Románia cáfolja az amerikai nyomásgyakorlásról szóló híreket

A román külügyminisztérium hivatalos közleményben cáfolta, hogy az Egyesült Államok bármilyen hivatalos tárgyalást kezdeményezett volna Călin Georgescu elnökválasztási indulásával kapcsolatban. A közlemény szerint a Trump-adminisztrációval folytatott bilaterális megbeszélések során nem merült fel sem egyetlen jelölt támogatása, sem a román választási folyamat befolyásolására tett kísérlet.

A nyilatkozat válaszként érkezett a Bloomberg korábbi cikkére, amely azt állította, hogy Washington intenzív nyomás alá helyezte Bukarestet annak érdekében, hogy Georgescu zavartalanul folytathassa kampányát. A hírügynökség értesülései szerint az amerikai tisztviselők magánbeszélgetések során arra figyelmeztették román kollégáikat, hogy ne akadályozzák a szélsőjobboldali jelölt indulását. Az ügy különösen felforrósodott, miután J.D. Vance amerikai alelnök a müncheni biztonsági konferencián élesen bírálta Románia döntését a választás eredményének érvénytelenítéséről.

A román külügy közleménye ezzel szemben hangsúlyozza, hogy Bukarest és az Európai Unió továbbra is elkötelezett a demokrácia, a szólásszabadság és a transzatlanti együttműködés mellett. A nyilatkozatban Románia kiemelte: a választási integritás biztosítása és az információs tér védelme mind a demokratikus intézmények stabilitása, mind az ország nemzetközi kötelezettségvállalásai szempontjából elsődleges fontosságú.

A helyzet tovább élezi a geopolitikai feszültségeket, hiszen nem csupán Washington és Bukarest között zajlik a vita, hanem az Európai Unió is beleszól a diskurzusba. Emmanuel Macron francia elnök friss interjújában Oroszországot vádolta a román választás befolyásolásával, és figyelmeztetett, hogy Moszkva egyre agresszívebb eszközökkel próbálja destabilizálni Európát. Macron szerint az orosz kiber- és dezinformációs támadások mellett Románia esete egy újabb bizonyíték arra, hogy Oroszország közvetlenül beavatkozik a demokratikus folyamatokba.

A Trump-adminisztráció és az Európai Unió eltérő narratívája a választások körül egyre inkább globális hatalmi játszmává alakul. Miközben Washington szerint Georgescu elhallgattatása politikai manipuláció eredménye, az EU és a román vezetés arra hivatkozik, hogy az orosz befolyás elleni védekezés miatt volt szükség a választási eredmények semmissé tételére. A következő hetekben várhatóan tovább fokozódik a feszültség, ahogy közeledik a májusi újrázás, és Románia vezetése egyre nagyobb nyomás alatt áll mind Washington, mind Brüsszel részéről.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!