Csíkcsicsóban tombolhattak Krúbira a rapper székely rajongói: „Néha szexista, trágár – de több van mögötte!”

Fergeteges hangulat uralta Magyarország egyik legismertebb rappere, Krúbi péntek esti koncertjét, ahol a közönség euforikus extázisban skandálta a szövegeket – a végén még Krúbi nélkül is, kórusban zúgott: „Orbán verd ki a Ferinek”. A szókimondó, kormánykritikus dalszövegeiről ismert előadó Erdélyben mindössze egyetlen helyszínen, a sokak számára ismeretlen Csíkcsicsóban lépett fel. Ezzel a falu olyan koncerthelyszínek sorába került, mint Pozsony, Bécs, London vagy Berlin. A csíkcsicsói kultúrotthonban megtartott eseményen jellemzően 25 év alatti közönség vett részt. Mint a résztvevőktől megtudtuk, sokan az utolsó pillanatig kételkedtek abban, hogy Krúbi valóban fellép a faluban – náluk már csak a csicsóiak lepődtek meg jobban, hogy péntek este valóban történik valami a községben.
Csíkcsicsóban járunk, azon a településen, ahonnan a fiatalok rendszerint elmennek, ha szórakozni szeretnének. Pénteken azonban ez a helyzet megfordult: a Csíkszeredától néhány percnyi autóútra fekvő kis falu egy estére a Krúbi-rajongók világának középpontja lett. Ezúttal Csíkcsicsóba sereglettek a fiatalok nemcsak a környékről, hanem Székelyföld több településéről, sőt Kolozsvárról és Nagyváradról is. Közel 300-an gyűltek össze, hogy egy olyan helyszínen hallgassák meg a trashtől a szakrális kiteljesedésig ívelő Krúbit, amit eddig legfeljebb a Csíkiak ismertek – ők is inkább csak azért, mert rendszeresen áthaladtak rajta Madéfalva felé menet.
A Krúbi-rajongóknál már csak a csicsóiakat lepte meg jobban a koncert
Az esemény napján mi is felkerekedtünk, mert már önmagában is érdekes lett volna Krúbi koncertjét látni – hát még egy olyan faluban, amelyről sokan azt sem tudják, hol van. Délután érkeztünk Csíkcsicsóba, hogy a koncert előtt a helyiek véleményét is kikérjük. A csíkcsicsói kultúrotthon környékén azonban ekkor még semmi jele nem volt annak, hogy itt este bármi történne: nem volt kitéve sem plakát, sem szórólap – aki nem követi a közösségi médiát, az könnyen lemaradhatott a koncertről. Ahogy egyébként sok csicsói is.
Nem csoda, hogy még a koncert előtti délutánon is sok csicsói kisboltosnak fogalma sem volt arról, hogy este nagy buli lesz a faluban – pedig jelentős forgalomra számíthattak volna, ha nyitva maradnak. A falubeliek többsége szintén nem tudott az eseményről, ahogy Krúbiról sem. Akiknek viszont megmutattuk néhány számát, jellemzően megbotránkoztak – szerintük túlzottan „bicskanyitogatóak” a szövegek, főleg egy olyan településen, amit egyesek kifejezetten fideszesnek tartanak.
Egy, a koncerthelyszíntől távolabb lévő vegyesbolt eladója szerint az időseknek fogalmuk sem volt, milyen esemény készül a faluban – szerinte Krúbi koncertre amúgy is legfeljebb a fiatalok mennének el. „A harmincas korosztályon felül már senki nem nyitott az ilyen koncertekre” – jegyezte meg. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy több kiskorú is lelkesen mesélte neki, mennyire várják Krúbit.
Egy csicsói fiatal szerint ez nem meglepő: a rapper szövegei tabudöntögetőnek számítanak a faluban – és azon túl is. Sokan idegenkednek attól, hogy olyan dolgokkal találkozzanak, amik kívül esnek a megszokott buborékukon. Szerinte Krúbi szókimondó és trágár, de mindez a művészi szabadság keretein belül mozog – végső soron pedig az a lényeg, hogy a befogadónál működik-e a szám.


