Eltiltották tisztsége gyakorlásától Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármestert

Hatvan napra felfüggesztette a polgármesteri teendők ellátásától a marosvásárhelyi városvezetőt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) – erről maga Soós Zoltán számolt be hétfő este, Facebook-oldalán. A döntés egy régebbi ügyhöz kapcsolódik, ám a polgármester szerint megalapozatlan, sőt, politikai indíttatású.

„Ma ismét egy nehezen értelmezhető döntéssel kellett szembenéznem a Maros megyei DNA részéről – egy olyan intézkedéssel, amely nemcsak engem, mint polgármestert érint, hanem mindazokat is, akik az évek során bizalmukkal megtiszteltek” – írta bejegyzésében Soós.

A városvezető szerint a döntés ellentmond a korábbi bírósági határozatoknak, és jogi eszközökkel meg fogja támadni. Kijelentette: meggyőződése, hogy az igazság ki fog derülni, ugyanakkor nem titkolta, hogy az intézkedés megingatta az igazságszolgáltatásba vetett hitét.

Az előzmények, amelyekről nem tudni, kapcsolódnak-e az ügyhöz

Soós nem részletezte, hogy pontosan melyik ügy kapcsán hozta meg a DNA az eltiltásról szóló intézkedést, noha ellene már régóta folytatnak nyomozást. Legutóbb tavaly decemberben került nyilvánosságra a bírósági eljárás egy újabb szakasza: a Marosvásárhelyi Fellebbviteli Bíróság részben helyt adott Soós Zoltán és a megvesztegetésével vádolt üzletember fellebbezésének, enyhítette a hatósági felügyeletet, és engedélyezte számukra az ország elhagyását. A két gyanúsítottnak azonban továbbra is tilos kapcsolatba lépnie a vádiratban megnevezett tanúkkal.

Mint arról korábban beszámoltunk, a DNA kétrendbeli vesztegetés elfogadásával gyanúsítja Soós Zoltánt, akit az üzletemberrel együtt alapfokon 60 napra hatósági felügyelet alá helyezett a Marosvásárhelyi Törvényszék 2023. december 10-én.

Rendszám, megfigyelés, felfüggesztés: mi történik valójában Soós Zoltán körül?

Az első közlés után nyilvánosságra került információk szerint nem a tavaly decemberben ismertté vált vesztegetési ügy miatt tiltották el hatvan napra a polgármestert, hanem egy újabb döntés alapján. Legalábbis ez derül ki abból, amit a polgármester, az RMDSZ és a Maszol állít. A történet azonban így is hemzseg a kérdésektől, ellentmondásoktól és olyan információktól, amelyeket senki nem mond ki világosan. A hivatalos narratívák mellett van egy másik magyarázat is, amire egy román nyelvű újságírói bejegyzés világít rá: lehetséges, hogy nem egy, hanem két külön eljárás lehet folyamatban Soós Zoltán ellen.

Az újabb felfüggesztés indoka az, hogy a polgármester a helyi rendőrségtől kikérte egy autó rendszámának adatait. Az autó napokon keresztül parkolt Soós háza közelében, fotókat, videókat készített, ezért – állítása szerint – gyermekeit féltve akarta megtudni, ki a tulajdonos. A DNA ezt úgy értelmezte, hogy az eljárás alatt álló személy beavatkozott a nyomozásba, és visszaélt hivatalával. A városvezető közölte: fellebbezni fog, de nem derült ki, hogy ez az eljárás a már ismert ügy része-e, vagy egy külön nyomozás.

Miért kérdéses, hogy egy vagy két ügy van?

Ha a polgármester a már zajló eljárás idején próbált információt kérni egy nyomozati eszköz (a megfigyelő autó) kapcsán, akkor az akár egy új ügyet is megalapozhat – hasonlóan az egykori iasi-i polgármester, Gheorghe Nichita esetéhez, akit elítéltek azért, mert a helyi rendőrséget saját célra használta fel.

Az is kérdés, hogy Soós ezt formálisan vagy informálisan kérte-e, volt-e írásos nyoma, és valóban megmondták-e neki, hogy a jármű a nyomozó hatósághoz köthető? A DNA hallgat. A Maszol szerint Soós csak „tisztázni akart egy helyzetet”. De ha ez egy megfigyelési művelet volt, akkor a kérdés az: miért és ki figyelte meg a polgármestert, és hogyan derült ki számára a megfigyelés ténye?

Az RMDSZ teljes mellszélességgel kiáll – kérdés nélkül

A marosvásárhelyi RMDSZ-szervezet közleményben állt ki Soós mellett, azt állítva, hogy a felfüggesztés olyan ügy alapján történt, amit a bíróság már lezárt, és ahol kimondták, hogy a polgármester elláthatja feladatait. Csakhogy az új eljárás nem biztos, hogy ugyanaz, mint a decemberi. A DNA nem közölt részleteket, az RMDSZ mégis politikai nyomásgyakorlásra hivatkozik, koncepciós eljárást emleget, és a demokrácia védelméről beszél.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!