A belügyminisztert mélyen megérintette a kábítószer-túladagolásos tragédia, válaszlépések következnek

Mélyen megérintette a kábítószer-túladagolásban meghalt 20 éves Rareș Ion tragédiája Cătălin Predoiu belügyminisztert. Az ügy ismét ráirányítja a figyelmet a kábítószer-fogyasztás és -kereskedelem jelentette veszélyekre, írja az Agerpres.

Cătălin Predoiu közleményében kijelentette, a belügyminisztérium számára egyértelmű prioritás a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem. Mint a tárcavezető hangsúlyozta, eddig nem beszélt nyilvánosan erről, de mélyen megérintette a felkavaró eset. A drogprobléma pedig nemcsak Romániában, hanem világszerte jelen van, és bárki bármikor érintett lehet.

A belügyminiszter rámutatott arra is, hogy tudomásul vette George Simion AUR-elnök „valótlanságokat tartalmazó és politikai felhangoktól sem mentes” kijelentéseit, amelyekre nem kíván ugyanabban a stílusban válaszolni, de fontosnak tartja leszögezni, hogy a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem egyértelmű prioritás a belügyminisztérium számára, amely elszántan és konkrét eredményekkel vívja ezt a harcot.

„Egy olyan országban élünk, ahol élő adásban, mindenki szeme láttára halnak meg gyerekek, és azok közül, akiknek hatalmukban állna beavatkozni, senki sem mozdítja az ujját. A belügyminisztérium hallgat. A rendőrség alszik. A családok pedig ott maradnak az ürességgel, a fájdalommal és a kérdéssel: hol volt az állam? És mielőtt bármilyen politikai választ adnék, engedjék meg, hogy emberként, szülőként, nem pedig politikusként egy dolgot mondjak: bocsánatot kérek minden anyától és apától, akik elvesztették gyermekeiket a drogokkal, a gondatlansággal, az állammal folytatott küzdelemben, amely éppen akkor rejtőzött el, amikor a legnagyobb szükség lett volna rá” – írta az AUR elnöke. Hozzátette, Predoiunak már rég le kellett volna mondania.

Cătălin Predoiu közleményében felsorolta, hogy milyen intézkedéseket hozott a szaktárca ezen a téren. Elmondta, hogy az elmúlt két évben több mint 300 új álláshelyet hoztak létre a drogellenes küzdelemben részt vevő szerveknél, laboratóriumokat alakítottak ki, nőtt a drogkereső kutyákkal dolgozó csapatok száma, és mobil szkennerekkel szerelték fel az erre a területre szakosodott egységeket. A miniszter beszámolt arról is, hogy 279 bűnszervezetet számoltak fel, több mint 2300 kilogramm kábítószert, több millió tablettát és több tonnányi prekurzort foglaltak le. „Megerősítettük a nemzetközi együttműködést, mert csak így lehet hatékonyan felvenni a harcot a világméretű jelenséggel szemben” – fogalmazott.

A tárcavezető emlékeztetett arra is, hogy naponta rendőrök és csendőrök járőröznek az iskolák környékén. 2024-ben az előző évhez képest 55,85 százalékkal több, mintegy 33.400 akciót szerveztek a tanintézetekben és azok környékén, amelyek közül 3331-nek a célja a tiltott szerek használatának megelőzése volt. Predoiu hozzátette, ezek az intézkedések mind azt igazolják, hogy az irány jó, de mindenki tudatában van annak, hogy a problémát nem lehet egyik napról a másikra felszámolni. A kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás globális kihívás, amelyet hosszú távon nem lehet kizárólag rendőrségi intézkedésekkel kezelni. „Valódi partnerségre van szükség a család, az iskola, az orvosok, a pszichológusok és a társadalom között” – szögezte le.

Kiemelte, amikor ehhez hasonló tragédiák történnek, tiszteletről és empátiáról kell tanúbizonyságot tenni. „Ilyenkor nincs helyük a politikai konfrontációknak, hanem a társadalmat mélyen érintő jelenség súlyosságának tudatosítására és mindenki részéről tartós és konkrét erőfeszítésekre van szükség” – jelentette ki.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!