„Ez a koncert 18 pluszos, ugye?” – szegezte nekem többször is a kérdést egy férfi, miután megmutattuk neki Krúbi egyik legismertebb számát. Előre jeleztük, hogy nemcsak szókimondó, de kormánykritikus szövegekről van szó. A negyvenes évei végén járó székely sajnálkozott, hogy egy ilyen előadó lép fel Csíkcsicsóban. Mint mondta, ő maga is zenélt korábban, de „nem mertem volna ilyeneket Csíkcsicsóban elénekelni”. Hozzátette szarkasztikusan: „Maga a szókincs elég kemény.” Végül azzal búcsúzott, hogy reméli, nem futok össze a pappal, nehogy ő is meghallja a dalszövegeket – és megbotránkozzon.
A szervezők ezzel szemben nem tartották problémásnak, hogy kiskorúak is jelen lehettek a koncerten. Mint mondták, a 18-as karikát kizárólag az alkoholfogyasztás miatt vezették be – a kiskorúak külön karszalagot kaptak, így a helyszínen ez nem okozott gondot. A sörasztalokra pakolt üdítős- és italos üvegek, valamint a műanyag poharak inkább egy iskolai buli hangulatát idézték, mintsem felnőtt rendezvényt.
A helyi önkormányzat alkalmazottai közül többen is jelezték, hogy nem kívánnak nyilatkozni a koncertről. Egyikük – bár a kezében Krúbi-jegyet szorongatott – azt mondta, a gyerekeit nem vinné el az előadásra. A jegyet valaki másnak vette. Kolléganője, akit maga helyett küldött nyilatkozni, csak annyit közölt velünk: a tanácsot „bele ne keverjük ebbe az egészbe”. Csakhogy a koncertet a községházán tartották – abban az épületben, ahol az önkormányzat és a rendőrség is működik. A helyszínt a szervezők a tanácstól bérelték ki. Így nekünk már nem is kellett „belekeverni” őket – benne voltak, nyakig. Ezt pedig látványosan jelezte az is, hogy a kultúrotthon színpada fölött, vagyis Krúbi feje fölött ott lobogott a „Csíkcsicsó lendületben!” mottójú polgármesteri hirdetés, teljes elérhetőséggel.
Na de nehogy azt higgye bárki, hogy Csicsóban csak konzervatív, prűd arcok laknak. A legtöbb szülő, akivel beszéltünk, azt mondta: simán elengedné a gyerekét Krúbi koncertre, és nincs baja azzal sem, ha a rapper számait hallgatja.


Péter Lukács polgármester – aki egyben a helyi kocsma tulaja is – például egyenesen túlzásnak tartotta, hogy némelyek szerint „mindenki fideszes a faluban”. „Legfeljebb pro-fideszesek” – jegyezte meg nevetve. Krúbira pedig mint az „új világ tehetségére” hivatkozott. Szerinte értékelni kell, hogy nem csak a Bagossy vagy a Republic jön el Csicsóba, hanem valaki, aki egészen más hangot képvisel. „Örülni kell annak, ha mások is jönnek. Úgy kell nézni rájuk, mint egy vendég sportcsapatra – ott se a mez színe számít, hanem hogy mit tudnak a pályán” – mondta. A koncertet megtiszteltetésként élte meg: „Nekünk ez nagy dolog volt. Remélem, Krúbinak is.”
Nagyvárosok után Csicsó
Sokak meglepetésére Krúbi – alias Horváth Krisztián – London, Berlin, Bécs és Pozsony után most Csíkcsicsóra jött. A jegyek 80–100 lejbe kerültek, ami a rajongók szerint teljesen vállalható ár volt, főleg úgy, hogy szeptember 5. után a rapper hosszabb szünetet tart. Volt, aki azt mondta: simán kifizetett volna többet is ezért az élményért.
A lelkesedés nem ismerte a távolságot. Voltak, akik Kolozsvárról vagy Nagyváradról utaztak el Csicsóig – csak hogy még egyszer, talán utoljára, élőben láthassák Krúbit. A nagyváradi Balázs például azt mesélte, azért vállalta be az utat, mert kíváncsi volt, hogyan ad elő egy ilyen kis térben, kisközönség előtt.
A gyergyóremetei lányokat a közösségi médiás hirdetések szippantották be – nagyon dicsérték a szervező Spectra Events Insta-videóit. Egyikük azt mondta: „Van benne igazság, hogy Krúbi néha szexista meg tárgyiasítja a nőket, de ettől függetlenül élvezhető.” Aztán hozzátette: a koncerteken mindig vannak komolyabb, társadalomkritikus dalok is – amik akkor is ütnek, ha közben paródiaként működnek.
