Hurezeanu: Románia határozottan támogatja az ukrán katonai segítségnyújtást
Románia ismételten megerősítette, hogy az Európai Unió szintjén is támogatja Ukrajna katonai támogatását az orosz agresszióval szemben. Emil Hurezeanu külügyminiszter hétfőn Luxemburgban vett részt az uniós külügyminiszterek tanácskozásán, ahol Kaja Kallas, az EU új külügyi főképviselője által kezdeményezett katonai támogatási program mellett állt ki – derül ki a külügyi tárca közleményéből.
Románia támogatja az uniós fegyverszállítási kezdeményezést
A luxemburgi külügyminiszteri találkozó egyik központi témája az ukrajnai háború volt. Emil Hurezeanu „megerősítette Románia határozott támogatását egy igazságos és tartós béke érdekében, amelyet erős biztonsági garanciák alapoznak meg, az Egyesült Államok és az európai államok bevonásával” – fogalmaz a közlemény.
A román diplomácia vezetője külön is méltatta Kaja Kallas – az unió új külügyi főképviselője – katonai segítségnyújtásra vonatkozó kezdeményezését, amelynek célja, hogy az EU fokozza Ukrajna önvédelmi képességeit.
„Támogatjuk a katonai és politikai eszközök együttes alkalmazását, hogy Ukrajna ne csak túlélje ezt a háborút, hanem megerősödve kerüljön ki belőle” – idézte a MAE Hurezeanut.
A külügyminiszter azt is sürgette, hogy az EU fogadjon el újabb szankciós csomagot Oroszországgal szemben, külön kiemelve a hibrid támadások elleni fellépés fontosságát.
Egészségügyi humanitárius szerep a Közel-Keleten
A tanácskozáson a közel-keleti konfliktushelyzet is napirendre került. Hurezeanu elmondta, Románia „aggodalommal követi a gázai humanitárius helyzet súlyosbodását”, és hangsúlyozta: kulcsfontosságú, hogy életbe lépjen a tűzszünetről szóló megállapodás.
A külügyminiszter megemlítette, hogy Románia már most is szerepet vállal a sebesült palesztin gyerekek evakuálásában és kórházi kezelésében, az EU Polgári Védelmi Mechanizmusának keretében. „Ez egyfajta morális kötelességünk, és egyben lehetőség is arra, hogy valódi emberi segítséget nyújtsunk” – fogalmazott.
Hurezeanu szerint a kétállami megoldás továbbra is az egyetlen hosszú távon működőképes opció a palesztin–izraeli konfliktus rendezésére, ezért Románia támogatja az arab országok által előterjesztett újjáépítési és biztonsági kezdeményezést is.
A külügyminiszterek az EU és az Afrikai Unió kapcsolatáról is egyeztettek, különös tekintettel a május 21-i brüsszeli miniszteri találkozóra. A résztvevők szerint az EU-nak világos üzenetet kell közvetítenie arról, hogy Afrikában is megbízható, hosszú távú partnerként kíván jelen lenni. A párbeszéd során külön hangsúly került a nemzetközi jog, az ENSZ Alapokmányának elvei, valamint a szuverenitás és a területi integritás tiszteletben tartására.
Balkáni stabilitás: katonai és politikai jelenlét
A Nyugat-Balkán instabil biztonsági helyzete is kiemelt figyelmet kapott. A résztvevő országok képviselői kiálltak az uniós bővítési politika megerősítése mellett, és sürgették a régió országainak teljes összehangolását az EU közös kül- és biztonságpolitikájával.
Románia ebben a kérdésben is aktív szerepet vállal: Hurezeanu emlékeztetett arra, hogy 2025 januárja óta Románia biztosítja az EUFOR–Althea katonai misszió parancsnokságát Bosznia-Hercegovinában. Emellett a KFOR kötelékében is jelen van a román hadsereg, ezzel is hozzájárulva a térség biztonságának fenntartásához.
Április 13-án Kaja Kallas külön is összehívott egy informális találkozót a Nyugat-Balkán partnereivel, amelyen Emil Hurezeanu is részt vett. A találkozón a biztonsági együttműködés mélyítése és a stratégiai koordináció megerősítése volt a fókuszban.
„Románia készen áll arra, hogy megossza tapasztalatait és szakértelmét a tagjelölti folyamatban, legyen szó akár a Balkánról, Moldováról vagy Ukrajnáról” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!