Megszólalt egy újabb túlélő, akit éveken át bántalmaztak Böjte Csaba szovátai otthonában

Nagy-Bodó Szilárd
újságíró, Marosvásárhelyi Rádió

520

Súlyos bántalmazási vádakat fogalmaz meg Böjte Csaba és a dévai Szent Ferenc Alapítvány szovátai gyermekotthonának több nevelője ellen egy egykori bentlakó, aki most először vállalja arcát és nevét. Ciorogar Cosmin szerint a gyermekotthon nem menedéket, hanem éveken át tartó erőszakot jelentett sokak számára. Állítja: korábbi jelzéseit sem Böjte, sem a gyermekvédelmi hatóságok nem vették komolyan. Most jogi lépéseket tesz, és egy emberi jogi aktivistával közösen készül nyilvános fellépésre, hogy üzenjen – az áldozatoknak joguk van az igazsághoz, és ideje, hogy végre meghallják őket.

2022-ben a csíkszeredai bíróság első fokon harminc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a Szent Ferenc Alapítvány egyik nevelőjét, Kedves Szabolcsot, aki a vád szerint 36 bűncselekményt követett el tíz év alatt. A hatóságok megállapítása szerint az elítélt 2007 és 2017 között rendszeresen bántalmazta és szexuálisan zaklatta a rábízott gyerekeket az alapítvány két bentlakásos hargitai otthonában. A nyomozás során 15 fiú vallott ellene.

Nem ez volt az egyetlen eset, amely bántalmazás gyanúját vetette fel az alapítvány otthonaiban. 2023-ban Máthé-Bogár Mónika, az egyik szovátai gyermekotthon egykori lakója névvel és arccal állt ki a nyilvánosság elé, és azt állította, hogy a szovátai otthon vezetője több alkalommal szexuális erőszakot követett el vele szemben.

Böjte Csaba erre nyilvános találkozót szervezett, ahol az áldozatot szembesítették volt nevelőkkel és lakótársakkal. A szembesítést és annak körülményeit több ezren bírálták, petícióban is tiltakozva a módszer ellen.

Két évvel ezelőtt, amikor az első súlyos bántalmazási esetek nyilvánosságra kerültek, a magyarországi kormányközeli sajtó jelentős része nem foglalkozott az áldozatok vallomásaival vagy azok következményeivel.

Böjte Csaba, az alapítvány vezetője egy nyilvános interjúban úgy fogalmazott: „Ha fájna egy gyerek foga, nem az újságírókhoz menne, hanem fogorvoshoz”, ezzel azt sugallva, hogy a bántalmazási ügyeket nem a sajtóban, hanem más fórumokon kellene rendezni. Többen bírálták ezt a kijelentést, mert szerintük relativizálja a szexuális és fizikai erőszak súlyát.

Böjte ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy „hálás” amiatt, hogy neveltjei közül „csak egy ember tálalt ki”. Ez a mondat is komoly felháborodást váltott ki a közvéleményben.

Azóta újabb visszaélések kerültek nyilvánosságra, köztük több, a szovátai gyermekotthont érintő vád.

Magyarországon ismét téma a pedofília, Böjte Csaba otthonai is szóba jöttek

A gyermekvédelmi rendszer hiányosságai ismét közéleti viták tárgyává váltak Magyarországon. Orosz Anna, a Momentum Mozgalom országgyűlési képviselője több videóban is beszélt a hazai gyermekvédelem súlyos problémáiról, és ezekben megemlítette a Szent Ferenc Alapítványt, illetve Böjte Csabát is.

Böjte válaszként meghívta Orosz Annát, hogy látogatást tegyen a romániai otthonokban, és a saját szemével győződjön meg arról, hogy szerinte „minden rendben van”. A képviselő a meghívást elutasította. Indoklása szerint az alapítvány elnöke nem neki tartozik magyarázattal, hanem a nyilvánosságnak – különösen arról, hogy Kedves Szabolcs éveken át hogyan követhetett el szexuális visszaéléseket a rábízott gyerekek sérelmére, az állam által is támogatott intézmények falain belül.

Orosz azt is felrótta, hogy miközben a román hatóságok 28 év börtönbüntetést szabtak ki a bántalmazóra, addig a magyar kormány – még azelőtt, hogy nyomozás indult volna – magyar állampolgárságot adott neki.

