Tüntettek Kolozsváron Netanjahu magyarországi látogatása ellen
Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa előtt tartott tiltakozó akciót szerdán egy civil csoport, válaszul Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatására. A demonstráció célja az volt, hogy a szervezők – egy részük magyar állampolgár – felszólítsák a magyar kormányt: tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot, és hajtsa végre a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Netanjahu ellen kiadott elfogatóparancsot.
A tiltakozók transzparenseken és szórólapokon emlékeztették a járókelőket, hogy Magyarország – Romániához hasonlóan – aláírta a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó Római Statútumot, amely kötelezi az államokat az ICC döntéseinek végrehajtására. A demonstráción elhangzott: az ICC 2024 novemberében háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt adott ki elfogatóparancsot Netanjahu és akkori védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen, főként a Gázai övezetben 2023 októbere és 2024 májusa között történt események miatt.


A megmozdulás mintegy egy órán át tartott, magyar és román nyelvű beszédek hangzottak el, a szervezők igyekeztek a járókelőket tájékoztatni a háttérről. A tüntetés végén egy magyar állampolgárságú résztvevő megpróbált hivatalos levelet átadni Grezsa Csaba főkonzulnak, amelyben összefoglalták aggodalmaikat és követeléseiket, ám nem fogadták a konzulátuson.
A látogatás nemzetközi jogi és politikai háttere
Benjamin Netanjahu budapesti látogatását Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezte röviddel azután, hogy a hágai bíróság 2024 novemberében elfogatóparancsot adott ki ellene és Joáv Gallant akkori izraeli védelmi miniszter ellen. A vádak között háborús és emberiesség elleni bűncselekmények szerepelnek, főként a Gázai övezetben történt civil áldozatok és az éheztetés eszközeként való alkalmazása miatt.
Noha több európai ország jelezte, hogy vizsgálják jogi kötelezettségeiket egy Netanjahu-látogatás esetére, Magyarország már korábban egyértelművé tette: nem tartja végrehajthatónak az ICC elfogatóparancsát. A kormány álláspontja szerint mivel a Római Statútumot nem hirdették ki a magyar jogban, az nem alkalmazható. Erre hivatkozott korábban Vlagyimir Putyin esetében is.
Orbán Viktor már az elfogatóparancs kihirdetése napján meghívta izraeli kollégáját, nyilvánosan bírálva az ICC döntését. Netanjahu mostani látogatása ennek a meghívásnak a nyomán valósul meg.
A látogatás azért is megosztó, mert hazájában is komoly bírálatok érték az utóbbi időben a miniszterelnököt. Kormányát többek között az izraeli demokrácia intézményeinek meggyengítésével, a független igazságszolgáltatás felszámolásával és a szélsőjobboldali partnerekkel kötött szövetséggel vádolják. Emellett belpolitikai környezetét tovább terheli a személye körüli korrupciós eljárás, valamint a vád, miszerint emberei pénzügyi kapcsolatokban állhattak a Hamásszal – bár ezekről jelenleg nincs független, megerősített vizsgálati eredmény.
A Telex korábban arról írt, hogy Benjamin Netanjahu és Orbán Viktor megvitatják majd Donald Trump amerikai elnök gázai tervének esetleges magyar támogatását. Egy izraeli napilap információi szerint Netanjahu megpróbál minél több országból álló koalíciót létrehozni, amely támogatja Trump gázai tervét.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!