Kolozsváron megalakult az első erdélyi Tisza Sziget
Április 5-én Kolozsváron hivatalosan is megalakult az Erdélyi – Kossuth Tisza Sziget nevű közösség, amely a Magyar Péter által vezetett magyarországi Tisza Párt mozgalmához kapcsolódik. Az eseményt Kátai István erdélyi színművész és digitális tartalomkészítő jelentette be csütörtök este a Facebook-oldalán. Elmondása szerint a közösség fél éves önkéntes munka eredményeként jött létre, és célja, hogy önszerveződő, egymást erősítő erdélyi csoportokat hozzon létre, amelyek társadalmi és politikai változást szeretnének elérni – határokon belül és kívül egyaránt.
Kátaiék szerint az RMDSZ már nem képviseli hitelesen az erdélyi magyar közösséget, elvesztette autonómiáját, és a közéletet bénító külső hatások miatt van szükség új, alulról szerveződő közösségekre – mint amilyen a Tisza Sziget.
„Az egyetlen hiteles érdekképviselet, az RMDSZ, már nem a saját kottájából játszik” -
olvasható az alapító nyilatkozatban. Kátaiék megfogalmazása szerint az RMDSZ külső elvárások alapján működik, és ezért nem tudja hitelesen képviselni a romániai magyarság érdekeit.
A dokumentumban az is szerepel, hogy:
„A magyarországi kormánypártok minden segítséget megadnak a mesterségesen létrehozott, tömegbázissal és demokratikus visszaigazolással nem rendelkező romániai magyar szervezeteknek.”
Ez tovább árnyalja a kritikát, miszerint a politikai mező torzult, és a valódi belső demokrácia a romániai magyarság körében minimálisra csökkent az elmúlt 35 évben.
A kezdeményezés, mint az alapító nyilatkozatból kiderül, része a Tisza Sziget mozgalomnak, amely a Tisza Párt köré épülő közösségi hálózatként Magyarországon indult, és deklaráltan rendszerváltó szándékú, alulról szerveződő csoportokat kíván összefogni. A szigetek célja – a mozgalom megfogalmazása szerint – hogy tagjaik aktívan részt vegyenek a helyi közösségi életben, fellépjenek a korrupcióval és a hatalmi visszaélésekkel szemben, és támogassák egy élhetőbb, igazságosabb társadalom kialakítását.
Az erdélyi kezdeményezés hivatalos indulásáról szóló közleményében Kátai kiemelte: a közösség azokhoz kíván szólni, akik nem hajlandók elfogadni Orbán Viktor rendszerét, és változást akarnak a romániai magyar közéletben. A közleményben élesen bírálja a magyarországi kormánypártok erdélyi befolyását, valamint a belső demokratikus folyamatok hiányát.
A közösség egyelőre nem tett közzé hivatalos információt a taglétszámáról, sem a konkrét csatlakozás menetéről. Kátai ugyanakkor utalt arra, hogy a Talpra Magyarok – Romániai Magyarok Közössége nevű Facebook-csoport nem tekinthető hivatalos fórumnak. „Aki ebből a csoportból a sajtónak nyilatkozik, azt saját nevében teszi, nem a közösség nevében” – írta.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!