Orosz Anna nyilatkozatai nem maradtak hatástalanok: újabb túlélő jelentkezett a szovátai gyermekotthonból

Ciorogar Cosmin, a Szent József Gyermekotthon egykori lakójának Facebook-bejegyzése virálissá vált. A Böjte alapítvány egykori neveltje nemcsak az ellenzéki képviselő nyilatkozataira reagált, hanem saját, megrázó élményeit is megosztotta – állítása szerint évekig tartó rendszeres bántalmazások voltak az alapítványi intézmény falai között. Mint fogalmazott: „amit megosztottam, az nemcsak az én történetem – ez a mi igazságunk, túlélőké. A mi gyerekkorunk, amit elvettek tőlünk.”

Bejegyzésében reagált egy kommentelő gúnyos kérdésére is, miszerint „anyád hol volt?”. Cosmin válaszában leírta, hogy édesanyja egyedül maradt öt gyermekkel, miután édesapja meghalt, és miután elveszítették a családi otthont, az alapítványra bízta őket – abban bízva, hogy ott segítséget kapnak. „Nem azért, mert le akart mondani rólunk, hanem mert bízott. Bízott egy rendszerben, amely azt ígérte, segít.”

A beszámoló szerint azonban az otthon sok gyerek számára nem menedék, hanem „maga a pokol” volt. Ciorogar több, név szerint is megnevezett nevelőről ír, akiket súlyos bántalmazásokkal vádol. Egyik állítása szerint az egyik nevelő egy 2-3 éves kisgyereket az ajtófélfára tett, majd az ajtót jobbra-balra rángatta, miközben azt mondta: „tanulja meg, hogy nem szabad bepisilni”. Ugyanez a nevelő állítólag a gyerek fejére húzta a szennyezett fehérneműt, WC-kagylóba nyomta a gyerek fejét, lehúzta a vizet, majd véresre verte.

Egy másik nevelőnőről azt írja, hogy úgy megverte őket, hogy lila foltok borították a testüket. A nő férje Cosmin állítása szerint szexuálisan bántalmazta az akkor 15 éves Máthé-Bogár Mónikát. Szintén megnevezett egy másik nevelőt, aki „úgy megütött egy kisfiút, hogy annak leszakadt a füle”.

Máthé-Bogár Mónika lapunknak megerősítette a bántalmazásokról szóló állításokat, és több olyan nevelőt is megnevezett, akik jelen voltak az esetek idején.

Cosmin posztja végén így fogalmazott:

„Én azért lettem az, aki ma vagyok, mert gyerekként nem védtek meg bennünket azok, akiknek ez lett volna a feladatuk. Mert nem lehetett hangunk, mert akkor jött a következő pofon. Nem volt, aki közbelépjen, aki megállítsa a kezeket, amelyek ütöttek bennünket, védtelen gyermekeket.”

Végezetül nyíltan szólította meg Böjte Csabát:

„Hol tetszett lenni, amikor ezek megtörténtek? Miért nem védte meg azokat a gyerekeket, akik rá voltak bízva? Miért vannak még mindig a rendszerben azok, akik ütötték, megalázták, meggyalázták a gyermekeket – köztük a szovátai gyermekotthonban ma is dolgozó N.I., aki nem nevelő, hanem egy kisgyerekeken uralkodó diktátor?”

Cosmin szerint Böjte Csabának a nyilvánosság előtt kellene választ adnia ezekre a kérdésekre. Mint írja:

„Túlélőként és emberi jogi aktivistaként csak egy dolgot kérdezek: vajon Böjte Csaba valaha is ki fog állni a nyilvánosság elé, és válaszol ezekre a kérdésekre? Vagy továbbra is hallgat, mentegetőzik, és hagyja, hogy a bántalmazott gyerekek hangját mások próbálják elfojtani – gúnyos kérdésekkel, mint az »Anyád hol volt?«”

Megszólítottuk mindkét felet – csak az egyik válaszolt

A cikk elkészítése során szerkesztőségünk megkereste Böjte Csabát is: telefonon próbáltuk elérni, illetve hivatalos megkeresést küldtünk számára e-mailben. Egyikre sem érkezett válasz.

Megkeresésünkben szembesítettük Böjte Csabát a Ciorogar Cosmin által nyilvánosan elmondottakkal, és az alábbi kérdéseket tettük fel:

  • Mi az alapítvány hivatalos álláspontja a súlyos visszaélésekről szóló állításokkal kapcsolatban?
  • A név szerint említett nevelők és házvezető valóban a szovátai otthon alkalmazásában álltak 2011 és 2017 között, amikor Ciorogar Cosmin is az intézményben élt?
  • Tudomásuk volt-e az állítólagos visszaélésekről? Ha igen, indítottak-e belső vizsgálatot?
  • Most, hogy újabb vádak kerültek nyilvánosságra, terveznek-e ebben az ügyben is kivizsgálást vagy bármilyen intézkedést?
  • Böjte Csaba személyesen érez-e felelősséget vagy megbánást azért, hogy ilyen visszaélések történtek az alapítvány gyermekotthonaiban?

