Roma gyerekek miatt robbant ki vita a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában

A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában elszabadultak az indulatok, miután kiderült, hogy roma gyerekek, akik egy legó-robot órán vettek részt, a folyosón szaladgáltak. Az intézmény igazgatója, Szederjesi Ferenc nemcsak kérdőre vonta a foglalkozás szervezőit, hanem állítólag nyomdafestéket nem tűrő stílusban ki is fakadt. A történetet Csata Orsolya újságíró, aki a roma fiatalok támogatásával foglalkozik, osztotta meg Facebook oldalán, az igazgató azóta is azzal védekezik, hogy ő csak rendet akar, szerinte „nem erre bérelték” a helyiséget. Megpróbáltunk utánajárni, hogy a konfliktusban nyílt rasszizmusról, félreértésről vagy hatalmi visszaélésről van-e szó.
„És soha nem hallottam, hogy bárkit felelősségre vontak volna amiatt, hogy rasszista, hogy megenged magának minősíthetetlen hangnemet azzal szemben, aki fizet neki. Mert fizetünk a moziért is, az uszodáért is, az irodáért is. Rendesen, mint más. Ezzel szemben például a Megyeháza termét ingyen használjuk évek óta. Szóval nem tudom, meddig kell és mit kell csinálni, hogy valami változzon” – fakadt ki a múlt héten Csata Orsolya csíkszeredai újságíró a Facebookon, miután a város Szakszervezetek Művelődési Házának igazgatója, Szederjesi Ferenc az elmondása szerint azzal fenyegette meg, hogy
- „tudja, ő, hogy én egy sunyi p... vagyok, de úgy kib... onnan, hogy a lábunk sem éri meg a földet”
- illetve azt is mondta, hogy „milyen az, hogy cigány purdik szaladgálnak egy kulturális intézményben”.
Csata Orsolya a 2021-es tűzvész óta foglalkozik a csíksomlyói roma fiatalokkal, korábban már többször bemutattuk a történetét (például itt és itt). A múlt csütörtökön egy közös szülinapozás után a résztvevő fiatalok egy részével Orsolya elment edzésre, míg a másik fele a Szakszervezetek Művelődési Házában lévő iroda felé vette az irányt, hogy a Kelemen Hajnalka vezette Legó-robot órán vegyen részt.
Csata Orsolya leírása szerint az edzés végén két üzenet fogadta. Az egyikben az említett intézmény igazgatója arra kérte, hogy hívja vissza, mert akar vele beszélni. A másikban az órát tartó Kelemen Hajnalka jelezte, hogy bent járt az igazgató, és kérdőre vonta őket.
Mi történt?
Az érintettek elbeszéléséből össze lehet rakni a történet Facebookon eddig meg nem jelent felét is. Szederjesi Ferenc állítása szerint a Csata Orsolya irodája közelében működő aerobic terem egyik oktatója kereste meg azzal, hogy épp egy előadáson volt korábban az épületben és „valami roma gyerekeket látott ott az ajtó előtt”. Az igazgató elmondása szerint az oktató kijelentette, hogy „félnek, nehogy meglopják őket, mert nincsenek bezárva”. Ugyanakkor a földszinti fodrászatból is jelezték, hogy „roma gyerekek mind járkálnak az épületben, és keresik, hol van a radaróra”.
Szederjesi pedig ígéretet tett arra, hogy utánanéz a dolognak. Elmondása alapján felment az irodájába, és látta, hogy a Csata Orsolyáék által bérelt helyiségben ég a villany. „Bementem, s látom, hogy ott van öt roma gyerek és egy csaj. Kérdem, hogy ez milyen program, mi van itt?” – magyarázta az igazgató.
A Legó-robot órát tartó Kelemen Hajnalka is hasonlóan mesélte el a történetet. Ő úgy gondolta, az egyik mosdóba kikérező gyereket láthatta meg az igazgató, utána ment be hozzájuk kérdőre vonni őket, hogy mit keresnek ott. „Többször is azt kérdezte az igazgató, hogy mi történik itt, mi folyik itt?” – magyarázta Kelemen, aki azt válaszolta az igazgatónak, hogy a gyerekeknek tart órát, összesen háromnak.
„Kérdeztem, hogy mi a probléma, de arra már nem jött válasz. Nem mondta, hogy a gyerekekkel van gond, csak azt, hogy nem tudta, mi történik itt. Az az egy kérdés merült fel, hogy mit keresnek ott” – mondta Kelemen, aki szerint az igazgató annyira szigorú hangnemben, csúnyán beszélt velük, hogy azt az órán is megérezte. „Látszott a gyerekeken, hogy megérintette őket, amiért kérdőre vonták őket, mi történik ott, pedig csak tanulni próbáltak” – tette hozzá.

