyet a helyi bíróságok meglehetősen lassan tárgyalnak. A bírósági eljárás a Caraș-Severin Megyei Törvényszéken évek óta stagnál – részben bírósági mulasztások, részben szándékos halogatások miatt –, miközben a bűncselekmények hamarosan elévülnek. A nyomozók szerint Bejeriță „szatyorban hordott” készpénzt a hamis számlázási láncok révén megszerzett pénzekből, majd különböző fantomcégeken keresztül mosta tisztára a vagyonát.
Bejeriță központi cége, az Emv-Util, néhány év alatt szédületes növekedést produkált:
- három év alatt több mint háromszorosára nőtt a forgalma, elérve a 118 millió lejt,
- a bevételek döntő többsége állami közbeszerzésekből származott, főleg Caraș-Severin megyében.
Az Emv-Util nemcsak Bejeriță családi cégének számít, hanem fontos szerepet kapott a bukaresti luxuslakások projektjeiben is: például a Cortina 126 lakóparkot közösen fejlesztették az Eden Capital Developmenttel.
A történet még szorosabbra fonódik a személyi kapcsolatok szintjén is:
- Laurențiu Gorun, Ion Mocioalcă (a PSD volt parlamenti nagyágyúja, ma a Számvevőszék alelnöke) veje, Voineag egyik közvetlen szomszédja, aki ügyvédként képviseli az Eden fejlesztéseket;
- Gorun felesége, azaz Mocioalcă lánya, Larisa Mocioalcă-Gorun pedig közjegyzőként hitelesíti az Eden-csoport lakáseladási szerződéseit.
Így tehát egy teljes kis belterjes, politikai-üzleti háló rajzolódik ki, ahol a vevő (Marius Voineag) ugyanazon üzleti-politikai kötelékek közé kerül, amelyeket hivatalból elvileg vizsgálnia kellene. Ráadásul az Eden csoport egyik jogásza és közjegyzője ugyanabból a családból származik, amelyből több korrupciós ügy vádlottjai is kikerültek.
Bár Voineag védekezik azzal, hogy „nem nézi meg”, kinek ad el lakást, vagy hogy „nem ismeri személyesen” a szomszédjait, a kialakult kép mindenesetre aggasztó. Az állam egyik fő korrupcióellenes intézményének vezetője olyan ingatlanhálózatokban mozog, amelyeket éppen az intézménye által kivizsgált személyek, családok és üzleti csoportok töltenek meg.
A DNA-főnök magyarázata
Marius Voineag, a DNA főügyésze az ingatlanbefektetéseiről szóló kérdésekre válaszolva úgy érvelt a Rise Projectnek, hogy a bírák és ügyészek számára az egyetlen megengedett és biztonságos vagyonépítési forma a valós ingatlanpiaci befektetés. Mint mondja, a tőkéjét ezért helyezte luxuslakásokba, amelyeket, állítása szerint, minden esetben a piaci árnak megfelelően vásárolt meg. Szerinte semmilyen kedvezményt nem kapott a fejlesztőtől, nem részesült „baráti árazásban”, és a vásárlásokat tisztán gazdasági megfontolásból, a családi megtakarítások biztonságos helyen való elhelyezése érdekében bonyolította le.
Voineag szerint, amikor ingatlanait később értékesítette, nem vizsgálta meg a vevők hátterét, és nem is tudott arról, hogy egyikük például a szervezett bűnözés világához kötődő személy volt. Mint mondta, a tranzakciók nyilvánosak, tiszta feltételek mellett történtek, piaci áron, így az üzlet jogszerűsége szerinte nem megkérdőjelezhető, függetlenül attól, hogy a vevő kicsoda. A főügyész azzal védekezik, hogy ingatlanvásárláskor vagy -eladáskor nem kötelező a partnerek előéletének vizsgálata, főleg ha az adásvételek hivatalos keretek között, ügyvédi közreműködéssel zajlanak.
Mindezzel együtt az ellentmondás, amelyet az eset felfed, megkerülhetetlen: miközben Voineag a közvélemény előtt a korrupcióellenes harc szimbólumaként kívánja pozicionálni magát, magánéletében és pénzügyi befektetéseiben pontosan azokkal a körökkel fonódik össze, akikkel hivatali kötelessége szerint szembe kellene helyezkednie. A luxuslakásait ugyanattól az ingatlanfejlesztőtől vásárolta, amely szoros kapcsolatokat ápol a román politikai elit megkérdőjelezhető integritású szereplőivel, az alvilág határterületein mozgó üzletemberekkel, valamint egykori titkosszolgálati figurákkal is.
Voineag tehát, még ha közvetlen visszaélés nem is bizonyítható, akaratlanul is egy olyan elitklub tagjává vált, ahol a korrupció, a politika és a gazdasági befolyás szorosan összefonódik – éppen az a világ, amely ellen hivatalosan harcolnia kellene.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!