Bolojan a párizsi tárgyalásokra utazott, Magyarország nem lesz ott most sem

Ilie Bolojan ügyvivő román államfő szerda reggel Párizsba utazott, hogy részt vegyen az ukrajnai háborúval kapcsolatos megbeszélésen az Elysée-palotában – közölte az Elnöki Hivatal. A hivatalos tájékoztatás szerint Bolojan egy menetrend szerinti repülőjárattal érkezett a francia fővárosba, és vele tartott Luminița Odobescu, az európai ügyekért felelős tanácsadója is.

A találkozó előzménye, hogy hétfőn Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezésére több európai ország vezetői, köztük Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia, valamint az EU és a NATO képviselői tanácskoztak Párizsban az ukrajnai háborúról. Az esemény azonban nem volt teljesen konfliktusmentes, mivel több EU-tagország – köztük Románia – elégedetlenségének adott hangot, amiért nem kapott meghívást a találkozóra.

Korábban Cristian Diaconescu, a román elnöki kancellária vezetője is megerősítette, hogy Románia nem lesz jelen a február 19-én tartott csúcstalálkozón. A Digi24 hírcsatornának adott interjújában elmondta, hogy a párizsi megbeszélés egy informális munkacsoport keretein belül zajlik, ahol nem születnek olyan döntések, amelyek közvetlen hatással lennének a NATO keleti szárnyának biztonságára. Ugyanakkor a találkozón az Ukrajnának nyújtandó európai katonai támogatásról és egy olyan terv kidolgozásáról is szó esik, amely lehetővé tenné Ukrajna azonnali NATO-csatlakozását egy esetleges orosz szerződésszegés esetén.

A román külügyminisztérium ugyanakkor kedden közölte, hogy a hétfői megbeszélésen a Weimar plusz csoport országai vettek részt, és Romániát az EU Tanácsának soros elnökségét betöltő Lengyelország képviselte. Azonban jelezték, hogy egy következő tanácskozásra már Romániát is meghívták.

A szerdai tanácskozásra Norvégia, Kanada, Litvánia, Észtország, Lettország, Csehország, Finnország, Görögország, Románia, Svédország és Belgium kapott meghívást – erősítette meg két diplomáciai forrás. Néhány ország videokonferencia keretében csatlakozik az ukrajnai háború lehetséges lezárását célzó megbeszéléshez. Politikai források szerint Romániát Ilie Bolojan ügyvivő államfő fogja képviselni a tanácskozáson. Magyarország azonban sem az első párizsi egyeztetésre, sem a szerdai találkozóra nem kapott meghívást. A magyar kormány élesen bírálta a párizsi kezdeményezést, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a tanácskozás célja az, hogy ellehetetlenítse a békemegállapodást Ukrajna ügyében.

A háttérben mindeközben egyre nagyobb bizonytalanság övezi az Egyesült Államok jövőbeli szerepvállalását az ukrajnai háború kapcsán Donald Trump visszatérésének árnyékában. Emmanuel Macron éppen ezért hívott össze egy sor európai vezetőt, köztük a brit miniszterelnököt, a német kancellárt és a NATO-főtitkárt, hogy megvitassák Európa biztonsági stratégiáját arra az esetre, ha az amerikai politika változna.

Romániában politikai vita bontakozott ki amiatt, hogy az ország kimaradt az első körös párizsi egyeztetésből. Nicușor Dan, az elnökválasztás egyik független jelöltje nyíltan bírálta a helyzetet, és felszólította Bolojant és Emil Hurezeanu külügyminisztert, hogy biztosítsanak Románia számára helyet a tárgyalóasztalnál. A kritikák szerint az ország kimaradása azt az érzetet keltheti, hogy Románia regionális biztonsági szerepe csökken.

A román külügyminiszter ugyanakkor leszögezte, hogy Románia álláspontja változatlan: az ukrajnai béketárgyalásokat csak akkor lehet igazságosan és tartósan megvalósítani, ha Ukrajna és annak közvetlen szomszédai is teljes körűen részt vesznek bennük. A mostani meghívás is azt mutatja, hogy Románia igyekszik aktív szerepet játszani a régió biztonsági kérdéseiben.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!