Románia nem küld katonákat Ukrajnába, tranzitországként venne részt az esetleges béke fenntartásában

Románia nem küld katonákat Ukrajnába, tranzitországként venne részt az esetleges béke fenntartásában
Emmanuel Macron francia elnök és Ilie Bolojan, Románia ügyvivő elnöke a „tettre készek” koalíciójának csütörtöki tárgyalásán

Románia nem küld katonákat Ukrajnába, jelentette ki csütörtökön, a „tettre készek koalícióját” alkotó országok vezetőinek párizsi tárgyalás után Ilie Bolojan ügyvivő államfő.

Mint mondta, munkacsoport jön létre a 30 napos tűzszünet betartásának felügyeletére, amiben Románia is részt vesz. „Mivel ez a Románia számára stratégiai fontossággal bíró fekete-tengeri térséget is érinti, hiszen fontos beruházásaink vannak itt, az export jelentős része tengeri úton történik és Konstanca a Fekete-tenger legfontosabb kikötője, Románia is részt fog venni ebben a munkacsoportban, egyrészt a meglévő infrastruktúrájával, radarokkal, drónokkal, légi rendőrséggel, másrészt azzal, hogy együttműködik Törökországgal és Bulgáriával az aknamentesítésben” – idézte Bolojant a Digi24.ro.

Az ügyvivő államfő beszámolója szerint a múlt heti EU-csúcson lezajlott tárgyalások folytatásaként a párizsi találkozón szó esett az európai védelmi ipar fejlesztéséről és a katonai képességek növeléséről is. Emlékeztetett, hogy ezzel összefüggésben Romániában már megalakult egy munkacsoport a védelmi kérdésekben illetékes intézmények képviselőinek részvételével.

Bolojan elmondta, hogy a munkacsoport feladata megvizsgálni az ország védelmi ipari kapacitásait, beleértve a magánvállalatokat is. Közlése szerint a cél az, hogy Románia védelmének fejlesztése ne a fegyverimportra, hanem a hazai iparra támaszkodjon. „Ezzel befektetünk a román gazdaságba, és munkahelyeket is teremtünk” – idézte az ügyvivő államfőt az Agerpres.

„Romániának stratégiai érdeke, hogy továbbra is támogassa Ukrajnát, mert enélkül fennáll a front összeomlásának veszélye, az ukrajnaiak gyakorlatilag területüket és polgáraikat védve távol tartják a veszélyt” – emelte ki az ügyvivő államfő, hozzátéve, hogy ezért a résztvevők megállapodtak arról, hogy továbbra is segítik Ukrajnát és közreműködnek a NATO keleti szárnyának megerősítésében.

A parlamenti pártok nem támogatták, hogy Románia katonákat küldjön Ukrajnába

A tárgyalás fontos pontja volt a békefenntartás kérdése is, amelyben az Amerikai Egyesült Államok is részt venne. A békefenntartó csapatokba viszont Románia nem küld katonákat, emelte ki Bolojan.

„Békemegállapodás esetén felmerülhet, hogy bizonyos erők részt vesznek majd a biztonsági garanciák fenntartásában. Ezek az erők azonban semmiképp nem jutnának el a frontvonalig, valószínűleg attól nagy távolságra állomásoznának, Ukrajna területén. Ezek az erők, legalábbis a déli területre csak Románián keresztül juthatnak el. Így tranzitországként, egyféle hubként vennénk részt ezeken a tárgyalásokon, hogy a vezérkar tudjon ezekről a tervekről, hogy ha eljutunk eddig a helyzetig, akkor infrastrukturális és logisztikai szempontból legyünk rá felkészülve” – magyarázta.

Párizsi sajtótájékoztatóján az államfő emlékeztetett arra, hogy Románia álláspontjának kialakítása előtt konzultált a pártokkal, mert a parlament nem hagyható ki egy ilyen horderejű döntésből. „Nem támogatták, hogy katonákat küldjünk Ukrajnába. Egyértelmű volt az álláspontjuk, ezen nincs is mit magyarázni” – jelentette ki az Agerpres szerint.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az elnökválasztás közeledtével az ukrajnai háború félelemkeltésre is felhasználható téma, manipulálni lehet vele a szavazókat. Bolojan ezért visszafogottságra intette az elnökjelölteket és a kampánystábjukat. „Ilyen ügyekkel jobb nem játszani” – jegyezte meg.

Az ügyvivő államfő elmondta azt is: a „tettre készek” koalíciót alkotó országok vezetőinek nem volt ellenvetésük azzal kapcsolatban, hogy Románia nem küld békefenntartókat Ukrajnába.

A Telex beszámolója szerint három órán át tanácskozott a „tettre készek” koalíciója, azaz az Egyesült Államok nélküli nyugati szövetségesek Párizsban szerdán. A fő cél Európa és Ukrajna katonai megtámogatása, a védelem erősítése, és egy esetleges tűzszünet esetén a betartatáson ügyködő békefenntartó csapatok Ukrajnába küldése volt.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!