A történethez hozzátartozik, hogy az órán résztvevő három gyerek mellett két kisebb gyerek is bement a Szakszervezetek Művelődési Házának épületébe, mert féltek az órán részt vevő nagyobbak nélkül hazamenni. Valószínűleg őket látták a folyosón a társaikat keresni.
Ezek után mondanak egymásnak ellent a felek
Csata szerint az igazgató jól tudta, hogy mi történik az általa bérelt helyiségben, Szederjesi viszont azt mondja, fogalma sem volt róla, pontosabban mindegy, hogy mit tudott, mert hivatalosan biztosan nem ezért bérelte, hogy ott foglalkozásokat tartsanak gyerekeknek.
Még abban is ellentmondanak egymásnak a felek, hogy pontosan mire is bérelték azt a helyiséget. Csata Orsolya már a Facebook-bejegyzésében egyértelművé tette, hogy 200 lejt fizet az irodaként használt kicsi, 320x220 cm-es helyiségért. Az igazgató ezzel szemben azzal kezdte a nyilatkozatát, hogy ők lényegében raktárnak adták bérbe a helyiséget, hogy ne kelljen az állványokat és akkumulátorokat hordozzák, amikor forgatni járnak. Csata Orsolya ugyanis televíziós újságíróként dolgozik.
Szederjesi elejtett mondataiból ugyanakkor az derül ki, tisztában volt azzal, nemcsak raktárként használják a helyiséget, de hangsúlyozza, szerinte az nem lényeg, mert azt „nem azért bérelték” tőlük, hogy gyerekek vegyenek foglalkozásokon részt benne.
„Azt mondtam, hogy tegyen le programot, hogy az idegenek mikor és milyen körülmények között jönnek be. És nem volt képes! (…) De nem arra bérelte az irodát. Nem is irodát, hanem raktárt” – fogalmazott az intézmény vezetője. Később pedig azt is megemlítette, „egyszer hátrahívott (Csata Orsolya – szerk.), hogy roma csajok vannak ott valami körmös dologért”. Szederjesi minden egyes alkalommal azt is hozzátette utána, hogy „nem erre kötöttek bérleti szerződést”. Szerinte azzal, hogy másra használta, mint amire a szerződést szólt, Csata Orsolya visszaélt a jóindulatával, „magyarán átverte”, és most „provokálja és támadja” őt. A cikk megjelenése után Csata Orsolya elküldött egy fotót az általa vezetett Right Egyesület szerződéséről a Szakszervezetek Művelődési Házát működtető Pro Cultura Siculi Közösségek Közti Társulással, ebből az derül ki, hogy irodaként és stúdióként bérlik a helyiséget tanácsadási központ tevékenységeihez.
Csata Orsolya szerint az igazgató már több alkalommal is járt bent, amikor a roma gyerekeknek tartottak foglalkozást. „Mindig olyankor jött, amikor én voltam ott, és velünk nem kezdett veszekedni. Amikor a manikűrös képzést tartottunk, kiderült, jól ismeri a csajt, aki vezette. Akkor sem kezdett el veszekedni. Igaz, hogy én papírom nem adtam le, hogy ilyen vagy olyan tevékenységet tartunk most” – ismerte el Csata, hozzátéve azt is, azzal együtt, hogy tudta az igazgató, képzések zajlanak roma fiataloknak „korábban soha nem panaszkodott amiatt, hogy a gyerekek nem kellene ott legyenek, mert nem azért bérelte ki azt a termet”.
Pedig elmondása szerint már több mint két éve járnak oda gyerekek, a takarítónők is jól ismerik őket, együttműködnek velük. „Eddig minden a legnagyobb rendben volt, nem panaszkodott senki a gyerekekre” – tette még hozzá, soha el nem tűnt semmi, pedig laptop, legó, számítógép is van ott, de soha semminek nem lett baja.
Szederjesi Ferenc elbeszélésében többször is visszatérő téma volt, hogyha reklamáció érkezne az emberektől, akkor ő hivatalosan nincs amivel magyarázza a gyerekek jelenlétét. Úgy érvelt, senkinek sem lenne bizalomgerjesztő, ha az aerobikról kijövő nőként azt látja, roma gyerekek álldogálnak ott, „akik aztán el is szaladnak, amikor rákérdeznek” náluk, hogy mit keresnek ott. „Én féltem és óvom azt az intézményt, mert annyi probléma történt” – jegyezte meg, majd azt is hozzátette panaszkodva, hogyha más bérlők letesznek egy papírt, hogy nem érzik magukat biztonságban, akkor ő nem tud választ adni nekik, mert hivatalosan ott nem tartanak foglalkozásokat, és még a terem bérlője sem volt ott.
