Több iskola kapott terrortámadással fenyegető üzenetet Kolozsváron

Péntek reggel bombariadóval és fegyveres támadással fenyegető e-maileket kaptak több kolozsvári oktatási intézmény, köztük a Babeș–Bolyai Tudományegyetem és több magániskola. A névtelen fenyegetőző – aki Edina Suciu nevű személyként azonosította magát – üzenetében azt állította, hogy több fegyverrel felszerelkezve érkezik az iskolákba, célja pedig minél több ember életének kioltása.

A fenyegetés nyomán a hatóságok azonnal megkezdték a vizsgálatokat. A Kolozsvári Rendőrség és a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) az összes érintett intézményben biztonsági ellenőrzéseket tartott, de egyelőre nem találtak sem gyanús tárgyakat, sem bizonyítékot arra, hogy a fenyegetés valós lenne.

A George Coșbuc Főgimnázium egyik vezetője elmondta, hogy a fenyegetést tartalmazó e-mail reggel 6:45-kor érkezett az iskola hivatalos címére. Az üzenetet először kétségbe vonták, de miután több más intézmény is hasonló fenyegetést kapott, a hatóságokat azonnal értesítették. A rendőrség az iskola körül járőrözik, és fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be.

A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség közleménye szerint kilenc iskola kapott fenyegető levelet, az intézmények vezetői pedig kora reggel tájékoztatták a rendőrséget. A hatóságok közveszéllyel fenyegetés ügyében nyomozást indítottak, és keresik az elkövetőt.

Nem elszigetelt eset – Európa-szerte növekvő fenyegetések

A kolozsvári incidens nem egyedülálló: az elmúlt hónapokban Európa több országában is történt hasonló bombafenyegetés iskolák ellen. Alig néhány hete Budapesten is tömeges bombariadó bénította meg az oktatási intézményeket – aznap több mint 240 iskolát kellett evakuálni. A hatóságok szerint az üzeneteket egyetlen személy küldhette, és a cél kifejezetten a pánikkeltés volt.

Hasonló fenyegetések történtek már az elmúlt egy évben Lengyelországban, Franciaországban, Szlovákiában, Bulgáriában és Németországban is. A szlovák fővárosban, Pozsonyban tavaly tavasszal több iskolát is ki kellett üríteni egy fenyegető e-mail miatt, amelyben dzsihadista támadásra utaltak. Az osztrák és német hatóságok novemberben és decemberben is több intézményben hajtottak végre átvizsgálásokat, miután fenyegető levelek érkeztek.

Biztonsági szakértők szerint ezek a fenyegetések nemcsak pánikkeltésre alkalmasak, hanem az adott országok államigazgatási rendszerének tesztelésére is szolgálhatnak. Bár bombákat soha nem találtak, a hatóságok minden esetben komolyan veszik a fenyegetéseket, hiszen az iskolák elleni támadás a társadalom egyik legérzékenyebb pontját célozza.

A kolozsvári fenyegetés kapcsán egyelőre nem tudni, hogy helyi elkövetőről vagy egy nagyobb, összehangolt akcióról van-e szó. A rendőrség és a terrorelhárítási szervek folytatják a nyomozást, és igyekeznek mielőbb azonosítani a fenyegető e-mail küldőjét.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!