Egyelőre sem az alapítvány, sem Böjte Csaba nem válaszolt a kérdéseinkre.

Ezzel szemben Ciorogar Cosmin, a szovátai otthon egykori lakója készséggel állt rendelkezésünkre: megkeresésünkre reagálva részletesen elmesélte, miért döntött úgy, hogy a nyilvánosság elé áll, és névvel, arccal vállalja azokat az eseményeket, amelyeket saját elmondása szerint ő és más lakók is elszenvedtek az intézményben.

Elmondása szerint az indítéka egyszerű: a történtek óta eltelt években sem kaptak igazságot, miközben több, általa bántalmazónak nevezett nevelő a mai napig az alapítvány alkalmazásában áll.

„Rengeteg megaláztatás, fizikai és verbális bántalmazás ért minket” – fogalmazott Cosmin. Felidézte például azt az esetet, amikor egy nevelő káromkodott a gyerekek előtt, ő pedig ezt szóvá tette: „egy katolikus gyermekotthonban ne káromkodjon” – mondta a nevelőnek. Ezután bepanaszolták, és állítása szerint az akkori házvezető a barkójánál fogva felemelte, majd úgy felpofozta, hogy bevizelt. „Így kellett iskolába mennem aznap” – idézte fel.

Egy másik alkalommal a fiúkat egy eltűnt tízlejes bankjegy miatt vetkőztették meztelenre, és egy nevelő „egy nyárfavesszővel csapkodta a lábukat, ahol érte”. Bár senkit sem neveztek meg tettesként, a kollektív büntetés mégis megtörtént – állítja.

Cosmin beszámolója szerint volt olyan is, hogy egy nevelő által levetített film szexuális tartalmú jelenetén nevettek, ezért hosszasan térdepeltették őket büntetésként.

„Beszélni nem könnyű – de lehetetlen, ha meg se hallgatnak”

Ciorogar Cosmin elmondása szerint 2011 és 2017 között élt a szovátai gyermekotthonban, és már 2017-ben próbált jelezni a bántalmazásokról – először Facebook-hozzászólások formájában, később személyesen is üzenetet küldött Böjte Csabának.

Állítása szerint azért fordult az alapítvány vezetőjéhez, mert úgy érezte: „magukra hagyták a rájuk bízott gyermekeket a bántalmazókkal szemben”. Egyik üzenetében például arról számolt be, hogy a nevelő „úgy verte meg az egyik gyermeket egy rossz iskolai jegy miatt az ágy lécével, hogy a háta kék-zöld foltokkal volt tele”. Cosmin ezután nyilvánosan is megkérdezte: „Miért hagyja, hogy ez az ember ma is nevelőként dolgozzon Szovátán?”

Állítása szerint Böjte Csaba válaszként ezt írta: „Honnan szeretnénk, hogy nevelőket hozzon – a Holdról?” – amit Cosmin úgy értelmezett, hogy az alapítvány elnöke relativizálta a történtek súlyát.

A fiatal férfi szerint Böjtének az elmúlt közel egy évtizedben lett volna lehetősége kivizsgálni, mi történik a szovátai otthonban – különösen, mivel az általa bántalmazóként említett nevelő jelenleg is ott dolgozik. Cosmin szerint a jelzéseinek azonban csak rá nézve lettek következményei: „Többen megfélemlítettek, elvesztettem az állásomat is egy helyi vendéglátóhelyen. Végül én is elhallgattam – ahogy sokan mások is tették félelemből.”

Cosmin jelenleg Németországban él. Először 2022-ben, az Átlátszó Erdély oknyomozó riportjában nyilatkozott, akkor még név nélkül. Mostanra azonban – elmondása szerint – erőt gyűjtött ahhoz, hogy arccal és névvel vállalja történetét.

Tisztában volt vele, hogy nyilvános kiállása támadásokat vonhat maga után. „Tudtam, hogy céltábla leszek Böjte követőinek szemében – ahogyan az volt Máthé Bogár Mónika is, amikor beszélni kezdett az őt ért szexuális zaklatásról.” Hozzátette: neki is számos áldozathibáztató üzenettel kellett szembenéznie. „Köztük volt maga Böjte Csaba is, aki a nyilvánosság előtt, az agresszor jelenlétében akarta számon kérni az áldozatot, mert kitálalt” – utalt a Máthé-Bogár Mónikával történt korábbi szembesítésre.