„Ha már ő belefogott ebbe a roma gyerekekkel, akkor keressenek egy olyan helyiséget, ne egy központi kultúrházat, ahol aztán jönnek az emberek és reklamálnak”
– mondta az igazgató. Amikor erre azzal replikáztam, hogy a roma gyerekeket nem lehet kizárni a közintézményekből, az igazgató azt válaszolta, ő nem is akarja. „Nincs olyan, hogy kitiltsuk” – válaszolja, „rendesen” jöhetnek, például moziba vagy előadásra jeggyel, csak úgy van problémája vele, ha egy apró helyiségbe „becsődítenek 4-5 gyereket, úgy hogy nem is azért bérelték”.

Csata Orsolya szerint, ha nem roma gyerekekről lenne szó, akkor fel sem tűnt volna a jelenlétük. „Ha látnak egy csoport zajos gyereket a folyosón, akkor nincs semmi baj, de ha véletlenül azok cigány gyerekek, akkor biztos, hogy baj van” – írta le Csata a társadalmi kettős mércét, ahogyan a nem roma és roma gyerekekhez viszonyulnak.
Mi történik most?
Csata Orsolya szerint ő már nem szeretné folytatni az ügyet, nem jelenti fel az igazgatót, mert már belefáradt az ilyen eljárások eredménytelenségébe. Szederjesi Ferenc elmondása szerint a vezetőtanács elé fogja terjeszteni az esetet, mert szerinte őt átverték. „Én nem muszáj támogassam, hogy ilyen becstelen, aljas módon aztán a hátam mögött eláztasson” – utalt az igazgató arra, hogy Csata Orsolya megosztotta a Facebookon az esetet. Azokat a vádakat is visszautasította, hogy ő rasszista vagy diszkriminatív lenne, elmondása szerint számára nincs különbség, lehetőségeihez mérten segítette is őket, „a vajdájukat” is jól ismeri.
Az igazgató azt elismerte, hogy a vitájuk során használhatott olyan kifejezéseket, amik sértők vagy diszkriminatívak, de azzal védekezett, hogy Csata Orsolya „provokálta” őt. „Kiprovokálta az embert, lehet olyan szavakat is használtam. Azt elfogadom” – mondta az igazgató utalva a Facebook-bejegyzésben szereplő kijelentéseire, majd hozzátette, „azt nem lehet, hogy ő csak úgy letapos engem, azt nem engedem meg senkinek. A Jóistentől félek egyedül”.
A Szakszervezetek Művelődési Házát a csíkszeredai Pro Cultura Siculi Közösségek Közti Társulás működteti, amiben a város önkormányzata mellett a megyei önkormányzat, illetve Csíkszentlélek Önkormányzata van benne.
A városi önkormányzat teszi bele a legtöbbet, épp a múlt pénteki tanácsülésen döntöttek arról, hogy idén januárra és februárra 45 ezer euró tagsági díjat fizet a város a társulásnak, amiből a társulás által működtetett három épület (a művelődési ház mellett a Csíki Mozi és a Kapocs coworking iroda is hozzájuk tartozik) fenntartási költségét és a személyzeti költségeket fedezik.
Az igazgató a beszélgetésünkben azt is előrevetítette, hogy Csata Orsolyáéknak valószínűleg ki kell majd költözniük az épületből. A Csíki Játékszín is költözik, a megyeháza, városháza és a megyei kulturális központ épületének a felújítására is készülnek, négy helyi vagy megyei önkormányzati intézményt fognak kiüríteni, „és helyet kell adjak nekik, ha jönnek.” Az igazgató szerint valószínűleg fel kell mondják azoknak a szerződését, akik csak bérlők, és nem beruházók.
„Ha felszólítom Csata Orsolyát, hogy ürítse ki a termet, de nem csak őt, mert még van öt-hat hozzá hasonló, aki nem beruházóként, hanem bérlőként van ott, akkor biztos már megint lesz a probléma, megint rasszista vagyok, és megint problémát okozok” – mondta az igazgató.
A megjelenése után a Csata Orsolya által közölt pontosítással frissítettük a cikket.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!