USR az emberi jogok európai biztosához fordult a szólásszabadság romániai korlátozása miatt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az Európa Tanács emberi jogi biztosához, Michael O’Flaherty-hez fordult panasszal, miután a román Állandó Választási Hatóság (AEP) új irányelvei szerint a párttagok nem nyilváníthatnak nyilvánosan támogatást más politikai szereplők irányába, csakis saját pártjuk hivatalos jelöltjei felé, írja a News.ro.

A döntést két USR-s képviselő, Iulian Bulai és Oana Murariu kifogásolta hivatalos levélben, arra hivatkozva, hogy az intézkedés sérti a szólásszabadságot, különösen az elnökválasztási kampány közepén.

„A szólásszabadság alapvető emberi jog, amelyet nem lehet kampányra hivatkozva korlátozni. Az AEP döntése nemcsak jogsértő, hanem teljesen logikátlan is – egy kampány lényege épp az, hogy megvitassuk a jelölteket, elmondjuk, kit támogatunk, és kit nem. Ez cenzúra, amit egyetlen demokratikus társadalom sem fogadhat el” – nyilatkozta Iulian Bulai, aki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében az ALDE-frakció vezetője.

A szóban forgó AEP-útmutató néhány napja jelent meg, és meghatározza, ki számít „politikai szereplőnek”, továbbá kimondja, hogy egy párt képviseletében fellépő személy nem beszélhet nyilvánosan más jelöltekről, csak a saját pártja által támogatott jelöltről.

„Ez egy rendkívül veszélyes precedens: egy alkotmányos jog korlátozása. A rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy ilyen mértékben korlátozták volna a szólásszabadságot. Nem személyekről, hanem elvekről van szó – ezért minden eszközzel küzdenünk kell ellene” – tette hozzá Oana Murariu, a képviselőház jogi bizottságának tagja.

Az USR szerint az elnökválasztások esetében a választók gyakran nem a pártok, hanem az egyéni jelöltek alapján döntenek, így életszerűtlen és jogsértő az, hogy a párttagok ne mondhassák el, melyik jelöltet tartják alkalmasabbnak vagy esélyesebbnek.

A párt hangsúlyozta, hogy az ilyen nyilvános véleménynyilvánítás nem minősül sem a nemzetbiztonságra, sem a közrendre veszélyes cselekedetnek, és nem igazolható semmilyen legitim céllal – ellentétben az Emberi Jogok Európai Egyezményének előírásaival.

Végezetül az USR felszólította az emberi jogi biztost, hogy kezdjen párbeszédet a román hatóságokkal annak érdekében, hogy a választási szabályozás összhangban legyen az alapvető emberi jogokkal, különösen a szólásszabadság kampányidőszak alatti védelmével.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!