Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat: Súlyos nyelvi diszkrimináció érte az agyvérzés-gyanús beteget Kolozsváron
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat is állásfoglalást tett közzé azután, hogy a sajtóból megtudta, hogy egy sztrókos beteg ellátása közben, egy kolozsvári mentős azt követelte egy magyar családtól, hogy ne beszéljenek magyarul. A jogvédelmi szolgálat szerint súlyos nyelvi diszkrimináció történhetett.
Kiküldött körlevelükben összefoglalták az esetet, amit a Transtelexen egy nappal korábban részletesen megírtunk, hogy 2025. február 2-án egy magyar anyanyelvű ember az 112-es segélyhívó számot tárcsázta, miután az édesanyja barátja rosszul lett. A 68 éves férfi sztrókra utaló tüneteket mutatott, ezért mentőt hívtak hozzá. A segélyhívást kezdeményező hölgy (Sz.Cs.) elmondása szerint az orvos ingerülten felszólította, hogy hagyjon fel a magyar nyelv használatával, amikor az idős férfit próbálta megnyugtatni. Később az orvos akkor is román nyelvű kommunikációt követelt, amikor a lánya, a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén magyarázta a helyzetet.
A nő panaszt tett a mentőorvos viselkedése miatt, a mentőszolgálat igazgatója azt mondta, még ezen a héten kivizsgálják az ügyet, és hozzátette, úgy értette, hogy a mentőorvos azért kérte, hogy a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen.
A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat határozottan elítéli az esetet és panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD), mivel a történtek nyelvi diszkriminációnak minősülnek. „Szolgálatunk kiemelten fontosnak tartja, hogy minden nemzeti kisebbség szabadon használhassa anyanyelvét, különösen egy magánlakásban zajló beszélgetés során. A kolozsvári eset ismét rávilágít arra, hogy a nyelvi diszkrimináció még mindig valós probléma Erdélyben” – tették hozzá.
Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője kifejtette, hogy megdöbbentő, hogy még mindig előfordulnak ilyen esetek. „Az orvos magatartása egyrészt emberileg érthetetlen, másrészt meglepő, hogy egy orvos számára nem nyilvánvaló ebben az országban, hogy élnek itt nyelvi kisebbségek és hogy használják is a nyelvüket. A helyzetben tanúsított magatartását nem lehet másképp értelmezni, mint hogy zavarta őt a magyar beszéd, és ez elfogadhatatlan.”
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!