Emilia Șercan jogerősen pert nyert a România TV ellen

Emilia Șercan újságíró kedden jogerősen pert nyert a România TV és műsorvezetője, Ioan Korpoș ellen. Șercan azok után perelte be a társaságot és a műsorvezetőjét, hogy háromrészes sorozatban becsmérelték a munkáját, miután nyilvánosságra hozta, hogy doktori értekezésében plagizált Románia akkori miniszterelnöke, Nicolae Ciucă.

Emilia Șercan Facebook-posztja szerint a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék a keddi döntésével semmisnek nyilvánította a Korpoș és a Romania TV által benyújtott fellebbezést, és 10 ezer eurós kártérítést ítélt meg neki. A bukaresti törvényszék eredetileg 2000 euró kártérítést ítélt meg az újságírónak, de a bukaresti fellebbviteli bíróság később megemelte ezt az összeget, amelyet Emilia Șercan erkölcsi kártérítésként kaphat. A keddi döntéssel ezt hagyták jóvá.

A Hotnews megjegyzi, a România TV-én 4 nappal azután jelent meg az Emilia Șercant lejárató sorozat első része, hogy közzétette, Nicolae Ciucă plagizált a doktori dolgozatában. „Azért kellett elviselnem, mert a munkámat végeztem” – idézik az újságírót. A România TV-t az Országos Audiovizuális Tanács is megbüntette a műsorért.

A műsorban Ioan Korpoș és meghívottjai többek között azt állították, hogy Șercan Emília „élettársa” a PressOne finanszírozójának, az amerikai Don Lothropnak. Azt is állították, hogy az USR 600 ezer eurót fizetett az újságírónak, hogy Nicolae Ciucă után nyomozzon és azt állítsa róla, hogy plagizált. Ugyanakkor sem a műsorvezető, sem a meghívottjai nem mutattak be bizonyítékot az állításuk alátámasztására.

Emilia Șercan több tényfeltáró cikket is írt a politikusok plagizálásairól, Nicolae Ciucă korábbi miniszterelnök esete mellett Mircea Geoană korábbi elnökjelölt és NATO-főtitkárhelyettes, Gabriel Oprea korábbi miniszterelnök-helyettes esetét is feltárta. Emellett több száz más újságírói tényfeltárást is koordinált, például a Tamara néni ügyét, amelyben Adrian Năstase korábbi miniszterelnök ellen vesztegetés miatt indult eljárás. Emellett két könyvet is írt a plágiumok 1989 utáni romániai elterjedéséről: A PhD-gyár, avagy hogyan ássák alá egy nemzet alapjait (2017) és A Ponta-ügy. A román történelem leghírhedtebb plágiumának rekonstruálása (2022). Dolgozott a Curierul Național, az Evenimentul zilei és a Realitatea-Cațavencu sajtócsoportnál, jelenleg a PressOne újságírója. Emellett a Bukaresti Egyetem Újságíró- és Kommunikációtudományi Karának oktatója. Tavaly az év európai újságírója díjra is jelöltek.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!