Megjöttek az idei próba-képességvizsga eredményei: a román eredmények elég gyengék

Nyilvánosságra hozta az oktatási tárca a 2025-ös országos próba-képességvizsga eredményeit a nyolcadikosoknál. A számok alapján úgy tűnik, idén románból gyengébben teljesítettek a diákok, mint tavaly, míg matematikából szinte megduplázódott azok aránya, akik elérték az ötös szintet.

Román nyelvből idén 161.883 tanuló írt dolgozatot, de csak 64%-uk kapott ötöst vagy jobbat – ez körülbelül 103.600 diákot jelent. Tavaly még majdnem 74% érte el ezt a szintet, tehát most kb. 10 százalékponttal kevesebben tudtak átlépni a bűvös ötös határon. A tanárok szerint a feladatsor idén nehezebb volt, és a Blaga-vers (amit értelmezni kellett) különösen sok fejtörést okozott – főleg a vidéki iskolákban tanulóknak.

Matekból most sokkal jobban teljesítettek a diákok, mint tavaly: a 161 ezer dolgozatból majdnem 116 ezernél lett legalább ötös az érdemjegy. Ez 72%-os arány, míg tavaly csak 42% volt. Az viszont még mindig tény, hogy több mint 135 ezer tanuló nem tudott hetest elérni, szóval bőven van hova fejlődni.

Az anyanyelvi vizsgán (magyar, német, stb.) továbbra is szép eredmények születtek. A 9.600 dolgozatból több mint 8.500 lett ötös vagy annál jobb, ami közel 90%-os sikerarányt jelent.

A képességvizsga során idén is digitálisan történt az értékelés: a dolgozatokat szkennelték, feltöltötték egy online platformra, és onnan kapták meg a tanárok értékelésre. Ha két javító tanár értékelés egy teljes pontnál jobban eltért egymástól, akkor újabb két tanár is átnézte a dolgozatot, és az átlaguk adta a végső jegyet.

Románból a dolgozatok 8,81%-át kellett újrajavítani (tavaly ez még 11,39% volt), matekból viszont szinte alig – csak 0,1%-ot. Ez azt mutatja, hogy pontosabb lett az értékelés, ami a digitális rendszer előnye.

Fontos tudni, hogy ezek az eredmények nem kerülnek be a naplókba, és nem lesznek nyilvánosan elérhetők. Minden iskola megkapja a saját tanulóinak jegyeit és az értékelési lapokat is, így a tanárok pontosan látják, melyik feladatrésznél volt hiba. Ezek alapján az iskolákban majd megbeszélik a tanulókkal és a szülőkkel, hol kell még fejlődni.

Az oktatási minisztérium szerint egyébként idén gyorsabban sikerült a javítás, mint korábban, és minden központban rendben működött az informatikai rendszer is.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!