USR az emberi jogok európai biztosához fordult a szólásszabadság romániai korlátozása miatt
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az Európa Tanács emberi jogi biztosához, Michael O’Flaherty-hez fordult panasszal, miután a román Állandó Választási Hatóság (AEP) új irányelvei szerint a párttagok nem nyilváníthatnak nyilvánosan támogatást más politikai szereplők irányába, csakis saját pártjuk hivatalos jelöltjei felé, írja a News.ro.
A döntést két USR-s képviselő, Iulian Bulai és Oana Murariu kifogásolta hivatalos levélben, arra hivatkozva, hogy az intézkedés sérti a szólásszabadságot, különösen az elnökválasztási kampány közepén.
„A szólásszabadság alapvető emberi jog, amelyet nem lehet kampányra hivatkozva korlátozni. Az AEP döntése nemcsak jogsértő, hanem teljesen logikátlan is – egy kampány lényege épp az, hogy megvitassuk a jelölteket, elmondjuk, kit támogatunk, és kit nem. Ez cenzúra, amit egyetlen demokratikus társadalom sem fogadhat el” – nyilatkozta Iulian Bulai, aki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében az ALDE-frakció vezetője.
A szóban forgó AEP-útmutató néhány napja jelent meg, és meghatározza, ki számít „politikai szereplőnek”, továbbá kimondja, hogy egy párt képviseletében fellépő személy nem beszélhet nyilvánosan más jelöltekről, csak a saját pártja által támogatott jelöltről.
„Ez egy rendkívül veszélyes precedens: egy alkotmányos jog korlátozása. A rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy ilyen mértékben korlátozták volna a szólásszabadságot. Nem személyekről, hanem elvekről van szó – ezért minden eszközzel küzdenünk kell ellene” – tette hozzá Oana Murariu, a képviselőház jogi bizottságának tagja.
Az USR szerint az elnökválasztások esetében a választók gyakran nem a pártok, hanem az egyéni jelöltek alapján döntenek, így életszerűtlen és jogsértő az, hogy a párttagok ne mondhassák el, melyik jelöltet tartják alkalmasabbnak vagy esélyesebbnek.
A párt hangsúlyozta, hogy az ilyen nyilvános véleménynyilvánítás nem minősül sem a nemzetbiztonságra, sem a közrendre veszélyes cselekedetnek, és nem igazolható semmilyen legitim céllal – ellentétben az Emberi Jogok Európai Egyezményének előírásaival.
Végezetül az USR felszólította az emberi jogi biztost, hogy kezdjen párbeszédet a román hatóságokkal annak érdekében, hogy a választási szabályozás összhangban legyen az alapvető emberi jogokkal, különösen a szólásszabadság kampányidőszak alatti védelmével.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!