Megszavazták: 5 százalékos bérlevonással büntetik az igazolatlanul hiányzó képviselőket és szenátorokat
A román parlament kedden elfogadta azt a törvénymódosítást, amely minden igazolatlanul hiányzó nap után a képviselők és szenátorok havi bruttó illetményének 5 százalékát vonja le szankcióként. A javaslatot 337 képviselő támogatta, 10-en ellene szavaztak, 51-en tartózkodtak. A szabály értelmében minden olyan nap, amikor egy parlamenti képviselő vagy szenátor nem vesz részt a parlament székhelyén tartott hivatalos tevékenységen, és hiányzását nem igazolja, igazolatlan távollétnek minősül, amely automatikusan illetménycsökkentéssel jár.
Az Agerpres beszámolója szerint a döntést vegyes reakciók övezték a parlamenti vitában. A módosítás egyik fő támogatója, Gabriel Andronache, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a cél az, hogy a parlamenti képviselők komolyabban vegyék a jelenlétet. Kiemelte, hogy a szankció minden egyes igazolatlan hiányzás után alkalmazandó, és hozzátette, hogy a házszabályokat is hozzáigazítják az új szabályozáshoz.
Daniel Suciu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi alelnöke szintén a javaslat mellett érvelt. Véleménye szerint az egész romániai társadalomban elfogadott elv, hogy a munkából való hiányzásnak következménye van, és ez alól a parlament tagjai sem lehetnek kivételek. Suciu szerint a választók elvárják, hogy a képviselők valóban dolgozzanak, és ha ehhez szankciókra van szükség, akkor azokat alkalmazni kell.
Más képviselők viszont bírálattal illették a javaslatot. Cristina Prună, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője szerint a tervezett módosítás nem elegendő a kívánt fegyelem eléréséhez. Mint mondta, az, hogy az illetménycsökkentés mértékét 1 százalékról 5 százalékra emelik, még nem jelent valódi visszatartó erőt. Szerinte ha egy képviselő egész hónapban nem jelenik meg a parlamentben, akkor is csak a fizetése negyedét vonják le, ami nem arányos. Ehelyett fokozatos büntetést javasolt a hiányzások számához igazítva.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselőházi frakcióvezetője, Mihai Enache szerint a szabályozás azért is problémás, mert a gyakorlatban rendszeresen kijátsszák a jelenléti szabályokat. A politikus példákat is említett: előfordul, hogy képviselők másoknak – például titkárnőknek vagy tanácsosoknak – adják át a szolgálati táblagépeiket, akik helyettük szavaznak. Enache figyelmeztetett: „Csak óvatosan a szabályokkal, mert jól tudják, hogy nap mint nap megsértik ezeket.”
Frakciótársa, Sorin Muncaciu ennél is keményebben fogalmazott, és jogsértőnek nevezte a tervezetet. Kifogásolta, hogy a büntetett politikusok nem kapnak lehetőséget a védekezésre, és nem is értesítik őket arról, hogy pontosan mivel vádolják őket. „Ismét saját fejetek után mentek, nem veszitek figyelembe az ország törvényeit” – jelentette ki.
A törvénymódosítás emellett előírja, hogy a képviselőknek és szenátoroknak a vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatukhoz mostantól az önéletrajzukat is csatolniuk kell, amelyet nyilvánosan közzé kell tenni a parlament honlapján. Ez a rendelkezés a transzparencia erősítését célozza, és szintén szélesebb körű vitát váltott ki a képviselők körében.
Bár a módosítást végül nagy többséggel fogadták el, az éles politikai véleménykülönbségek arra utalnak, hogy a fegyelem kérdése továbbra is érzékeny téma marad a román törvényhozásban. Az, hogy az új szabályozás valóban növeli-e a parlamenti munkában való részvételt, csak a következő hónapok gyakorlatában derül ki.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!