Egy dolog azonban közös volt a rajongók élményében: az utolsó percekig tartottak attól, hogy a Krúbi koncert valami lehúzás lesz, és csak akkor lélegeztek fel, amikor meglátták, hogy Krúbi megérkezett Romániába. Addig azonban a Spectra Events a kételkedőknek kénytelenek volt több videót legyártani, hogy meggyőzze őket arról, hogy nem álhírről van szó.
Szerettünk volna Krúbival is interjút készíteni – kérdeztük volna Csicsóról, a zenéjéről, közéletről –, de a Spectrán keresztül azt a választ kaptuk, hogy jelenleg senkinek nem ad interjút. Nekünk sem.
A koncert szervezői viszont szívesen meséltek arról, hogyan jött össze az egész. Lázár Hunor, a szervezőcsapat egyik tagja elmondta, hogy eredetileg csak egy nagyobb csíki baráti társaságnak szerettek volna Krúbis bulit csinálni, de a dolog gyorsan kinőtte magát. Csíkszeredában nem találtak alkalmas állóhelyszínt, az Erőss Zsolt Aréna pedig túl nagynak tűnt. Így jött képbe Csíkcsicsó.
„Sok nagyváros után pont szabad volt Krúbiék hétvégéje, és belefért nekik egy csicsói koncert is. Brassóban szálltak le, onnan hoztuk át őket” – mesélte Hunor. A zenekar részéről nem volt akadály, hogy faluban legyen a buli – sőt, simán igent mondtak.
Bár sokan hitetlenkedtek, hogy ez tényleg megtörténik, a jegyek 75 százaléka elővételben elfogyott – 80–90 lejes áron –, és végül közel 300-an jöttek el bulizni.
A szervezők nem nyomtattak plakátokat, inkább a közösségi médiára építettek – ahogy mondták, „nem akartunk papírszemetet termelni”. Mivel Krúbi is az online térből futott be, a reklám is ott működött a legjobban.
A helyiektől egyébként nem jött negatív visszajelzés a szókimondóbb, kormánykritikus szövegek miatt sem – mondta Hunor. A kultúrotthont egy ismerősükön keresztül bérelték ki a községhivataltól, simán, minden gond nélkül.
Krúbi koncert a javából
„Szerintem ez volt Krúbi eddigi legjobb koncertje kisközönség előtt” – mondta egy csíki srác a buli után. Nem volt egyedül a véleményével: sokan teljesen el voltak ájulva, euforikus, szürreális élményként írták le az estét.
Krúbi is láthatóan meglepődött, amikor leesett neki, hogy talán itt vannak a legkeményebb erdélyi fanjai. Köszönetet is mondott nekik. A közönség az első pillanattól kezdve üvöltötte a legismertebb és kevésbé ismert számokat is. A gyorsabb részeknél simán rájuk bízhatta a refrént – sőt, egész verzéket is.

Sokan banánnal érkeztek – igen, banánnal – hogy a Nehézlábérzés alatt a magasba emeljék. Volt, aki a koncert után még meg is kínálta vele Krúbit. Egy ponton már jelezte, hogy „kösz, tele van”, de a közönséggel továbbra sem lakott jól. Beugrott a tömegbe, az első sorból valaki nyakába ült, és onnan rappelte tovább a szöveget – kvázi karnyújtásnyira a rajongóktól.
A kényesebb soroknál sem finomkodott senki. Az olyan részeket, mint „Orbán szerintem is fa*ópó” vagy „miattad nem szavazok már a Fideszre” a Üzenetek című számból, simán teli torokból skandálta a közönség. A koncert végén pedig, amikor nem jött az Orbán verd ki a Ferinek, a tömeg spontán elkezdte skandálni – hátha még visszajön egy extra ráadásra. Nem jött. A bulit végül DJ Lazy vitte tovább, de az éjfélkor induló afterre már sokan hazafelé vették az irányt.
A koncert viszont így is ütött. Krúbi végigvezette a közönséget a saját zenei világán: a trágár, alpári trash vonaltól – ahol még egy plüss tyúk is „meghal” a színpadon –, egészen a komolyabb, mélyebb szövegekig, amelyek már társadalomkritikaként, önvallomásként vagy Istenhez intézett kiáltásként is működnek. A vége felé már szó sem volt dalszövegekről – inkább hangjáték volt, segélykiáltás a jövőbe.
Sokan úgy érezték, mintha Krúbi ezzel előre is jelezte volna, hogy merre tart zeneileg: több oktávos hangkísérletek, plüss helyett zongora, trash helyett talán valami új. A koncert nem csak egy este volt – hanem egy ígéretes átalakulás kezdete is.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!