Válaszolt a Kolozs Megyei Mentőszolgálat a nyelvi diszkrimináció panaszára
A 68 éves agyvérzés-gyanús kolozsvári beteg románul kommunikált a mentős csapattal, az orvos pedig akkor kérte a román nyelv használatát, amikor ezt a kommunikációt megszakították, késleltetve ezáltal a személyzet hozzáférését a beteg állapotára vonatkozó létfontosságú információkhoz – idézi a Szabadság a Kolozs Megyei Mentőszolgálat hivatalos válaszát, amelyet egy kolozsvári magyar nő panaszára küldött. A kolozsvári napilap február elején írt az esetről, amely súlyos diszkrimináció gyanúját vetette fel: amikor magyarul próbálta megnyugtatni sürgősségi ellátásra szorult hozzátartozóját a panaszos, beszámolója szerint a mentős ingerült hangon követelte, hogy beszéljenek románul.
A mentőszolgálat hivatalos válasza szerint a páciens, állapota miatt nehezen, de beszélt románul, és az információt a magyarul nem beszélő mentős csapatnak meg kellett értenie. „A személyzet tiszteletteljes módon és kizárólag a beteg egészségi állapotára vonatkozó információk gyűjtése céljából fogalmazta meg a román nyelv használatára vonatkozó kérést” – írták a Szabadság szerint. Azt is kiemelték a válaszban, hogy amennyiben nem befolyásolja az orvosi beavatkozást, a hozzátartozók közötti kommunikáció nem tartozik a mentős csapatra, a személyzetet pedig arra képzik ki, hogy a beteget bármiféle diszkrimináció nélkül ellássa.
A panaszt benyújtó nő a Szabadságnak elmondta, úgy véli, hogy a Kolozs Megyei Mentőszolgálat kimagyarázza az ügyet.
Korábban a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat is állást foglalt az ügyben, és bejelentette, hogy panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD).
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!