Románia szerint Ukrajna szomszédos államait is be kell vonni a béketárgyalásokba

Bukarest álláspontja szerint Ukrajna megkerülésével nem lehet igazságos és tartós békét teremteni, de – a vele azonos víziót valló – szomszédos államokat is be kell vonni a béketárgyalásokba – jelentette ki Emil Hurezeanu külügyminiszter az ukrán hivatali kollégájával folytatott tárgyaláson, szombaton a müncheni biztonsági konferencián.
Hurezeanu álláspontja azért érdekes, mert épp Münchenben mondta azt Donald Trump amerikai elnök ukrajnai–oroszországi különmegbízottja, Keith Kellogg, hogy Európának nem osztanak helyet az Ukrajnáról szóló, oroszokkal való tárgyalásokon. Kellogg szerint ő „a realizmus iskolájából” való, és az európai részvétel a tárgyalásokon „nem fog megtörténni”. Kellogg azt is kijelentette, hogy Donald Trump nem akar nagy, csoportos tárgyalásokat, amik elhúzódhatnak.
A külügyminiszter tájékoztatása szerint Hurezeanu az ukrán hivatali kollégájával, Andrij Szibihával szervezett találkozón megerősítette, hogy Románia támogatja Ukrajna függetlenségét, területi integritását és szuverenitását, ugyanakkor egyeztettek a nemzeti kisebbségek jogairól.
A külügyminisztérium vasárnapi beszámolója szerint a román diplomácia vezetője a román-holland kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseit beszélte át Caspar Veldkamppal. A tárgyalások egyik központi témája természetesen az asseni Drents Múzeumból ellopott dák műkincsekkel kapcsolatos nyomozás volt. A holland külügyminisztert biztosította Emil Hurezeanut, hogy a holland hatóságok Bukaresttel szorosan együttműködve mindent megtesznek a műkincsek visszaszerzéséért.
Hurezeanu David Lammy brit külügyminiszterrel és olasz hivatali kollégájával, Antonio Tajanival az illegális migráció elleni küzdelemről tárgyalt Münchenben, ugyanakkor több amerikai szenátorral is találkozott szombaton a konferencián. Ezen elsősorban a román-amerikai stratégiai partnerség volt a téma, de a tájékoztatás szerint a 2024-es romániai elnökválasztás is szóba került az amerikaiakkal való találkozón, főleg a külföldi beavatkozásról tárgyaltak, de arra is kitértek, hogy Románia mit tesz meg annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson újra elő.
Hurezeanu mellett a müncheni biztonsági konferencián részt vesz Angel Tîlvăr védelmi miniszter is, aki az Agerpres összefoglalója szerint Rustem Umerovval tárgyalt szombaton.
A védelmi minisztérium közleménye szerint a találkozón a román tárcavezető kiemelte Románia aktív szerepét Kijev védelmi képességeinek megerősítésében, hangsúlyozva az ukrán pilótáknak is szánt fetești-i európai F-16-os kiképzőközpont jelentőségét. Rustem Umerov miniszter kifejezte Ukrajna háláját a Romániától kapott támogatásért, kiemelve a Patriot-rendszer adományozását, ami jelentősen hozzájárult az ország légvédelmének megerősítéséhez. A kijevi tisztségviselő szerint ezek az erőfeszítések nemcsak Ukrajna védelmi képességei, hanem az egész régió biztonsága szempontjából is alapvető fontosságúak – számolt be a közlemény.
„Románia továbbra is Ukrajna rendíthetetlen partnere marad és továbbra is támogatja a szomszédos ország védelmi képességeinek megerősítését, hozzájárulva ezzel a fekete-tengeri térség biztonságának megszilárdításához. Ennek a térségnek a stabilitása egész Európa számára létfontosságú” – idézte a közlemény Angel Tîlvărt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!