Nem lejáratás, hanem kiállás

Ciorogar Cosmin hangsúlyozta, hogy nem lejáratási szándék vezérli. Mint mondta, számára ez a kiállás egyfajta személyes terápia, de üzenet is mindazoknak, akik hozzá hasonlóan túlélők, és még mindig magukban hordozzák a gyermekkori traumákat.

„Azt szeretném, ha a bántalmazott gyerekek tudnák: nincsenek egyedül. Merjenek megszólalni, és főleg: merjenek segítséget kérni. Amikor mi ott voltunk, azt hittük, magunkra vagyunk hagyva – és sokszor inkább saját magunkban akartunk kárt tenni, mert nem volt, aki megállítsa a bántó kezeket.”

Hangsúlyozta: a gyerekek nem önszántukból kerültek az alapítvány intézményeibe, hanem nehéz sorsuk miatt – és egyetlen nevelőnek sincs joga „véresre verni, megalázni vagy éheztetni” egy gyermeket. „A bugyit a fejére húzni egy kisgyereknek, mert pszichés okból nem szobatiszta – az nem nevelés, hanem megalázás” – fogalmazott.

Szerinte nemcsak a gyerekeknek, hanem a nevelőknek is tudniuk kell, hogy lehetőségük van kiállni a gyermekek mellett – és a bántalmazásról nem a falakon belül, hanem a nyilvánosság előtt kell beszélni. „A történetek elhallgatása nem hoz változást. Több nevelő is tanúja volt, hogy megvernek gyerekeket – de nem jelentették az eseteket.”

Állítása szerint a visszaélések nem szűntek meg teljesen. „Tegnap is kaptam egy üzenetet: azt írták, van olyan hely, ahol ma is büntetésből pincébe zárnak gyerekeket vagy megvonják tőlük az ételt.”

Cosmin szerint a hallgatás nemcsak a múltat fedi el, hanem lehetővé teszi, hogy hasonló visszaélések ma is megtörténhessenek.

Rágalmazási ügy és feljelentés

Cosmin elmondása szerint nemcsak beszél, hanem jogi lépéseket is tett. Feljelentést tett a rendőrségen, miután Böjte Csaba – állítása szerint – „prostitúcióval rágalmazta őt Németországban”. Ezt hangfelvétellel is tudja igazolni. A hatóság a panaszt polgári ügyként kezelte, így Cosmin a jó hírnév megsértése miatt indíthat polgári pert ( a köznyelvben „rágalmazási perként” szokták emlegetni).

Ezen kívül február 25-én bejelentést küldött a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak, és feljelentést tett a szovátai otthonban jelenleg is dolgozó nevelő ellen, akit fizikai és lelki bántalmazással vádol.

„Nagy szerint rágalmazom, de érdekes, hogy sosem jelentett fel. Talán mert tudja, hogy egy vizsgálat során ő bukna el” – fogalmazott.

Cosmin állítása szerint már 2022-ben is próbált jelezni a gyermekvédelem felé, de akkor nem vették komolyan. Úgy érzi, a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság inkább a felelősség elhárítását választotta, semmint hogy szembenézzen a vádakkal.

Most azonban nem bízza a véletlenre: emberjogi aktivistákkal – köztük Url Izabell TikTok-tartalomkészítővel – közösen áprilisban leleplező kampányt terveznek, hogy ismét nyilvánosság elé vigyék az ügyet. Szerinte Böjte azért hallgat, mert ha beismerné, hogy nevelői éveken át bántalmazták a gyerekeket, és erről tudhatott, azzal kockáztatná az állami és magántámogatásokat is. A jogerősen pedofíliáért elítélt Kedves Szabolcs ügyéről is beszélt. Állítása szerint „nem Böjte tett bejelentést a hatóságoknál, hanem egy tusnádfürdői gyermek egyik testvére”. Azt is hozzátette: birtokában van egy hangfelvétel, amelyen egy gyermekjogi ügyintéző elismeri, hogy nem az alapítvány vezetője kezdeményezte az eljárást.

Szerkesztői megjegyzés:

A cikkben idézett vádak Ciorogar Cosmin személyes beszámolóján alapulnak, amelyeket saját elmondása szerint ő maga és más lakók éltek át. Szerkesztőségünk az érintettek megszólaltatására törekszik, és a későbbiekben lehetőséget biztosít számukra is a reagálásra. A túlélő megszólaltatásával célunk nem lejáratás, hanem a nyilvánosság biztosítása volt olyan visszaélések esetében, amelyek társadalmi jelentőséggel bírnak.

Ha gyermekbántalmazásról van tudomása, kötelessége azt jelezni. Első lépésként hívja az ingyenesen elérhető 191-es zöld számot, ahol a gyermekvédelmi hatóság munkatársai fogadják a bejelentéseket.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!